E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

IMMANUEL KANT “Yaşam Felsefesi”

IMMANUEL KANT “Yaşam Felsefesi”
14.99 $ (Basılı)eBook: 6.99 ₺ (eKitap)
Author:
Genres: Akademik, Felsefe
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2014
Format: (eKitap + Basılı)
Length: Türkçe, 14 x 22 cm, 310 sayfa
Narrator: Murat Ukray (Hazırlayan ve Editör)
ASIN: 1986088189
ISBN: 9786155573095
Rating:

John Locke (1632-1704), George Berkeley (1685-1753) ve David Hume gibi empiristler, insan bilgisinin tümünün son çözümlemede tecrübelere -dış dünyaya ilişkin `izlenimler'imize ya da `duyumlara' veya `gözlemler'e da-yandığını öne sürerler. "A posteriori" ya da bizim yalnızca uygun tecrübelere sahip olduktan sonra erişebileceğimiz bir şey olduğunu savunurlar. Bilgimiz doğuştan düşüncelere dayanmaz: Dünyaya geldiğimizde, zihin boş bir levha veya tabula rasadır.
Aydınlanma Çağı’nın en büyük düşünürlerinden biri olan Immanuel Kant’ın (1724-1804) Über Pädagogik (Eğitim Üzerine) adlı kitabı, ölümünden birkaç ay önce, 1803’te yayınlanmış ve modern standart eğitim ile klâsik eğitim metotları üzerine yapılan karşılaştırmalar bağlamında Batı dünyasında 19. yüzyıl boyunca çokça tartışılmıştı.

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku

Basılı-olarak-satın-al

D-&-R-Logo İdefix-Logo

Kitabın başlıca vasfı olarak, Antik Yunan polisinden günümüze uzanan yolda, çocuk ve genç yetiştirmenin kamusal ve insanî önemini ortaya koyarken, fizikî, ahlâkî ve kültürel yönleriyle bir bütün olarak eğitim felsefesi üzerine kaleme alınmış en temel eserlerden biri olması gösterilebilir… Bu noktada, Rousseau’nun, “Tüm yazdıklarım içinde en iyi eserim” diye takdim ettiği Emile’in 1762’de yayınlandığında lanetlenip, 30 yıl sonra, Fransız Devrimi’nin öncüleri için Fransız milli eğitiminin ilham kaynağı addedildiği dikkate alındığında, Kant’ın eğitim üzerine sarf ettiği sözlerin tarihsel ve toplumsal bağlamı da ortaya çıkar. 18.yüzyılın ortalarından 19.yüzyılın başlarına dek geçen bir ömürlük sürede kıta Avrupası büyük bir doğumun sancılarıyla sarsılmaktadır. Öncesi ve sonrası diye tarihi ikiye ayıran Çifte Devrim (Sanayi ve Fransız Devrimi) büyük bir zihinsel dönüşüme yol açmak üzeredir. Kant’ı büyüten, ya da büyüklüğüne ayrıca değer katan bir unsur da, onun işte bu çağın insanı olmasıdır.

Kant, 1806’daki Jena Savaşını ve Napoleon işgalinin Alman milleti üzerinde yarattığı şok ve dehşeti göremeden vefat etse de, Wilhelm von Humboldt gibi eğitim reformcuları aracılığıyla Prusya (genel itibarıyla da Alman) eğitim sistemi için ne denli önemli bir yol açtığını tüm kitap boyunca seziyor gibidir. Bununla birlikte Kant’ınEğitim Üzerine’si, milli dilde ibadet edip, okumayı yazmayı teşvik eden Luhterci geleneğin Pietizmle kendini yenilemiş ve Büyük Frederich tarafından teşvik edilmiş olan eğitim anlayışının olgunlaşma çağının da bir ürünüdür. Bu sebeple, kitabın tamamına hâkim olan motif, Aydınlanmacı bir “içsel özgürleşim” ve “ruhanî terbiye” arasında kurulması gereken büyük dengedir.

Bu arka planı dikkate alarak, şimdi kitaba biraz daha yakından bakabiliriz… Eğitim Üzerine, memleketin saygın çevirmenlerinden biri olan Ahmet Aydoğan’ın sunuş ve önsözüyle başlıyor. Üstü kapalı fakat sitem dolu bir değerlendirme yazısı olan “’Sapere Aude!’ Diye Çıktık Yola”, Kant’a sözü teslim etmeden evvel, 30 sayfada, Kant’ın düşünce dünyasından ne denli uzakta kaldığımızın eleştirisini yapıyor. Bu arada, kitabın ortaya çıkış öyküsüne de 22.sayfada açıklayıcı bir notla yer veriliyor. Köningsberg Üniversitesi’nde muhtelif zamanlarda verilen dersler için hazırlanan notlardan derlendiği anlaşılan Eğitim Üzerine, modern Türkçe’nin bir felsefe dili olamamasının da etkisiyle, çeşitli dipnotlar aracılığıyla kavramların ve kelimelerin daha anlaşılır kılındığı bir hâlde okura sunuluyor.

“İnsan Eğitilmesi Gereken Bir Varlıktır”:

Kant, düşüncelerini temellendirdiği giriş sayfalarında insanın eğitime muhtaç ten varlık olduğu gerçeğinden hareket ediyor ve insanın ancak eğitimle insan olabileceğini dile getiriyor. (s.35) Eğitime yönelik bu yaklaşım, Kant’ın idealizm felsefesinin gerçekleşmesine giden yolu açan anahtarlardan biri sayılabilir. 

İÇİNDEKİLER:

 • KANT'IN YAŞAMI…
 • KANT'A GÖRE AYDINLANMA NEDİR?
 • AHLAKIN METAFİZİĞİ…
 • KANT VE EĞİTİM ÜZERİNE….
 • KANT VE TANRI
 • KANT IN ELEŞTİREL FELSEFESİ
 • KANT’IN ELEŞTİREL FELSEFESİNE PLATON VE PARMENİDESİN KATKILARI
 • Kritisizm Nedir?
 • KANT FELSEFESİNİN TEMEL KAVRAMLARI
 • KANT’IN KURAMSAL METAFİZİK ELEŞTİRİSİ HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİ..
 • I. KANT'IN LEİBNİZ- WOLFF VE HUME'UN FELSEFELERİNE YÖNELİK ELEŞTİRİSİ
 • II. KANT'TA METAFİZİK BİLGİNİN OLANAĞI: METAFİZİK OLANAKLI MIDIR?
 • SONUÇLAR
 • KANT’IN DÜNYA YURTTAŞLIĞI AMACINA YÖNELİK GENEL BİR TARİH DÜŞÜNCESİ
 • KANT’ÇI EBEDİ BARIŞ” DÜŞÜNCESİ
 • SİYASİ HAKLARDA TEORİ VE PRATİK İLİŞKİSİ ÜZERİNE
 • KÜRESELLEŞEN SORUNLAR KARŞISINDA KANT ETİĞİ
 • UNUTULMAZ KANT SÖZLERİ…..

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

About the Author
Immanuel Kant

Immanuel Kant, 22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804 (Königsberg) tarihleri arasında yaşamış olan Alman filozofu. Alman felsefesinin kurucu isimlerinden biri olmuş ve felsefe tarihinin kendisinden sonraki dönemini belirleyici olarak etkilemiştir.

Kant, eleştirel felsefenin babası olarak kabul edilir. Doğu Prusya'nın Königsberg (Kaliningrad) kasabasında doğdu. Hep burada yaşadı. Üniversite eğitimi sırasında birkaç yıl öğrencilere özel dersler verdi. Eğitimi sırasında Leibniz ve Wolff'tan etkilendi. 1755 tarihinde doçent derecesi aldıktan sonra üniversitede çeşitli sosyal bilimler alanlarında dersler vermeye başladı. Kant başlangıçta fizik ve astronomi alanında yazılar yazdı. 1755 yılında "Evrensel Doğal Tarih ve Cennetlerin Teorisi" adlı eserini yazdı. 1770 yılında Königsberg'de mantık ve metafizik kürsüsüne atandı. 1770'den sonra Hume ve Rousseau etkisiyle eleştirel felsefesini geliştirdi.12 şubat 1804'de Königsberg'te öldü.
Felsefesi
Modern felsefenin gelişim seyrine uygun olarak bilgi kuramını ön plana çıkartmıştır. Kant'ın gözünde bilim, liderleri kesin olan ve yöntemleri, ancak Hume'unki gibi felsefi bir kuşkuculuk benimsendiği zaman sorgulanabilen evrensel bir disiplindir. Bilim yansızdır ve nesneldir.
O, felsefedeki ilk ve temel misyonunun bilimi temellendirmek, daha sonra da ahlakın ve dinin rasyonelliğini savunmak olduğuna inanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için, hem Descartes'ın rasyonalizminden ve hem de Hume'un empirizminden önemli gördüğü öğeleri alarak, transsendental epistemolojik idealizm diye bilinen kendi bilgi kuramını geliştirmiş, yükselen bilimin felsefi temellerini gösterdikten sonra, özgürlük ve ödev düşüncesine dayanarak Hristiyan ahlakını savunma çabası vermiştir. O, fenomenal gerçeklikle, yani bizim duyular aracılığıyla tecrübe ettiğimiz dünya ile numenal gerçeklik, yani duyusal olmayan ve hakkında bilgi sahibi olunamayacak dünya arasında bir ayrım yapmıştır.

Kant öğretisiyle bilimsel bilginin olanaklı olduğunu göstererek, Newton fiziğini temellendirir.

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."