E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Nükteli Tebessümler

Nükteli Tebessümler
6 ₺
Author:
Genres: Graphic Novels/Comics, Mizah & Gençlik Edebiyatı, Roman
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2014
Format: (eKitap)
Length: Türkçe, 200 sayfa
ISBN: 9781311232601
Rating:

Mizah, gülmecelerin genel adı, hadiselerin gülünç tarafını görme ve perdeyi aralayarak gösterme sanatıdır. Kelimelerle komik resimler yapmak gibi, kelimelerle karikatür çizmek gibi, anı yakalayıp flaş patlatmak gibi…
Mizahın teşekkülü, hazır cevapla, kelime hazinesinin ve bakış boyutunun genişliğine, kelimeleri yerinde ve uygun ölçülerle kullanmaya, edebi sanatlar bilgisine, genel kültüre göre..

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku

Basılı-olarak-satın-al

D-&-R-Logo İdefix-Logo

KATEGORİLER: Fiction » Cultural & ethnic themes » Cultural interest, generalScreenplays » Comedy  (Mizah & Gençlik Edebiyatı & Komedi)

Nükteler genellikle mecaz sanatıyla yansıtılır, teşbih sanatıyla yerine oturur. istiâreyle vurgulanır, kinâye ve temsille resmedilir. Resmedilir ve nüktelenir… Mübâlağayla şekillenir, tehekkümle gönderme yapılır… Tevriyeyle uzak mânası yakalanır, ta’rizle arka anlamı aksettirilir… Tecâhül-ü ârifle bilmezlikten gelerek bildiği bildirilir.

   Hayatın köşeli yanları kaynak olur nüktelerimize çoğu zaman.. Hakszılık, korkaklık, dalgınlık, inatçılık, beceriksizlik, utangaçlık, gevezelik, enâniyet, cinsellik, güzellik, çirkinlik, hazır cevaplarla doldurulan gedikler… 

   Nükte perdesi kaldırıldığı zaman hakikat aynasına ibret yansır, his, aşk, latîfe, hiciv âsabiyet, hoşgörü yansır. 

   Nükte perdesinin arkasında görülmek bazen hoşuna gider insanın. Çoğu zaman da gitmez.. Hal böyle olunca aktör olmak gerek hoşa ve hoşuna giden nüktelerin senaryolarına… 

   Nüktelerin edebi sahibinin edebiyle doğru orantılıdır. Seviyesi de seviyesiyle… 

   Ruhen ve kalben güzel insanların nükteleri de güzeldir. Rüyalar ve hülyalar gibi.. Karakterindeki güzellikler, dimağındaki pırıltılar, kalbindeki zerâfet, ufkundaki şualar ma’kes bulur nüktelerinde… 

   Argo ve müstehcen esprileri nükte zannetmek, nükte pınarından su içememiş olmanın nişânesidir.Edeb baçehsindeki edebî sanatlar çiçeklerinden haberdar olanlar espri aramak için müstehcenlik mezbeleliğinde dolaşmazlar. 

  Hayatın hakikatlerine kayık gözlerle bakanlar, cinselliği öne çıkarır ve süfli duyguları mizah sahnesinde sergilemeyi nükte zannederler. 

  Netîce-i nükte, ibret oluyorsa nüktedir. 

 

NÜKTELİ TEBESSÜMLER

 Nükteler genellikle mecaz sanatıyla yansıtılır, teşbih sanatıyla yerine oturur. istiâreyle vurgulanır, kinâye ve temsille resmedilir. Resmedilir ve nüktelenir…

  Mübâlağayla şekillenir, Bu mizah kitabımızda, yaklaşık 200 adet birbirinden ilginç mizah öykülerini bulacaksınız..

 

   ÖNSÖZ:

   Tebessüm, nice aysbergleri eriten yegane iksirdir … Yerinde kullanılan bir espiri (latîfe) ciltlerle anlatılmayacak mânâları mündemiçtir. Hele bu latîfeler büyüklerin hayatından alınmış, yaşanmış ve yaşanmakta olan hayat tecrübelerinin elmastan kıymetli meyveleri ise… Demek istiyorum ki büyüklerin hayatları, hayatların büyüklerinden olduğuna göre onların nüktelerinde, mesajlarında, cevaplarında, birkaç boyutlu mânâlar gizlidir. Ne mutlu bu mânâları mercan avcıları sabrıyla bulup çıkarana. Bu eser de, yıllar yılı harcanan emeğin, gayretin ve sabrın meyvesi olarak elinizde bulunuyor.

   Latîfelere, tecrübelerin meyvesi olarak bakıp hangi dersi çıkaralım fikrinin zihinlerimize kazınması gerekiyor. Çünkü büyüklerin sözlerinde bazen iksir bulunur. İşte bu eserde bazen bir kütüphaneye sığmayacak mânâları özünde barındıran özlü sözler ve hazır cevaplar bulunuyor. Okuyup geçmeyelim. Okuyalım düşünelim ve tebessüm edelim. Ayrıca latîfe zekanın zekatıdır…

  Tebessümsüz bir hayatın çiçeksiz baharlar kadar tatsız, renksiz ve kokusuz olacağı muhakkaktır. İllada tebessümse, yalan yanlış başkasını istihzâ eden, küçük düşüren espiriler değil, hayat tecrübesinin olgunlaşmış meyveleri gibi doğruyu sadece haykıran espiriler…

  Abdullah Bey’e yapmış olduğu bu titiz çalışmadan dolayı teşekkür ediyor ve yeni latîfelerle dolu yeni çalışmalarını bekliyoruz.

İsmet MACİT – Hamburg

ÖNEMLİ NOT: Bu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

 

 

About the Author
Abdullah Açıkgöz

Biyoğrafi

Dünyayı ilk 66’da 66 numaralı memleketten gördü. Çocukluğu oralarda, gençliği 60 numaralı memleketin güzel bir köşesinde geçti. Birkaç yıl memuriyetinden sonra kısa dönem onbaşı yüksek rütbesiyle askerlik bile yaptı. Terhis olduğu günden tam bir gün önce liyâkatine binâen rütbesine bir pırpır daha eklendi.
Sonra yolu gurbete düştü, bir türlü dönemedi.
Diyâr-ı gurbette, Yapı Tasarruf Bankacılığında çalıştı. Gayr-i menkul finasmanı ve İpotekli kredilerle ilgilendi. Şimdilerde Termal Turizm Tanıtım – Pazarlama konularında yazıp çiziyor.
Çalışma odasında masanın karşısnda bulunan dolabın üst rafının sağ kenarındaki, (son diplomayı veren enstitünün hediye ettiği) içi kadife kaplamalı mavi dosyada, İ.H. Lisesi, İşletme Lisans ve İşletme Yüksek Lisans (MBA) diplomaları bulunuyor.
Yazıyor, çiziyor hayal kuruyor…

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."