E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Sesli Kitap Kütüphanesi

Bu sayfamızda, görme engelliler için hazırlanmış olan bir sesli kitap kütüphanesini sunacağız. Kitap isimlerine ve kategorilerine göre ulaşabileceğiniz bu kütüphaneden aşağıdaki kitap linklerine tıklayarak istediğiniz sesli kitapların basılarına buradan ücretsiz ulaşarak mp3 formatında indirip okuyabilirsiniz:

Türkiye’de Kitap Seslendirme ve Türkçe Sesli Kitaplar Ne durumda?

{Türkiye’de Sesli Kitap}

Bir kitabın yüksek sesle okunarak ses kaydının yapılmasıyla oluşan kitaplara sesli kitap ya da konuşan kitap denir. Günümüzde yalnız görme engelliler için değil, gören okuyucuların kullanımı amacıyla da sesli kitap üretilmektedir. Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bir çok kitabın profesyonelce hazırlanmış sesli versiyonu satışa sunulmakta ve kitap severlerce özellikle araba kullanırken, CD çalarlarında dinlemek üzere tercih edilmektedir. Ülkemizde de son yıllarda basılan kitaplardan bazılarının sesli kopyaları hazırlanmakta ve satışa sunulmaktadır.
Bununla birlikte konuşan kitaplar, yoğun olarak görme engelliler tarafından kullanılır ve tercih edilir. Görme engelliler için asıl kitaplar kabartma harflerle (Braille Alfabesiyle) basılanlardır. Ancak kabartma baskının yüksek maliyetli ve oldukça güç bir iş olması nedeniyle tüm kitapların bu yöntemle basılması pratik açıdan mümkün değildir. Ülkemizde Braille alfabesini bilen ve kullanan görme engellilerin sayısı ne yazık ki birkaç bini geçmemektedir.
Bu durumun çözümü olarak akla gelen ilk yöntem sesli kitap üretimidir. Görmezler için sesli kitap üretimi, çoğunlukla gönüllülerin sesli okumalarının kayda alınması biçiminde gerçekleşmektedir.
Dünyada yirminci yüzyılın başlarında görmezler için sesli kitap üretimi başladı. Önce ağır devirli plaklara kayıt yapıldı. Bunlar Amerika‘da özellikle geliştirilerek şu an Kongre kütüphanesi’nde bulunan  yaklaşık 30 bin sesli kitabın temelini oluşturdu ki, bu yapı e-Kitap alanında, yaklaşık 40 yıl önce başlatılan ve günümüzde halen devam eden Gutenberg Projesiyle paralellik gösterir. Sonra makara bant ve kasetler ortaya çıktı. Şimdi ise bilgisayar teknolojisi kullanılarak ses kaydı dijital ortamda yapılmaktadır. Bilgisayarla gerçekleştirilen ses kaydı, CD’lere aktarılmaktadır. Bu yöntemle bir cd üzerine iyi kalitede 12 saat ses kaydı yapılabilmektedir. Bu kaydın çoğaltılması da birkaç dakikadan fazla sürmemektedir. CD’lerin saklanması ve taşınması da kolaydır. Kopyalama hızının çok yüksek olması bir kütüphanenin benzerinin başka bir yere kurulmasında da çabukluk sağlamaktadır.
Yine, Görme engelliler için sesli kitap üretimi, bu amaçla özel olarak kurulmuş ses kayıt odalarında yapılmaktadır. Devlet ve il/ilçe Halk Kütüphaneleri’nin görmezler bölümlerinde, üniversitelerde ve bu amaçla özel olarak kurulmuş bazı kurumların bünyesinde, sesli kayıt odaları bulunmaktadır.
Bundan başka, daha amatör koşullarda olmak üzere, bir bilgisayar ve mikrofon yardımıyla her hangi bir gönüllü okuyucu kendi evinde de sesli kitap kaydı yapabilmektedir. Roman, hikaye, araştırma, psikoloji ve felsefe gibi alanlarda kitaplar seslendirilmekte ve görme engelli okurların kullanımına sunulmaktadır. Çocuklar için masal kitapları ve öyküler de okunmaktadır.

e-Kitap Projesi’nin Türkiyedeki mevcut Sesli Kitap Teknolojisine getirdiği yenilikler:

e-Kitap projesi, Sesli Kitap projesiyle, ilk kez türkiyede indirilebilir formatta sesli Audiobook teknolojisi uygulanarak kitabınız yayıncı sitemiz üzerinden satışa çıkarıldığı gibi, sesli kitabınızın içine gömülen arka fon müzikleri ile bambaşka bir okuma havası verilerek, kitabınızın ara bölümlerinde bu intro müzik sayesinde okura dinlenme sağlar ve ayrıca kitap metni hakkında merak uyandırarak, basılı formatını da satın almaya yönlendirecektir. Dijital ses kaydı ve Audio Book teknolojisi ile, sesli kitabınız; Bilgisayar, Cd-MP3 çalar, i-Phone, i-Pod, diğer cep telefonları veyahutta .mp3 çalar gibi herhangi bir müzik uygulamasında da rahatça açılarak dinlenebilir hale gelecektir. Ayrıca, okurlarınız, Sesli Kitaplarınızı CD’ye yazdırabilir, MP3 çalar ya da telefonuna aktararak da dinleyebilirler.

 

SESLİ KİTABIN BAZI FAYDALARI VE UYGULAMA ALANLARI:

1-Görme Engelliler İçin

Göremeyen insanlarımızın okumak için iki yolu vardır;

a-Kabartma yazı (Braille)

b-Sesli kitaplar (AudioBook)

Bu yüzden, Sesli Kitaplar, görme engellilerimiz için çok değerli bir sesli kütüphanedir.

2-Okul Öncesinde

Dinleyerek öğretmek, zaten okuma yazma bilmeyen çocuklarımıza dilimizi doğru öğretmenin en güzel yoludur. Sesli kitaplar, gelişmiş ülkelerdeki okul öncesi eğitiminde kullanılan çok yaygın bir eğitim aracıdır. Çünkü bu dönemde her şey taklitle başlar…

3-Arabada, Otobüste, Yolda, Kısaca Trafikte

Hep okumaya zamanımız olmadığından bahsediyoruz. Araba kullanırken okuyamıyoruz, otobüste midemiz bulanıyor, ayakta gidiyoruz ama trafikte saatlerimiz geçiyor. Bu yüzden sesli kitaplar, sadece bu zamanı daha değerli kılabileceğinizi gösterir…

4-Evde, Sahilde, İş yerinde veya dilediğiniz Her Yerde dinlenebilir;

Kısaca, ister evde ütü yaparken, ister sahilde gün batımını seyrederken Sesli Kitapları kulağınızla dinleyerek yorulmadan kitabın içeriğine ulaşırsınız, ayrıca Gözleriniz de meşgulken yorulmamış olur…

5-Fakat, Şunu çok iyi bilmeliyiz ki;

Sesli Kitaplar, okumanın, başucumuzda duran bir basılı veya ekitabın birer alternatifi değildir, sadece okumaya yardımcı olan bir dinleme biçimidir. Dolayısıyla, kitap okuyamadığımız zamanları daha değerli kılarlar.

Sesli Kitapların Faydaları

Sesli Kitapların Faydaları

http://www.mediamusicnow.co.uk/blog/wp-content/uploads/2009/08/listening-to-audio-books.jpg

Sevgili kitap severler,

eğer siz de benim gibi kitap okumayı çok seviyor ancak buna yeterince vakit ayıramıyorsanız teknoloji sayesinde bunun bir çözümü var artık: Audiobook ya da Türkçe’si ile sesli kitap. Sesli kitap adından da anlayacağımız üzere kitapların seslendirilmiş hali.

Kitapları okuyarak kaydettiğimizde ve bunu ipod gibi ses dosyalarını çalabileceğimiz cihazlar vasıtası ile dinleyebiliyoruz.

Bu sesli kitaplardan yabancı dillerde olanlarını bulmak ve satın almak oldukça kolay ve kitabın ücretine çok yakın bir ücretle alabiliyorsunuz ve hatta posta masrafı bile vermiyorsunuz çünkü kitabı mp3 dosyası olarak bilgisayarınıza indiriyorsunuz. Bugün Amerika’daki kitap satış mağazalarında büyük bir Audiobook bölümü var.

Sesli kitapların faydalarını size sıralamak istiyorum:

1. Kitapları her durumda “okuyabiliyorsunuz” : spor yaparken, seyahat ederken, dikkatiniz dağılmıyorsa otomobil kullanırken, vs vs. Eğer gün içinde ne kadar çok zamanda kitap “dinleyebileceğimizi” bir düşünseniz çıkan sonuca şaşırırsınız

2. Görme engelli insanların kitap okumaları bu şekilde daha kolaylaşıyor: Sadece gönüllü kişilerin okuduğu kitaplarla değil, profesyönel kişilerce seslendirilmiş kitapların ve binlerce kitabın görme engelli insanlara getireceği “ışığı” bir düşünün. Bu kadar da değil, görebildiği halde okuyamayanların, yani okuma bilmeyenlerin, okuyabildiği halde kitap almaya gücü olmayanların durumunu düşünün.

3. Kitapların basılması, taşınması gerekmiyor. Kitaplar daha ucuza mal edilebiliyor: daha az ağaç kesiliyor, taşınma masrafı yok vs…

4. Yanınızda koca bir kütüphaneye sığabilecek kadar kitap taşıyabiliyorsunuz: Hiç tatile giderken hangi kitabı yanımda götüreyim diye hiç düşündünüz mü? İşte size çözüm!.

5. Bugün genç insanlarımızın birçoğu çeşitli cihazlarla müzik dinliyorlar. Mp3 çalarlar, cep telefonları ile müzik dinlemek mümkün. Bu aynı zamanda bu cihazlar ile kitap “okumak” da mümkün anlamına geliyor. Hiç tarih sınavına okula otobüsle giderken mp3 cihazı üzerinden tarih kitabını dinleyerek çalışan birini hayal edebiliyormusunuzuz? Herkesin bu tür cihazlar ile müzik dinledikleri zamanın onda birinde sesli kitap olarak roman, şiir, tarih veya başka bir şey dinlediğini düşünün …

6. Diyelim ki çok az sayıda alıcısı olabilecek bir kitabın masrafları karşılamadığı için veya basım maliyetinin yüksekliğinden çok kişinin alamayacağından bir kitabın basılamadığını düşünelim. Böyle bir kitabın okunarak bir web sitesine konulması ve bu şekilde satışının yapılması mümkün olabilir. Bu sayede aslında yayınevlerimiz sesli kitapların gelirlerini azaltacağından korkmak yerine bunun onlar için daha büyük bir iş imkanı açtığını keşke görebilseler ve bir kere olsun http://www.audible.com/ sitesine göz atabilseler.

Kısacası sesli kitabın kültür hayatımız için ne kadar büyük bir fayda getirdiğinin henüz farkında değiliz veya bir kısmımızın henüz işine gelmiyor. Bence bu teknoloji 7’den 77’e bir kültür sıçraması yaptırabilecek bir buluş.

24th September 2012, sesli kitap tarafından yayınlandı

 

Sesli Kitap Dinlemek

 

 1. Yeni Bir Hobi; Sesli Kitap Dinlemek!

  http://farm4.staticflickr.com/3227/2721323275_cb6ed75b42_z.jpg?zz=1

  Bu hafta Percy Jackson ve Olimposlular serisinin ikinci kitabı, Canavarlar Denizi‘nden bahsedeceğim. Ama öncekilerin aksine ben bu kitabı okumadım, dinledim!

   

  TÜRKÇE SESLİ KİTAPLAR:

  Bu sayfamız görme özürlü vatandaşlarımızın edebiyat eserlerinden daha iyi faydanılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yüz Temel Eser çalışmasının ve aynı adlı web sitesinin içeriğinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Tüm kitaplar mp3 formatında olup, windows media playerda dinlenilebilir.

   

Aşağıdan istediğiniz sesli kitap‘ı indirebilir, istediğinizi dinleyebilirsiniz. İlk olarak istediğiniz kitabın adının üzerine tıklayın. Açılan sayfada, sesli kitabı dinlemek için bir kere tıklamanız yeterlidir. İndirmek istiyorsanız, kitap adının üzerine fare ile sağ tıklayarak “Hedefi Farklı Kaydet” deyin. Aşağıdaki tüm kitaplar, MP3 biçiminde olup, cep telefonu, bilgisayar, müzikçalar gibi tüm cihazlarda dinlenebilir.

“SESLİ KİTAP KÜTÜPHANE PAKETİMİZİ”  satın alarak tüm sesli kitaplarımıza ve yeni eklenen sesli kitaplara anında ve sürekli ulaşabilirsiniz, istediğiniz cihaza indirebilir, MP3 formatında dinleyebilirsiniz:

 

SESLİ KİTAPLARIMIZ:

TÜRKÇE SESLİ DENEMELER

Beş Şehir /Ahmet Hamdi TANPINAR
-Bize Göre /Ahmet HAŞİM
-Boğaziçi Mehtapları /Abdulhak Şinasi HİSAR
-Boğaziçi Şıngır Mıngır /Salah BİRSEL
-Bu Ülke /Cemil MERİÇ
-Devlet /Eflatun
-Diyorlar ki /Ruşen Eşref ÜNAYDIN
-Eğil Dağlar /Yahya Kemal BEYATLI
-Gençlerle Başbaşa /Prof.Dr. Ali Fuat BAŞGİL
-Sokratesin Savunması /Eflatun
-Şehir Mektupları /Ahmet RASİM
-Türkçenin Sırları /Nihat Sami BANARLI

 

TÜRKÇE SESLİ ROMANLAR

– Açlık / Knut HAMSUN
– Akdeniz / Panait ISTRATI
– Ayaşlı İle Kiracıları / Memduh Şevket ESENDAL
– Babalar ve Oğullar / İvan Sergeyeviç TURGENYEV
– Beyaz Diş / Jack LONDON
– Beyaz Gemi / Cengiz AYTMATOV
– Bir Bilim Adamının Romanı / Oğuz ATAY
– Cemo / Kemal BİLBAŞAR
– Çalıkuşu / Reşat Nuri GÜNTEKİN
– Çanlar Kimin İçin Çalıyor / Ernest HEMINGWAY
– Derviş ve Ölüm / Meşa SELİMOVİÇ
– Dokuzuncu Hariciye Koğuşu / Peyami SAFA
– Don Kişot / Cervantes
– Drina Köprüsü / İvo ANDRİÇ
– Drina’da Son Gün / Faik BAYSAL
– Esir Şehrin İnsanları / Kemal TAHİR
– Eskici ve Oğulları / Orhan KEMAL
– Fareler ve İnsanlar / John STEINBECK
– Fatih Harbiye / Peyami SAFA
– Faust / Goethe
– Gora / Rabindranath TAGORE
– Gün Olur Asra Bedel / Cengiz AYMATOV
– Halikarnas Balıkçısı / Aganta Burina BURİNATA
– İbrahim Efendi Konağı / Semiha AYVERDİ
– İki Şehrin Hikâyesi / Charles DICKENS
– Kalpaklılar / Samim KOCAGÖZ
– Kaplumbağalar / Fakir BAYKURT
– Karartma Geceleri / Rıfat ILGAZ
– Kayıp Aranıyor / Sait Faik ABASIYANIK
– Kiralık Konak / Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU
– Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç / H. Rahmi GÜRPINAR
– Kuyucaklı Yusuf / Sabahattin ALİ
– Küçük Ağa / Tarık BUĞRA
– Madame Bovary / Gustave FLAUBERT
– Mai ve Siyah / Halit Ziya UŞAKLIGİL
– Mor Salkımlı Ev / Halide Edip ADIVAR
– Onlar da İnsandı / Cengiz DAĞCI
– Ölü Canlar / Nikolay Vasilyeviç GOGOL
– Robinson Crusoe / Daniel DEFOE
– Sahnenin Dışındakiler / Ahmet Hamdi TANPINAR
– Savaş ve Barış / Tolstoy
– Sefiller / Victor HUGO
– Sergüzeşt / Sami Paşazade SEZAİ
– Ses ve Öfke / William FAULKNER
– Sinekli Bakkal / Halide Edip ADIVAR
– Sokakta / Bahattin ÖZKİŞİ
– Suç ve Ceza / Dostoyevski
– Tütün Zamanı / Necati CUMALI
– Vadideki Zambak / Balzac
– Yaban / Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU
– Yedinci Gün / Orhan HANÇERLİOĞLU
– Yılkı Atı / Abbas SAYAR

TÜRKÇE SESLİ HİKAYELER

-Çağlayanlar /Ahmet Hikmet MÜFTÜOĞLU
-Dede Korkut Hikâyeleri /Seyit Kemal KARAALİOĞLU
-Gazoz Ağacı /Sabahattin Kudret AKSAL
-Gurbet Hikâyeleri /Refik Halid KARAY
-Gülistan /Sâdi
-Hikâyelerden Seçmeler /Ömer SEYFETTİN
-Hikâyelerden Seçmeler /Haldun TANER
-Hikâyelerinden Seçmeler /Sait Faik ABASIYANIK
-Kelile ve Dimne /Beydeba
-Kerem İle Aslı
-Memleket Hikâyeleri /Refik Halit KARAY

 

 

 

TÜRKÇE ÇOCUK KİTAPLARI

 1. Kırmızı Balon – Sesli Kitap
 2. Forsa – Sesli Kitap
 3. Kaşağı – Sesli Kitap
 4. Yaramaz Kuzu – Sesli Kitap
 5. Bir Gün Büyüyeceksin – Sesli Kitap
 6. Billur Köşk – Sesli Kitap
 7. Martılar Adası – Sesli Kitap
 8. Otobüsüm Kalkıyor – Sesli Kitap
 9. Güldüren Uçurtma – Sesli Kitap
 10. Amerika’ya Yolculuk – Sesli Kitap
 11. Deli Bey – Sesli Kitap
 12. Ülkü Öğretmen – Sesli Kitap
 13. Masallar – Sesli Kitap
 14. Güneş Çocuk Hattı – Sesli Kitap
 15. Suna’nın Serçeleri – Sesli Kitap
 16. Üç Minik Serçe – Sesli Kitap
 17. Seçme Hikayeler – Sesli Kitap
 18. Ateşten Gömlek – Sesli Kitap
 19. Memleket Hikayeleri – Sesli Kitap
 20. Gulyabani – Sesli Kitap
 21. On Binlerce Kağnı – Sesli Kitap
 22. Günce – Sesli Kitap
 23. Yolcu Defteri – Sesli Kitap
 24. Falaka ve Gecelerim – Sesli Kitap
 25. Şimdiki Çocuklar Harika – Sesli Kitap
 26. Emmioğlu – Sesli Kitap
 27. Paydos – Sesli Kitap
 28. Üç Anadolu Efsanesi – Sesli Kitap
 29. Uzun Çoraplı Kız – Sesli Kitap
 30. Ötleğen Kuşu – Sesli Kitap
 31. Pembe İncili Kaftan – Sesli Kitap
 32. Arı Maya – Sesli Kitap
 33. Yaban Kazları – Sesli Kitap
 34. Nuh’un Gemisi – Sesli Kitap
 35. Kuğuların Türküsü – Sesli Kitap
 36. Oliver Twist – Sesli Kitap
 37. Küçük Lord – Sesli Kitap
 38. Monte Kristo – Sesli Kitap
 39. Jane Eyre – Sesli Kitap
 40. Güliver’in Gezileri – Sesli Kitap
 41. Siyah Lale – Sesli Kitap
 42. Robinson Crusoe – Sesli Kitap
 43. David Copperfield – Sesli Kitap
 44. Çocuk Kalbi – Sesli Kitap
 45. Pinokyo – Sesli Kitap
 46. Grimm Masalları – Sesli Kitap
 47. La Fontaine Fablları – Sesli Kitap
 48. Tom Saywer – Sesli Kitap
 49. Pal Sokağı Çocukları – Sesli Kitap
 50. Heidi – Sesli Kitap
 51. Pollyanna – Sesli Kitap
 52. Deniz Altında Yirmi Bin Fersah – Sesli Kitap
 53. Arzın Merkezine Seyahat – Sesli Kitap
 54. 80 Günde Devr-i Alem – Sesli Kitap
 55. Küçük Kemancı – Sesli Kitap
 56. Küçük Erkekler – Sesli Kitap
 57. Küçük Kadınlar – Sesli Kitap
 58. Esrarlı Ada – Sesli Kitap
 59. Ay’a Seyahat – Sesli Kitap
 60. Don Kişot – Sesli Kitap
 61. Cimri – Sesli Kitap
 62. Ezop Masalları – Sesli Kitap
 63. Jo’nun Çocukları – Sesli Kitap

 

(C) Kaynak & içerik: yuzeser.meb.gov.tr – olup, buradaki materyali indirip paylaşmak ücretsiz olup, görme engellilerin sesli kitap okuması için e-Kitap Projesi Tarasından hazırlanmştır..

Görme Engellilere Hizmet Veren Diğer Kütüphaneler
Akdeniz Üniversitesi Görme Engelliler Bölümü
Boğaziçi Üniversitesi GETEM
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sesli Kütüphanesi
Görme Engelli Kütüphaneleri Ortak Veri Tabanı