E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Amazon ve Apple’dan yayıncılık haberleri

Amazon yayınevlerinin sonunu mu hazırlıyor!

Amazon yayınevlerinin sonunu hazırlıyor!

Kitap mağazalarının korkulu rüyası haline gelen Amazon.com şimdi de yayınevlerini zorlayacak bir adım atıyor.

Yazarların kitaplarını yayınevlerine vermeden, kendi kendilerine basmalarını teşvik eden Amazon bu Sonbahar’da bu şekilde hazırlanmış 122 kitabı satışa sunuyor.

 

Söz konusu projeyi eski bir yayıncı olan Laurance Kirshbaum yürütüyor. Kirshbaum Amazon.com adına yazarların yayıncılığını üstleniyor. Yönetmen Penny Marshall’la anı kitabı için bir anlaşma imzalayan Kirshbaum’un 800 bin dolarlık ödeme yaptığı belirtiliyor.

Amazon’un söz konusu adımı yayıncıların paniğe sevk edebilir. E-kitap yayıncısı Richard Curtis, “Eğer bir kitapeviniz varsa Amazon bir süredir sizinle rekabet ediyor demektir. Eğer yayıncıysanız bir gün kalkarsınız ve sizinle de rekabet içinde olduğunu görürsünüz. Eğer dağıtımcıysanız Amazon belki öğle yemeğinizi çalıyor olabilir çünkü onlara doğrudan kitaplarını basma ve sizi aradan çıkarma hakkı sunuyor” diyor.

“Bu eski bir stratejidir. Böl ve parçala.”

Amazon yöneticileri şu an bu iş için ne kadar editör tuttuklarını ve ne kadar kişiyi istihdam ettiklerini söylemiyor.

Amazon’a göre yayıncılık dünyasında yapılan bir devrimle artık sadece okuyucular ve yazıcılar var. Geri kalan herkes Amazon’un yeni yöntemiyle aradan çıkmış olacak.

Çok sıkı bir şekilde tutulan Nielsen BookScan satış veritabanına yazarlar için erişim sağlayan Amazon, bu sayede yazarların okuyucuların neye tepki gösterdiğini, kitaplarının an ve an nerede ve ne kadar sattığını görmelerini sağlıyor.

Bu sistem sayesinde anlaşılmaz bir Alman tarih romanı olan “The Hangman’s Daughter” Almanca’dan İngilizce’ye çevrildi ve çok satanlar arasına girdi. Kitap şu ana dek 250 bin adet sattı.

Apple ve Amazon, ikinci el müzik ve e-kitap satacak

Apple ve Amazon, ikinci el müzik ve e-kitap satacak

iTunes‘dan aldığınız albümler ve Amazon‘dan aldığını e-kitap‘lar, ikinci el olarak satılabilecek.

Normalde kitapçıdan aldığını bir kitabı hoşunuza gitmediği zaman ikinci el olarak satabiliyor veya bir arkadaşınıza verebiliyorsunuz. Ancak aldığınız bir e-kitabı, ikinci el olarak satmanız mümkün değil.

Bu durum iTunes’dan aldığınız bir şarkı veya albümde de geçerli. Ancak görünüşe göre bu durum değişmek üzere.

Geçtiğimiz Ocak ayında Amazon‘un aldığı bir patent, tüm dijital materyallerin takası yönündeydi. Bu durum yayıncıları ve medya şirketlerini korkuttu. Ancak bu durumun aynısı, Amazon 13 yıl önce ikinci el kitap satmaya başladığında da olmuştu.

Geçtiğimiz perşembe günü ise Apple‘ın bir patent başvurusu yayınlandı. Bu patentte kullanıcıların e-kitap, müzik, film ve yazılımı, takas etme sistemiyle ilgili bilgiler bulunuyordu. Sisteme göre kullanıcılarda bu materyallerin aynı anda sadece 1 kopyası bulunabilecek.

Bu sırada bir New York mahkemesi de inanların iTunes şarkılarını satın alıp satmasını sağlayacak bir şirketin, telif hakları yasasını ihlal etmediğine karar verdi.

Bu durumla birlikte Apple ve Amazon, patentleri hayata geçirmek için oldukça hızlı çalışmaya başlayabilir.

E-kitap satarak 26 yaşında milyoner oldu

E-kitap satarak 26 yaşında milyoner oldu

Amanda Hocking, sadece e-kitap satarak daha 26 yaşında milyonerlik sıfatını aldı.

Günümüz gençliğinin hayali internetten zengin olmak. Bunun farklı yolları var tabi, e-ticaret gibi, internetten ucuz mal satın alıp, ülkemizde satmak gibi. Biraz programlama bilenlerin hayali de mobil uygulama geliştirip binlerce satmak tabii ki. Fakat ülkemizde hala yerleşmeyen e-kitap kültürü de aslında oldukça karlı bir iş. Tabii önüne gelen başarılı olacak diye bir kaide yok, fakat Amanda Hocking olmuş.

Amanda Hocking 26 yaşında bir serbest yazar. Şimdiye kadar yazdığı hiçbir kitap, fiziksel olarak basılmamış. Fakat e-kitapları toplamda 900 bin adet satılmış. Bu kitapların sayıca fazla satmasının sebebi de Amanda’nın kitaplarının fiyatının diğer kitaplara nazaran ucuz olması. En pahalı kitabını 3 dolara, en ucuzunu ise bir uygulama fiyatına yani 0.99 dolara satan Amanda, yılda milyonlarca dolar kazanıyor.

Kindle için satılan kitaplar arasında, en çok satan 25 kitabın, 6’sının yazarı dışında diğerleri fiziksel olarak basılmamış. Kindle üzerinde satılan kitaplardan firma kendisine yüzde 30’luk bir komisyon alıyor, gerisi ise yazara kalıyor.AdTech Ad

Apple, e-kitap davasında suçlu bulundu

Apple, e-kitap davasında suçlu bulundu

Apple, geçtiğimiz yıl açılan e-kitap fiyatları davasında hakim tarafından suçlu bulundu.

Bugün teknoloji devi Apple’ın Amazon ile olan “app storedavasını sizlere aktarmıştık. Apple‘ın bunun dışında bir başka davası da ABD Adalet Bakanlığı ile bulunuyordu. ABD Adalet Bakanlığı, Apple ve altı yayın şirketini e-kitap fiyatlarını Amazon tarafından belirlenen seviyenin üzerine taşımak için anlaşma yapmakla suçlamış ve dava açmıştı. Bu davanın sonucu bugün nihayet açıklandı.

Yapılan duruşmaların ardından Apple, e-kitap fiyatları davasında Hakim Denise Cote tarafından suçlu bulundu. Dava sürecine gelinene kadar aradan geçen dönemde yayıncılar bir bir bakanlık ile uzlaşarak suçlamalardan feragat etmişlerdi. Yani davanın direk olarak muhatabı Apple olmuştu.

Açıklanan bu kararın ardından ise Apple sözcüsü, karara itirazda bulunacaklarını ve Apple’ın e-kitap fiyatlarını ayarlamak için bir komplo işine girmediğini söyledi. Öte yandan Apple’ı suçlayan ve davayı kazanan ABD Adalet Bakanlığı da, kararı e-kitap okuyan milyonlarca tüketici için bir zafer olarak tanımladı. Şu anda bu konuda suçlu bulunan Apple’ın ne kadar tazminat ödeyeceği ise ilerleyen günlerde belli olacak.

Kağıt gazetelerin son kullanma tarihi: 2040

Kağıt gazetelerin son kullanma tarihi: 2040

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Entellektüel Mülkiyet Örgütü, geleneksel kağıt gazetelerin 2040 yılına kadar ortadan kalkacağını ve yerini dijital olanların alacağını bildirdi.

BM’ye bağlı örgütün Genel Direktörü Francis Gurry, İsviçre’de yayınlanan La Tribune de Geneve gazetesine verdiği demeçte, “Birkaç yıla bizim bugün bildiğimiz basılı gazeteler hiç kalmayacak. Bu bir evrim, ne iyi ne kötü, gazetelerin 2040’ta kaybolacağına dair araştırmalar var, bu ABD’de 2017’de tahmin ediliyor” dedi.

Bunun kaçınılmaz bir evrim olduğunu ve ABD’de şimdiden kağıt kitaptan çok dijital kitap satıldığını, kentlerde artık daha az kitapçı kaldığını belirten Gurry, bu gelişime bağlı sorunlardan birisinin de gazetecilerin gelirleri olacağının altını çizdi.

“Editörler, makaleleri yazanlara ödeyecek geliri nereden bulacaklar?” diye soran BM’ye bağlı kuruluşun yetkilisi Gurry, makaleleri yazanların parasını ödeyebilmek için telif hakları sistemini muhafaza etmek gerektiğini, bu olmadan makale ve haberleri yazanların yaşayamayacağının altını çizdi.AdTech Ad

Online yayınlar, gazete devrini bitiriyor

Online yayınlar, gazete devrini bitiriyor

Yapılan araştırmaya göre akıllı telefonlar ve tabletler, gazetelerin geleceğini karartıyorlar.

2011 yılında 4 inçlik bir akıllı telefondan ya da 7 inçlik bir tabletten bütün haberlere erişebilmek mümkünken kim gazete alır değil mi? Araştırmalar da bu doğrultuda. The Pew Project araştırmasına göre 2.200’den fazla kişiden alınan sonuçlar gösteriyor ki artık tabletler ve akıllı telefonlar birçok kişinin günlük haber alma alışkanlıkları arasında kendilerine yer edinmişler. Bu da önümüzdeki birkaç on yıl içinde belki de basılı gazetelerin sonunun geleceğinin bir göstergesi olabilir.

İstatistiklere daha detaylı bakacak olursak katılımcıların %42’si hava durumuna tablet ya da akıllı telefonlarından bakıyor. %37’si etraflarındaki restoran ve diğer işletmeler hakkında görüşleri almak için cihazlarını kullanırken %30’luk bir kesim ise bulundukları bölgeyle ilgili haberlerin geneline bakmak için cihazlarını kullanıyor. Yaklaşık %25’lik bir kesim ise maç sonuçları ve trafik durumu için telefon ve tabletlerine güveniyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer beklenen sonuç ise gençlerin bu yeni duruma daha kolay adapte olabildikleri. 18 – 29 yaş aralığındaki kullanıcıların %70’i cihazları tercih ederken 50 – 64 yaş aralığında bu ordan %33’de kalıyor. Ayrıca araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer ilginç sonuç da katılımcıların %23’ü haberleri takip edebilmek için aylık 5 doları gözden çıkarabileceğini söylerken %18’lik bir kesim de bunun için 10$’lık bir bütçe ayırabileceklerini söylüyorlar. Bir gün elektronik cihazların gazetelerin yerini tamamen alması birçok kişiye göre beklenen bir gelişmeydi. Görünen o ki bu değişim tahmin edilenden bir hayli daha hızlı olacak.

Tayvanbilimadamlarından e-kağıt: i2R e-Paper

Tayvanlı bilimadamlarından e-kağıt: i2R e-Paper

Tayvanbilimadamları ”i2R e-Paper” adını verdikleri silinebilir ve 260 kez kullanılabilecek bir kağıt üretti.

Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Enstitü’nün Görüntü Teknoloji Merkezi Genel Müdürü John Chen, kağıdın, ticari aşamaya getirilmesi halinde büyük ağaç tasarrufu sağlayacağını söyledi. Kağıtta, faks makinelerinde kullanılan termal yazıcıların benzerinin kullanıldığı dile getiren Chen, mesaja daha fazla ihtiyaç duyulmaması halinde kağıttaki yazıların bir düğmenin çevrilmesiyle silinebildiğini ve kağıdın 260 kez kullanılabileceğini açıkladı.

”i2R e-Paper”ın dünya genelinde milyonlarca üretilen poster ve kağıtların yerini almasının hedeflendiğini söyleyen Chen, geleneksel görüntü cihazlarındakilerin aksine kendi teknolojilerinin elektrot gerektirmediğini, kağıtlarının çok hafif, yumuşak ve yeniden yazılabilir olduğunu, bu açıdan bakıldığınıda ”i2R e-Paper”ın gerçek bir e- kağıt olduğunu ifade etti.

Tayvanbilimadamlarının kolestrik likid kristal içeren plastik bir filmle kapladıkları ”i2R e-paper”da baskı için arka ışığı gerekmiyor ve farklı renkler üretebiliyor. Kağıdın üzerinde basılı olanlar silinebiliyor. Ayrıca modifiye edilmiş bir yazıcı, kağıdı geriye doğru yuvarlayarak yazıları siliyor.

Bir A4 büyüklüğündeki e-kağıdın maliyetinin 2 dolar olduğu bildirilirken, kağıdın 2 yıl içinde tüketicilerin hizmetine sunulabileceği kaydediliyor.

DÜNYA’DAN VE TÜRKİYE’DEN DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ: