E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Bilinenin Aksine: “Duygularla Karar Vermek”

Bilinenin Aksine: “Duygularla Karar Vermek”
Ücretsiz eKitap
Author:
Genres: Akademik, Psikoloji/Psikiyatri & Ruh Bilimleri & Astroloji
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2021
Format: (eKitap)
Length: Türkçe, 16 x 24 cm, 56 sayfa
ISBN: 9786257287593
Rating:

Karar vermek en genel anlamıyla insanın hangi davranışı ortaya koyacağına yönelik bir seçim yaptığı sırada gerçekleşen zihinsel süreçlerin tümüdür.

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku

Basılı-olarak-satın-al

D-&-R-Logo İdefix-Logo

KATEGORİLER: PSİKOLOJİ / NÖROPSİKOLOJİ & PSYCHOLOGY & NEUROPSYCHOLOGY

ANAHTAR KELİMELER {Keywords}:  Psikoloji, Nöropsikoloji, Felsefe, Bilim Tarihi, Bilim, Ahlak & Etik Felsefe, Alıntılar, Philosophy, Dr. Serra Şandor

 

ÖNSÖZ

Karar vermek en genel anlamıyla insanın hangi davranışı ortaya koyacağına yönelik bir seçim yaptığı sırada gerçekleşen zihinsel süreçlerin tümüdür. Bu davranış sabah kaçta uyanacağınızı ya da hangi kıyafeti giyeceğinizi belirlemek gibi göreli daha basit olarak yorumlanabilecek bir seçim olabileceği gibi; hangi işe başvuracağınızı seçmek, evlilik kararı almak ya da başka bir ülkeye yerleşmek gibi daha zorlu ve hayati önem taşıyan bir seçim olabilir. Bu iki tür seçimden bir tanesini daha basit ve diğerini daha zorlu olarak nitelendirmemize neden olan faktörler nelerdir? Bu faktörlerden bir tanesi aralarından seçmemiz gereken alternatiflerin ve bu alternatifleri birbirleri ile kıyaslarken göz önünde bulundurmamız gereken özelliklerin sayılarıdır. Tahmin edilebileceği üzere, ne kadar fazla özellik varsa, seçimimiz o kadar zorlaşacaktır. Bir diğer faktör ise, seçimlerimizin olası sonuçlarıdır. Sonucu bizim yararımıza olacak olan seçimleri tercih etmek isteriz. Ancak bazı durumlarda, seçimlerimizin sonuçları belli iken; bazı durumlarda ise seçimlerimizin sonucunda elde edeceklerimiz kesin olarak belli değildir. Örneğin yeni başladığımız işimizin devam eden süreçte nasıl gideceğini bilemeyiz, ya da yaşamımızı birlikte geçirme kararı aldığımız romantik partnerimizle işlerin gerçekten de yürüyüp yürümeyeceğinden kesin olarak emin olamayız. Sonuçlarını kestiremediğimiz durumlarda daha çok duygularımızla karar verme eğilimindeyizdir. Aslında bu durum bazı kültürlerde akılcı davranmamakla eş değer görülse ve bu nedenle yadırgansa da, duygularımız, kararlarımız yani seçimlerimiz üzerinde her zaman olumsuz etkilere neden olmazlar. Bu kitapta, neden bu şekilde olduğunu daha iyi anlamamızı sağlayacak açıklamaları ortaya koyan bilimsel çalışmalardan bahsedilecektir.

 

İÇİNDEKİLER

  • GİRİŞ
  • KARAR VERME DAVRANIŞI
  • SOSYAL ZİHNİN İZİNDE
  • MEVCUT ÇALIŞMANIN AMACI VE KAPSAMI
  • ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI
  • ÇALIŞMANIN BULGULARININ YORUMLANMASI VE SONUÇ
  • KAYNAKÇA

ÖNEMLİ NOTBu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

About the Author
Dr. Serra Şandor

Dr. Öğretim Üyesi Serra Şandor, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2005 yılında mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Enstitüsü Sinirbilim Anabilim Dalı’nda 2008 yılında yüksek lisansını, 2013 yılında da aynı enstitünün İleri Nörolojik Bilimler programında doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı akademik kariyerine, 2014 yılından beri Dr. Öğretim Üyesi ünvanı ile devam etmektedir. Farklı vakıf üniversitelerinde Fizyolojik Psikoloji, Öğrenme Psikolojisi, Bilişsel Psikoloji, nöropsikoloji ve sinirbilim alanında lisans dersleri vermiştir. Çalışma konuları arasında karar verme başta olmak üzere farklı sosyal bilişsel işlevler ve bu işlevlerin nöropsikolojik testler ve fizyolojik ölçüm araçları ile incelenmesi yer almaktadır.

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."