E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Filozof Olarak Lenin

Filozof Olarak Lenin
20 ₺
Authors: ,
Genres: Akademik, Araştırma / İnceleme, Felsefe, Siyasi Bilimler
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2023
Format: (eKitap)
Length: Türkçe, 21 x 29 cm, 139 sayfa
ISBN: 9786256629028
Rating:

LENİNİZM`İN FELSEFİ TEMELLERİNİN ELEŞTİREL BİR İNCELEMESİ

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku Basılı-olarak-satın-al
D-&-R-Logo İdefix-Logo

ANAHTAR KELİMELER {Keywords}:

Anton Pannekoek, Lenin, Leninizm`in Felsefi Temellerinin Eleştirel, Filozof Olarak Lenin, İsmet Tekerek, Marksizm, Sosyalizm

KATEGORİLER: FELSEFE  /  SOSYOLOJI   /   Marksizm & Leninizm


 

ÖNSÖZ

Politzer’in Felsefenin Temel İlkeleri neredeyse tüm Marksistler tarafından bilinir ve okunmuştur. Bir zamanlar Marksist bir arkadaşım “felsefe ne değildir diye sorulacak olursa bu kitap örnek gösterilebilir” demişti. Katılıyorum. Neden Felsefenin Temel İlkeleri’yle söze başladım? Çünkü bir zamanlar felsefe de benim için böyle bir şeydi. Ama sonra “Akademi”de eğitim aldıktan sonra felsefenin böyle bir şey olmadığını anladım. Akademiye girmeden önce beynim Türkiye’de aslının suyunun suyu şeklinde zerk edilen materyalizmle (maddecilikle) yıkanmıştı. Ne mutlu bana ki Sokrates’le Aristoteles’le, Platon’la, Hegel’le, Kant’la, Spinoza’yla, Augustinus, Thomas Aquinas, Anselmus gibi azizlerle, “dışardan” Deleuze’le ve diğer pek çok ustayla tanıştım. Aziz Augustinus’a nazire yapacak olursak felsefenin ne olmadığını artık biliyorum. Ama felsefenin ne olduğunu hala bilmiyorum. Ne kadar filozof varsa bir o kadar da felsefe tanımı var, demiş Whitehead. Felsefe, Kant’ın öne sürdüğü gibi bir iddiayı akıl muhakemesinden geçirerek gerekçelendirmek mi? Hegel’in dediği gibi “genel”in düşüncesi mi? Jaspers’in “iddia ettiği” gibi “yolda olmak” mı? Deleuze’ün önerdiği gibi “kavram” mı? Ve daha niceleri… Felsefe ilk çağlardan bu yana her bir filozofun kendi hazinesinden eklediği taşlarla bir mücevher gibi işlenmiştir. Doğrusunu söylemek gerekirse felsefe ve onu “darlaştıran”, “genelleştiren” felsefe tanımı her bir olumsuzlanan yanlışın “alıkonarak” aşılmasıyla günümüze, yani “zirve”ye ulaşmıştır. Hegel’in belirttiği gibi, “biz” felsefe dağının tepesinde oturuyoruz. Bizi buraya taşıyan her bir taşın değeri var. Felsefenin Temel İlkeleri’nin bile! Anton Pannekoek: (1873-1960) Hollandalı gökbilimci, Marksist kuramcı ve devrimcidir. Konseyci sosyalizminin önde gelen savunucuları arasında bulunmaktadır. Samanyolu Galaksisi'ndeki yıldızların doğası ve evrimine ilişkin çalışmalar yapan Pannekoek bu nedenle astrofiziğin kurucularından biri olarak da bilinmektedir. Edward Bellamy'nin Eşitlik'ini okuduktan sonra Pannekoek sosyalist olmuş, Karl Marx ve Joseph Dietzgen'in eserlerini incelemiştir. Kısa zamanda Marksist bir yazar olarak tanınmış, Die Neue Zeit gibi Hollandalı ve Alman sosyalist dergilerde yazmıştır. Konsey komünizminin kurucularından biri olarak Hollanda ve Almanya'da radikal solu temsil etmiştir. İsçi konseyleri üzerine çalışmalarıyla ünlüdür. Bu konseyleri işçi hareketinin, sendikaların ve sosyal demokrat partilerin yetersizliklerini aşacak yeni bir örgütlenme tazı olarak görür. Marksist eserlerinin yanı sıra gökbilim alanında da eserler vermiştir.

 

İÇİNDEKİLER

1. BÖLÜM

MARKSİZM

2. BÖLÜM

BURJUVA* MADDECİLİĞİ

3. BÖLÜM

DIETZGEN

4. BÖLÜM

MACH

5. BÖLÜM

AVENARIUS

6. BÖLÜM

LENİN

7. BÖLÜM

RUS DEVRİMİ

8. BÖLÜM

PROLETERYA DEVRİMİ

9. BÖLÜM

LENİN'İN FELSEFESİ*

10. BÖLÜM

ANTON PANNEKOEK (1873-1960)*

ÖNEMLİ NOTBu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

About the Author
Anton Pannekoek

Anton Pannekoek: (1873-1960) Hollandalı gökbilimci, Marksist kuramcı ve devrimcidir. Konseyci sosyalizminin önde gelen savunucuları arasında bulunmaktadır. Samanyolu Galaksisi'ndeki yıldızların doğası ve evrimine ilişkin çalışmalar yapan Pannekoek bu nedenle astrofiziğin kurucularından biri olarak da bilinmektedir. Edward Bellamy'nin Eşitlik'ini okuduktan sonra Pannekoek sosyalist olmuş, Karl Marx ve Joseph Dietzgen'in eserlerini incelemiştir. Kısa zamanda Marksist bir yazar olarak tanınmış, Die Neue Zeit gibi Hollandalı ve Alman sosyalist dergilerde yazmıştır. Konsey komünizminin kurucularından biri olarak Hollanda ve Almanya'da radikal solu temsil etmiştir. İsçi konseyleri üzerine çalışmalarıyla ünlüdür. Bu konseyleri işçi hareketinin, sendikaların ve sosyal demokrat partilerin yetersizliklerini aşacak yeni bir örgütlenme tazı olarak görür. Marksist eserlerinin yanı sıra gökbilim alanında da eserler vermiştir.

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."