E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Psikolojik Görüşme Deneyiminde Teknolojinin Kullanımı Üzerine

Psikolojik Görüşme Deneyiminde Teknolojinin Kullanımı Üzerine
Ücretsiz
Author:
Genres: Akademik, Psikoloji/Psikiyatri & Ruh Bilimleri & Astroloji, Ücretsiz e-Kitaplar
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2022
Format: (eKitap, ePUB + PDF)
Length: Türkçe, 16 x 24 cm, 70 sayfa
ISBN: 9786258196054
Rating:

BİR SANAL SİMÜLASYON ÖRNEĞİ

Bu kitap, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Psikoloji (Klinik Psikoloji Modülü) Doktora Programı kapsamında yürütülen doktora tezimde geliştirilen teknolojik programın kullanımına dair kuramsal arka planı, yöntemi ve sonucunu içermektedir. Özellikle Covid-19 pandemisinden sonra teknolojik araçların eğitim sürecinde daha da önem kazanmasıyla birlikte mevcut araştırmanın sanal danışan içeren simülasyonlar kapsamında başta klinik psikoloji alanına olmak üzere bu konuya ilgi duyan tüm disiplinlere ve kişilere katkı sunması umulmaktadır.

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku

Basılı-olarak-satın-al

D-&-R-Logo İdefix-Logo

ANAHTAR KELİMELER {Keywords}:

Psikolojik Görüşme Deneyiminde Teknoloji, Bir Sanal Simülasyon Örneği, Gamze Gültekin, Psikoloji, Sanal Simülasyon, Psychology

KATEGORİLER:

AKADEMİK  /  Psikoloji  / Doktora Tezi


Son zamanlarda, teknolojik araçların gelişmesi ve rol yapma, standart hasta gibi geleneksel simülasyon yöntemlerinin bazı kısıtlılıkları sebebi ile yeni bir simülasyon yöntemi olan sanal danışan uygulamalarının gündeme geldiği görülmektedir. Psikoloji alanında sanal gerçeklik içeren teknoloji kullanımının 90’lı yıllara dayandığı, özellikle çeşitli psikolojik rahatsızlıklara yönelik geliştirilen uygulamaların olduğu ve bu uygulamaların günümüzde kanıta-dayalı müdahale yöntemlerinden biri olarak değerlendirildiğini söylemek mümkündür.

Zaman içerisinde ise psikolojik rahatsızlıklara yönelik olan ilginin eğitim alanına da kaydığı ve sanal danışanların ‘doğumu’ ile psikoloji alanındaki sanal gerçeklik çalışmalarında yeni bir boyut kazandığı söylenmektedir. Sanal danışanın birçok uygulama türünü barındıran bir terim olduğunu ve temel olarak teknoloji aracılığı ile iletişim kurulan içeriğe sahip uygulamalar olarak tanımlanmaktadır. Tıp alanı başta olmak üzere çeşitli sağlık disiplinlerinde pratik yapma, eğitim amaçları ile sıklıkla kullanımına rastlansa da psikoloji alanı için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Özellikle psikoloji alanına teknolojinin dahil edilmesinin görece geç olduğu ülkemizde bilindiği kadarı ile bu amaç ile geliştirilmiş bir uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle teknolojik bir simülasyonun psikoloji alanına özgü olarak incelenmesi ve ülkemizdeki psikoloji bölümü öğrencilerinde nasıl bir karşılık bulacağı bu kitapta yer alana çalışmanın temel merak kaynağını oluşturmuştur.

Bu merak doğrultusunda pilot bir sanal psikolojik görüşme simülasyon programı geliştirilerek çeşitli açılardan değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Özellikle Covid-19 pandemisinden sonra teknolojik araçların eğitim sürecinde daha da önem kazanmasıyla birlikte mevcut araştırmanın sanal danışan içeren simülasyonlar kapsamında başta klinik psikoloji alanına olmak üzere bu konuya ilgi duyan tüm disiplinlere ve kişilere katkı sunması umulmaktadır.

 

İçindekiler

Yazarın Notu

GİRİŞ

BÖLÜM I

SANAL DANIŞAN UYGULAMALARI

 • Kuramsal Zemin
 • Tanım
 • Türleri/Sınıflandırılması
 • Kullanım Deneyimleri

BÖLÜM II

SANAL PROGRAM VE ÖLÇÜME DAİR BİLGİLER

 • Tanıtım
 • Programı Değerlendiren Öğrencilerin Özellikleri
 • Kullanım Deneyiminin Ölçülmesi
 • Sistem Kullanılabilirlik Ölçeği
 • Sanal Görüşme Simülasyonu Değerlendirme Formu (SGSDF)

BÖLÜM III

KULLANIM DENEYİMİNE İLİŞKİN BULGULAR

 • Gerçekçiliğe İlişkin Değerlendirmeler
 • Sistemsel Özelliklere Yönelik Değerlendirmeler
 • Programa Yönelik Geribildirimler
 • Görüşmeci Rolü Deneyimlerine İlişkin Görüşler

BÖLÜM IV

DEĞERLENDİRME VE SONUÇ

 • Öz-yeterlik, Kaygı ve Beceriye Etkisine Hızlı Bakış

KAYNAKÇA

ÖNEMLİ NOTBu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

About the Author
Gamze Gültekin

Psk. Dr. Gamze Gültekin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2012 yılında mezun oldu. Doğuş Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji alanındaki yüksek lisans programından 2015 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji alanındaki doktorasını 2022 yılında tamamladı.

Doktora eğitimi sırasında Barcelona Üniversitesi’nde bir dönem süresince araştırmacı olarak farklı projelerde yer aldı. Güncel olarak ilgilendiği araştırma konusu çeşitli amaçlara yönelik psikoloji alanında teknoloji kullanımı olmakla birlikte araştırma konuları arasında ayrıca karanlık kişilik özellikleri, öz-farkındalık duyguları, psikoterapide bütünleşme yaklaşımı bulunmaktadır.

gamzegultekin@hotmail.com

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."