E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Yağlıboya Resim Akademiği: “Tekniği & Felsefesi”

Yağlıboya Resim Akademiği: “Tekniği & Felsefesi”
9.99 ₺
Author:
Genres: Akademik, Eğitim / Okul Kitapları, Sanat
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2019
Format: (eKitap)
Length: Türkçe, 16 x 24 cm, 80 sayfa
ISBN: 9786057748355
Rating:

Bir düşünceyi ifade etmek bazen ciltler dolusu yazıyla ancak mümkünken, aynı ifade tek bir resimde rahatlıkla verilebilir. Üstelik gözler kadar derin anlamda, sınırsız imgesellikte! Hem de dili yabancı olana, kulağı duymayana bile… İşte, resim sanatını ayrıcalıklı kılan budur.

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku

Basılı-olarak-satın-al

D-&-R-Logo İdefix-Logo

ANAHTAR KELİMELER {Keywords}: Resim Eğitimi, Yağlıboya Resim Akademiği, Yağlıboya Resim Eğitimi, Resim Dersleri, Painting, Oil Painting, Tekin Özdemir

KATEGORİLER: SANAT / RESİM SANATI /  Yağlıboya Resim Teknikleri


 

ÖNSÖZ

    Bir düşünceyi ifade etmek bazen ciltler dolusu yazıyla ancak mümkünken, aynı ifade tek bir resimde rahatlıkla verilebilir. Üstelik gözler kadar derin anlamda, sınırsız imgesellikte! Hem de dili yabancı olana, kulağı duymayana bile… İşte, resim sanatını ayrıcalıklı kılan budur.

  Doğrusu, burada kimse size resim öğretmeyecek. Gerek de yoktur; kitabı okuyunca kendiniz bilmiş olacaksınız zaten. Zira herkesin sahip olduğu sanat cevheri kendi benliğindeki yetenekte saklıdır. Ortaya koyabilmek için ne istediğini bilmek, biraz da bilgi sahibi olmak yeter! İşte, kitap bu amaçla hazırlandı.

  Resme bilgi ile başlamak “Boş Acemi” imajına meydan vermeyeceği gibi, bilinçle çalışma ve özgüven duygusu yaratacaktır. Bu da en iyi motivasyondur!

  Ressamın eserlerine kendi iradesini yoğun biçimde yansıtabilmesi, konuya dair evrensel bilgiyi kitaptan almış olmasıyla olasıdır. Atölye, resim için daha öğretici gibi görünse de "ustasının etkisinde kalma" kalıbı ile biçimlenme muhtemeldir. Haliyle, öğrencinin başarı düzeyi atölye örfüne ayak uydurabilme oranında olur. Kaldı ki, sırf el becerisi ve göz aşinalığıyla kazanılan pratik edimler mesleki zanaatkarlığı geçemez. Esere yaratıcı sanat kültü ve özgür düşünce iradesini yansıtabilmek illa ki dayatmalardan uzak, bağımsız düşünebilme olanağıyla mümkündür. Yani sadece kitap bilgisi yardımıyla…

  İyi bir kitap, zevkle okunan ve kolay kavranabilen kitaptır.  Bu kademeli eğitim projesini tasarımlarken özellikle pedagojik yönü dikkate aldım.

 

    Kitaba dair yorumlar:

Başarılı bulduğumu yazıyorum, çok ama çok beğendim! Kitap eksiksiz hazırlanmış, benim ekleme yapacağım pek bir şey yok. Resim öğrenmek isteyenler için bence güzel bir kaynak. Başarılar diliyorum! 

Nevin Önen (Eğitimci Ressam)

Kitaptaki kademeli eğitim yöntemi kolay kavrama imkanı sağlamış. Okulda dört yılda verilen bilginin tümü burada yetmiş iki sayfaya sığabilmiş. Hem de özetçe değil en ince ayrıntılarla; kitabi kaplayan çok sayıda resim ve büyük punto yazıya rağmen… Amaç kolay yoldan öğretmekse, bence bu harika bir örnek olabilir. Tek kelimeyle tebrikler! 

Nazım Hikmet Özdemir (Okur)

İlginç bir çalışma! Kitap 76. sayfada 8. Ünite ardından -SON- ibaresi ile bitiyor. Ama 77. sayfada 9. Ünite ile tekrar devam ediyor! Eğitim konusunda hayatımda gördüğüm en etkileyici yöntem olduğunu söyleyebilirim. Bilgi son derecede yenilikçi, gerçekçi yaklaşımla işlenmiş. Gülümseterek öretiyor, bu kadar olur yani! 

Buse Güneş Genç (Öğrenci)  

 

 • ÖNSÖZ
 • ÖNEMLİ UYARI!
 • 1. Ünite: RESİM SANATINA DAİR GENEL BİLGİ VE KAVRAMLAR…
 • 2. Ünite: YAĞLIBOYA RESMİN TARİHSEL SÜRECİ VE ÇİZİM YÖNTEMLERİ
 • 3. Ünite: IŞIK VE RENK TEORİSİ.
 • 4. Ünite: YAĞLIBOYA RESİM MALZEMELERİ VE YARDIMCI GEREÇLER
 • 5. Ünite: GÖZLEMLEMEK VE ÇİZİM TEKNİĞİ
 • 6. Ünite: AYDINLIK VE GÖLGE KAVRAMI
 • 7. Ünite: PERSPEKTİF KAVRAMI VE RESİMDE DERİNLİK
 • 8. Ünite: RESİMDE KONU, KOMPOZİSYON VE ÇİZİM YÖNTEMİ BELİRLEME
 • 9. Ünite: RESİM SERGİLEME VE ESER SATIŞI

ÖNEMLİ NOTBu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

About the Author
Tekin Özdemir

Daha önce yazdığım dosyayı kitaplaştırmak için götürdüğüm bir yayınevi, geri çevirmeden önce yazılı özgeçmişimi de istemişti. Halbuki doğduğum yer, okuduğum okul isimleri yahut kaç çocuk babası olduğumun ne önemi var ki, önemli olan yazının içeriğidir; belki başarılı vurgulama yapılıp yapılamadığı ve de eserin konuya dair ön görüsünün niteliğidir! Bence yazarın uzak geçmişi ve özel hayatıyla teşhir edilmesi gereksizdir ya...

Fakat madem şarttır geleneğe bağlanıp kanıksanmış egoları tatmin etmek, incileri biraz dökelim bari! Ben, 1957 yılının yılbaşı gecesi köyümüzde dünyaya gelmişim. En büyük ağabeyim, dördüncü erkek kardeşe sahip olmanın gururuyla bu anı evimizin duvar taşına kazıyarak ölümsüzleştirmişti. Ama nedense bu tarih nüfus kütüğüme gün-ay-yıl olarak tamamen farklı işlenmiş. Başıma kötü bir şey gelmediği için umursadığım yok, ama resmi kaydımın sahteliği içime pek sinmiyor doğrusu! Kimliğimi her ibraz ettiğimde sanki kalpazanmışım gibi bir hisse kapılıyorum!

İlkokulu köyde, orta ve liseyi Göle’de okuduktan sonra Ankara’ya göçtük, hayatımın işten sayılan yirmi altı yılı ODTÜ’de geçti. Yirmi iki yıldan beridir de yazmaya çalışıyorum; maalesef ki okuma iradesinin son derece kısıtlı olduğu ortamda, işlerin iyi gittiği söylenemez.
Tekin Özdemir

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."