E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Yaşam Bilimlerinde Sık Kullanılan Latince Ön ve Son Ekler

Yaşam Bilimlerinde Sık Kullanılan Latince Ön ve Son Ekler
11.99 $ (Basılı)eBook: Ücretsiz (eKitap)
Author:
Genres: Akademik, Araştırma / İnceleme, Eğitim / Okul Kitapları, Sosyal Bilimler, Tıp, Ücretsiz e-Kitaplar
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2023
Format: (eKitap + Basılı)
Length: Kalın karton kapak, 16 x 23 cm, 100 sayfa
ISBN: 9786256629042
Rating:

Sözcükler, iletişimimizin temelini oluşturan özel yapı taşlarıdır. Özellikle belirli bir uzmanlık alanında çalışanlar için, doğru terimleri bilmek, etkili iletişim kurmanın kilit bir unsuru haline gelir. Bu kitap, bu nedenle terminoloji konusunda sizlere belirli bir alandaki terimleri anlamanız ve kullanmanız için bir rehber sunmayı amaçlamaktadır. Latince'de "prefix" terimi, bir kelimenin başına eklenen önek anlamına gelir. Bu önekler, kelimenin anlamını değiştirme, vurgulama veya belirli bir nitelik ekleyerek kelimenin kullanımını zenginleştirme amacını taşır.

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku Basılı-olarak-satın-al
D-&-R-Logo İdefix-Logo

ANAHTAR KELİMELER {Keywords}

• Latin • Latince  • Latince Ekler • Yaşam Bilimlerinde Sık Kullanılan Latince Ön ve Son Ekler • Eski Diller • Bilimsel Terimler


KATEGORİLER: DİL BİLİMİ / Latince


 

ÖNSÖZ

Sözcükler, iletişimimizin temelini oluşturan özel yapı taşlarıdır. Özellikle belirli bir uzmanlık alanında çalışanlar için, doğru terimleri bilmek, etkili iletişim kurmanın kilit bir unsuru haline gelir. Bu kitap, bu nedenle terminoloji konusunda sizlere belirli bir alandaki terimleri anlamanız ve kullanmanız için bir rehber sunmayı amaçlamaktadır. Latince'de "prefix" terimi, bir kelimenin başına eklenen önek anlamına gelir. Bu önekler, kelimenin anlamını değiştirme, vurgulama veya belirli bir nitelik ekleyerek kelimenin kullanımını zenginleştirme amacını taşır.

Kelimeler, kelime parçalarıyla oluşturulabilir. İyi bir örnek, "transportation" kelimesidir. Kelimenin ortasında kökü bulunmaktadır. "Ulaştırma" kelimesinde kök, taşımak anlamına gelen "port"tur. Kökün önüne bir önek ekleyebiliriz. "Ulaştırma" kelimesindeki önek "trans"tir, yani karşıya. Sonek kökü takip eder. "Ulaştırma" için sonek "tion"—bir şeyi yapma eylemi anlamına gelir. Bunları bir araya getirerek ulaştırma kelimesini elde ederiz—bir şeyi karşıya taşımanın eylemi. Tüm kelimelerin üç bileşeni olmayabilir (örneğin, taşıma gibi). Birkaç kelime parçası menümüz: phone—ses; graph—yazmak; tele—uzak; mega—büyük; bize On dokuzuncu Yüzyıl icat isimlerimizi bir araya getirme olanağı tanır—telgraf, telefon, fonograf ve megafon. Birkaç kelime parçası daha eklersek: micro—küçük; scope—görmek; mikrofon, mikroskop, teleskop ve mikrograf gibi kelimeleri oluşturabiliriz.

Ön ekler ve son ekler, kelimelerin üzerine eklenerek onlara yeni anlamlar katarlar. Bu sözlük, Latince ve diğer dillerden türetilmiş yaygın ön ek ve son ekleri içerir ve bu eklerin kelimeler üzerindeki etkilerini ayrıntılı bir şekilde açıklar. Sözlüğün içeriği, dilbilimcilikten dil meraklılarına, öğrencilerden profesyonellere kadar geniş bir kitleyi hedeflemektedir.

Sözlüğün hazırlanmasında emeği geçen dilbilimciler, uzmanlar ve editörler, her bir ön ek ve son ek için doğru ve anlaşılır açıklamalar sunmaya özen gösterdiler. Ancak, dilin evrimine paralel olarak ön ekler ve son ekler de sürekli değişim gösterir. Bu nedenle, sözlüğünüzü kullanırken karşılaştığınız terimlere dair geri bildirimlerinizle bu kaynağı daha zengin ve güncel tutabilirsiniz.

Bu kitap, Biyoloji, Moleküler Biyoloji, Veterinerlik, Ziraat Tıp gibi yaşam bilimleri alanlarında Latince dilinin engin dünyasında kelimelerin ön ve son ekleri (prefix – subfix) Türkçe karşılığını içeren, Latince harflerin nasıl okunmasını gerektiğini örneklerle açıklayan rehber niteliği taşıyan bir kaynaktır.

 

İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ

LATİNCE HARFLERİN OKUNUŞ KURALLARI

-A- Harfi

-B- Harfi

-C-  Harfi

-D-  Harfi

-E-  Harfi

-F-  Harfi

-G-  Harfi

-H-  Harfi

-İ-  Harfi

-J-  Harfi

-K-  Harfi

-L-  Harfi

-M-  Harfi

-N-  Harfi

-O-  Harfi

-T-  Harfi

-Y-  Harfi

-X-  Harfi

-PH- Okunuşu

-CH- Okunuşu

-TH- Okunuşu

-RH- Okunuşu

– SCH- Okunuşu

-OE- Okunuşu

– EU- Okunuşu

– AU- Okunuşu

– AE- Okunuşu

KÜÇÜLTME İFADE EDEN TERİMLER

LATİNCE BAZI SIFAT ÖN EKLER

LATİNCE RENKLERİN ÖN EKLER

DERECELENDİRME İFADE EDEN TERİMLER

YÖN – YER BELİRTEN SIFATLAR VE TERİMLER

SIFATLAR VE TERİMLER İLGİLİ  KISALTMASI

SAYILAR İLE İLGİLİ

METRİK ÖLÇÜMLERİN ÖN EKLERİ

ROTASYON HAREKETLERİ:

LATİNCE CİNSİYET KURALLARI (LATİNCE SUFFİXES)

ÇOĞUL ve TEKİL  YAPAN EKLER

ÖLÇÜ BİRİMLERİ İÇİN KISALTMALAR

HAYVANLARDA YAYGIN OLARAK KULLANILAN VÜCUT BÖLÜMLERİ

-A-

-B-

-C-

-D-

-E-

-F-

-G-

-H-

-I-

-J-

-K-

-L-

-M-

-N-

-O-

-P-

-Q-

-R-

-S-

-T-

-U-

-V-

-X-

-Z-

YAŞAM BİLİMİ TERMİNOLOJİSİNDE SIK KULLANILAN ÖNEKLER:

YAŞAM BİLİMİ SIK KULLANILAN BAZI MORFOLOJİK TERİMLER:

KAYNAKÇA

ÖNEMLİ NOTBu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

About the Author
Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş

1965 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. 1988 yılında Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümünü tamamlamıştır. 1997 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı, Zooloji Programı'nda yüksek lisansını, 2005 yılında ise aynı üniversitede doktorasını tamamladı. Erişmiş, 1993 yılında başladığı Araştırma Görevlisi kariyerine Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde devam etmiş olup, 2007 yılında Yardımcı Doçent, 2014 yılında Doçent, 2019 yılından bu yana ise Profesör unvanı ile görevine devam etmektedir. Prof. Dr. Erişmiş, 2014 yılında kurucusu olduğu Doğa Koruma Biyoizlem Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Prof. Toker, pek çok ulusal ve uluslararası projede koordinatör, araştırmacı ve uzman olarak görev almaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

İLETİŞİM:

E-posta: uerismis95@gmail.com

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."