E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

Yeni İşimiz Dış Ticaret

Yeni İşimiz Dış Ticaret
9.99 ₺
Author:
Genres: Economics & Finance- Ekonomi & Finans, Kişisel Gelişim
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2019
Format: (eKitap)
Length: Türkçe, 16 x 24 cm, 500 sayfa
ISBN: 9786057861948
Rating:

Dış Ticaret faaliyetlerine başlamak veya bu alanda kendini geliştirmek isteyen girişimciler ve firmalar için en önemli kaynak kitap

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku

Basılı-olarak-satın-al

D-&-R-Logo İdefix-Logo

KATEGORİLER: EKONOMİ & FİNANS / DIŞ TİCARET ANAHTAR KELİMELER {Keywords}Hakan Akın, Dış Ticaret, Ekonomi, Kişisel Gelişim  

ÖNSÖZ

  Ticaret sosyo-ekonomik bir olgu. İnsanlar, ilk çağlardan beri ticaret yapıyorlar. Ticaret, çok genel olarak, “malın veya hizmetin, para, mal veya bir başka hizmet karşılığında el değiştirmesi” olarak tanımlanmakta. Bu el değiştirme işlemi, eğer uluslararası yapılıyorsa ismi de doğal olarak “uluslararası ticaret” veya “dış ticaret” olmakta.

  Dış ticareti, ticaretten ayıran özellikler pek de fazla değil. Sosyolojik açıdan ele aldığımızda, ortak amaç, insanın (müşterinin) ihtiyaçlarının karşılanması ve bu amaca ulaşırken ihtiyacı karşılayan satıcının (üretici veya tacir) o işten fayda sağlamasıdır. Bu faydayı sağlarken de genel kural, elbette, ucuza alıp pahalıya satmak. Teknik olarak ele aldığımızda ise, dış ticareti ticaretten ayıran iki farklı özellik ortaya çıkmakta. Aslında bu özellikler dış ticarette olan ancak yurt içi ticarette yer almayan iki işlem, gümrük ve kambiyo uygulamalarıdır. Bu uygulamalar, ilgili mevzuatlar ile belirlenmiş ve ufak tefek farklılıklar dışında hemen hemen aynı mantık ve uygulama esasları ile bütün ülkelerin dış ticaret mevzuatlarında yer almakta.  Bir düşünelim, ülkelerin hazinelerine giden kazanç kalemleri nelerdir? En başta elbette herkesin aklına gelecek olan vergi. Ancak vergi acaba gerçekten o ülkenin bir kazancı mıdır? Bir ülkenin gerçek kazancı, o ülkenin elde edeceği döviz gelirleridir. Yani turizm ve ihracat gelirleri. Ülkelerin tarımsal ve sanayi üretimlerinin artması, ürün kalitesinin yükselmesi ülkenin ekonomik olarak güçlenmesi için yeterli değildir. Üretim sonucu elde edilen ürünlerin yurt dışına pazarlanması ve satılması şarttır. Bu pazarlama ve satış işini yapacak olanlar da yetişmiş dış ticaretçilerdir.  Bir ülke, mühendise, doktora, öğretmene, askere ne kadar ihtiyaç duyuyorsa, dış ticareti bilen insanlara da o derece ihtiyaç duyar.Ülkemizin 2002 yılı sonundan itibaren ivmeli bir şekilde artan dış ticaret hacmi, bu alandaki eleman açığının gözle görülür bir şekilde ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Türkiye’nin serbest piyasa ekonomisini benimsediği 1980 sonrasında, geçen yaklaşık 35 yıla rağmen bu alanda yetişmiş eleman sayısı, ihtiyaçların çok çok gerisinde kalmıştır. Bunun en önemli sebebi eğitim eksikliğidir.  Bu nedenle seminerlerim dışında, konunun mümkün olduğunca geniş kitlelere yayılabilmesi ve uygulamaya yönelik pratik bilgilerin bu kitlelere mevzuat dilinden uzak, yalın ve basit bir anlatım ile aktarılabilmesi için YENİ İŞİM DIŞ TİCARET adlı kitap tarafımdan kaleme alınmış ve ilk baskısı 1999 yılında piyasaya çıkmıştır.  Kitabın hazırlanmasındaki esas amaç, sizlerin, dış ticaret yaparken ihtiyaç duyacağınız pratik bilgilere sahip olmanızın, hatta bu kitabı takip ederek ihracat, ithalat, transit ticaret yapabiliyor hale gelebilmenizin sağlanmasıdır. Elinizdeki 12. Baskı kitabın sayfa sayısının fazlalığı ve kitap basım maliyetlerindeki artışlar dikkate alınarak e-kitap olarak hazırlanmıştır. E-kitap EPUB ve PDF formatında satın alınabilir. Kitapta konular, dış ticaret faaliyetlerine yeni başlayacak bir firmanın ihtiyaç duyacağı sıra ile anlatılmıştır. Uygulamalara ağırlık verilen bir kitap olduğu için, mümkün olduğunca mevzuata “kısa kısa” alıntılarla değinilmiş, gerekli görülen yerlerde ilgili mevzuata referans verilmiştir.

İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ

1. BÖLÜM: DIŞ TİCARET NEDİR?

2. BÖLÜM: HAZIRLIK AŞAMASI

3. BÖLÜM: İHRACAT

4. BÖLÜM: İHRACATTA PAZAR ARAŞTIRMASI VE MÜŞTERİ BULMA TEKNİKLERİ

5. BÖLÜM: ÜLKELER BAZINDA DIŞ TİCARET İŞLEMLERİ

6. BÖLÜM: DIŞ TİCARETTE ALTERNATİF TİCARET YÖNTEMLERİ

7. BÖLÜM: TESLİM ŞEKİLLERİ

8. BÖLÜM: DIŞ TİCARETTE TEKLİF FİYATI VE MALİYET HESAPLAMA

9. BÖLÜM: ÖDEME ŞEKİLLERİ

10. BÖLÜM: İHRACAT BEDELLERİNİN TAHSİLİ İŞLEMLERİ

11. BÖLÜM: GÜMRÜK UYGULAMALARI

12. BÖLÜM: PAKETLEME, NAKLİYE VE SİGORTA İŞLEMLERİ

13. BÖLÜM: DIŞ TİCARETTE ALTERNATİF PARA KAZANMA YOLLARI

14. BÖLÜM: İTHALAT

15. BÖLÜM: VESAİK

16. BÖLÜM: ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER VE TİCARET HUKUKU

17.BÖLÜM: DIŞ TİCARETTE KATMA DEĞER VERGİSİ (KDV)

18. BÖLÜM: DAHİLDE İŞLEME REJİMİ, DIŞ TİCARET DESTEKLERİ VE EXIMBANK

19. BÖLÜM: SERBEST BÖLGELER

20. BÖLÜM: DIŞ TİCARET ÇALIŞMALARI İÇİN WEB SİTELERİ

21. BÖLÜM: DIŞ TİCARETTE KULLANILAN TERİMLER

ÖNEMLİ NOTBu sitede yayınlanan tüm e-kitapların telif hakları e-kitap projesine aittir. İzinsiz kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır..

About the Author
Hakan Akın

1965 yılında Antalya'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına bir dış ticaret şirketinde yarı zamanlı çalışarak başladı. 1996 yılında kendi eğitim şirketini kurana kadar pek çoğu askeri ve kamu idaresi alımları ile alakalı olan dış ticaret projelerinde görev aldı. 1996-2004 döneminde dış ticaret eğitimleri, 2004'ten sonra ise hem eğitim hem de dış ticaret danışmanlığı alanlarında yurtiçi ve yurtdışı pek çok proje gerçekleştirdi. Bu alanlarda Türkiye'de en fazla proje tamamlayan eğitmen ve danışman olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Dış ticaret alanında DIŞ TİCARETTE ALTERNATİF PARA KAZANMA YOLLARI dışında YENİ İŞİMİZ DIŞ TİCARET, DIŞ TİCARET DESTEKLERİ, DIŞ TİCARET SÖZLÜĞÜ, DIŞ TİCARETTE MÜZAKERE TEKNİKLERİ adlı kitapları da olan yazarın yakın gelecekte ULUSLARARASI PAZARLAMA ve HEDEF PAZARLARIN VE ALICILARIN TESPİTİ adlı kitapları da okuyucuları ile buluşacaktır.

posta@hakanakin.biz

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."