E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

“Tarım ve Sanayi Devrimlerinden Sonra” ENERJİ DEVRİMİ

“Tarım ve Sanayi Devrimlerinden Sonra” ENERJİ DEVRİMİ
30 $ (Basılı)eBook: 12 ₺ (eKitap)
Author:
Genres: Akademik, Eleştiri - Kuram, Yer Bilimleri
Publisher: e-Kitap Projesi
Publication Year: 2014
Format: (eKitap + Basılı)
Length: Türkçe, 15 x 23 cm, 150 sayfa
ASIN: 6054539574
ISBN: 9786054539574
Rating:

Latif MUTLU’nun hazırladığı “Enerji Devrimi” kitabı araştırmacıları ilgilendirmekle beraber her aydının ve çevrecinin okuması gereken, popüler bir yayın niteliğindedir. Okumaya başlarken daha çok doğal olayların örnek alındığını görürsünüz.

Taner YILDIZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

E-Kitabımı Nasıl Okuyacağım?

E-Kitabımı Nasıl Satın Alacağım?

About the Book
Online-Özeti-Oku

Basılı-olarak-satın-al

D-&-R-Logo İdefix-Logo

Tarım ve Sanayi Devrimlerinden sonra:

 
ENERJİ DEVRİMİ
 
KATEGORİLER: Science / Energy

ANAHTAR KELİMELER {Keywords}enerji devrimi, enerji, kutlecekiminden enerji, gravity energy, dunyada enerji sorunu

Bir gün

Rüzgârları yendiğimizde,

Dalgalarla baş ettiğimizde,

Yerçekimini alt ettiğimizde…

Dönüp sevgi enerjisini keşfedeceğiz.

O gün insanlık,

tarihinde ateşi ikinci kez keşfetmiş olacak.

Teilhard de Chardin

Fransız Din Adamı

(1881 – 1955)

Latif MUTLU’nun hazırladığı “Enerji Devrimi” kitabı araştırmacıları ilgilendirmekle beraber her aydının ve çevrecinin okuması gereken, popüler bir yayın niteliğindedir. Okumaya başlarken daha çok doğal olayların örnek alındığını görürsünüz.

Latif MUTLU, doğal olayların işleyiş mekanizmasını örnek alarak, çekim gücünden elektrik ve iş üretmeyi tasarladığını anlatmaktadır.

Etrafımızda akıp giden olayları;

a) deniz akıntıları,

b) yağışlar

c) rüzgârlar

d) yer içi tektonik olarak dört ana gruba ayırmaktadır.

Dünyada, bu dört temel doğa olayından biri olan deniz akıntılarından birçok yerde çalışan santrallar yaygınlaşmaktadır. Rüzgârın elektrik üretimine katkısı da her gün artıyor. Yağışların çalıştırdığı santrallerde ise, Türkiye’nin elektriğinin % 40 kadarı üretiliyor.

Latif MUTLU, HES’lerin yaygınlaşmasının ülke yararına olduğunu savunmaktadır.

Doğal olayların her yerde ve istenilen zamanda oluşmadığını söyleyen Latif MUTLU yağışları örnek alarak, karada ve akarsu olmayan yerlerde elektrik üretmek için hazırladığı sistemi, denemeye başlama hazırlığındadır.

Kendisine başarılar diliyorum.

Genç araştırmacıların Latif MUTLU’nun açtığı bu yolda yürüyerek, yeni projeler üretmelerini bekliyorum.

                                                                   Taner YILDIZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

 

Enerji sorununa kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla “Gravitasyon Motoru” projesi üzerinde çalışırken, yeni bir sanayi kolunun oluşmakta olduğunu fark edince, projenin korunması için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdum.

Patent çalışmaları devam ederken, bilim adamı dostlarım, “her şeyden önce, Enerjinin Korunumu Yasası’ndan gelecek tepkilere ve çetin sorulara cevap bulmalısın” demişlerdi.

Uzaydaki enerji bolluğunu ve gök cisimlerinin çekim kuvveti tarafından yaratıldığını, evrendeki yeni enerji oluşum mekanizmasını açıkladığım raporlara olumlu ya da olumsuz hiçbir ciddi yanıt alamadım. Ülkemizin saygın bilim adamlarından bir dostum: “Termodinamik konusundaki makaleleri kimse okumaz. Korunum yasaları ve Entropi klasik fiziğin temelidir.” diye başlayan sözleri ile beni bu konu ile ilgilenmekten vazgeçirmeye çalışıyordu.

Termodinamiğin I. ve II. yasalarını öneren bilim adamlarını mazur görebiliriz. 19. yüzyılda Isı ve Enerji bilime yeni girmişti. Gök cisimlerini çekim kuvvetinin yarattığı da henüz bilinmiyordu. Newton’un areketiç ,hareket kanunları dünyamızdaki hareketlerin nedenini ve oluşum mekanizmasını açıklamıyordu.

Uzayda enerji akışını açıklayan haberleri görmeyebilir, duymamış olabiliriz. Ama doğada etrafımızda olup biten olaylarla sürekli karşı karşıya bulunuyoruz. Eğer biraz merakımız varsa, doğa olaylarından üçünün (rüzgârlar, yağışlar ve deniz akıntılarının) nedenini ve itici güçlerini sorup öğrenebiliriz. Tabi, bilen ve gören varsa…

Bu boşluğu doldurmak amacı ile hazırladığım devrim niteliğindeki büyük amaçlı, küçük kitabımı yayından önce, güvendiğim ve inandığım bilim adamlarına gönderip görüşlerini aldım. Tanıdığım bilim adamlarının katkıları ile kitabımız daha da şekillendi ve güçlendi.

About the Author
Prof. Latif Mutlu

21 Haziran 1924, Nazımiye do-ğumludur. Evli ve iki oğlu vardır. Petrol Ofisi’nde 15 yıl müdür ola-rak görev yaptı (1951-1965). En önemli görevinin, Türkiye’nin ilk boru hattı olan İskenderun-Batman Boru Hattı’nın kurucu müdürlüğü olduğunu söyler.
Özel İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin kuruluşuna katıldı. Akademinin Genel Sekreteri ve Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1968 yılında Özel Diş Hekimliği ve Eczacılık Özel Yüksekokullarını kurdu.
Latif MUTLU önem verdiği diğer hizmetlerini söyle sıralamaktadır;
1979 yılında Bursa’da elektrikle karbondioksit üretimi için tesisler kurdu.
1983’de karbondioksit üretim sistemini değiştirerek diğer üreticilere kendi yöntemlerini kullanmaları için izin vermiştir.
1991 genel seçimlerinde (SHP) Sosyal Demokrat Halkçı Parti, İstanbul 2. Bölge’de Milletvekili adayı olarak seçime katıldı ise de bu bölge se-çim barajını aşamadığından Milletvekili çıkaramadığı için seçilemedi.
1991’de İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı okullarında 3 yıl kadar genel müdürlük yaptı.
1994’te İngiltere’de bir üniversiteden aldığı yetkiyle İstanbul’da (ISIS - İstanbul School of International Studies) “İstanbul Uluslararası Bilimler Merkezi”ni kurdu.
1995’de üniversite kurmak için, Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’nı kurdu.
1996’da TBMM’nin kabul ettiği kanunla İstanbul Bilgi Üniversitesi resmen kuruldu. Latif MUTLU, 11 yıl bu vakfın başkanlığını yaptıktan sonra, 2006’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ol-du. Halen bu üniversitenin Kurucular Kurulu Onursal Başkanı ve Vak-fın Mütevelli Heyet Üyesi olarak görev yapmaktadır.

"E-Kitap Projesinde yayınlanan tüm eserlerin telif hakkı saklıdır. Hiçbir şekilde kopya edilemez veya yasa dışı yollarla çoğaltılamaz. Yayınlanan Tüm Elektronik & Basılı kitap, materyal ve eserlerin, indirmeler, ve ticari satış hakları ekitap projesine aittir." e-Kitap Yayıncılık & Cheapest Books: " *E-Kitap Yayıncılık ve *Chapest Books, E-Kitap Projesi'nin yan kuruluşudur.."