E-KİTAP PROJESİ®

~ TÜRKİYE'NİN e-KİTAP PROJESİ ~

POPÜLER KİTAPLAR

Diğer Arama Sonuçları...

Generic selectors
Başlıkla Eşleşenler
Başlıklarda Ara
İçeriklerde Ara
Post Type Selectors
Filter by Categories
Bilimsel Makaleler – Murat Ukray
Bir Kitap, 10 Ağaç!
E-KİTAP HAKKINDA
e-KİTAP OKUMA KILAVUZU
e-Kitap Projesi (Yeni Gelişmeler & İleri Teknolojiler - Editoryal)
e-KİTAP SATIN ALMA KILAVUZU
e-Kitap Teknolojileri & Haberleri
e-Kitap Yayınlamak?
En İyi e-Kitap Siteleri
GÜNCEL & GLOBAL HABERLER
HOBİ KÖŞESİ
İndirilecek Belgeler
Kitabımı Yayınlatmaya Başlamadan Önce Neler Yapmalıyım?
Kitabımı Yayınlattıktan Sonra Sahip Olacağım Haklar Nelerdir?
Kitabımın Ebatlarını, İç sayfa ve Kapak tasarımını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?
Kitabımın Yayın Sürecinde Karşılaşabileceğim Yasal Prosedürler Nelerdir?
KİTAP & YAYIN DÜNYASINDAN HABERLER
Kitap Ebat ve Fiyatları
Kısaca e-Yayıncılığın Tarihçesi
Online Kitap (Avantajları & Yenilikleri)
Piyano & Gitar Müzik yapma Sayfası
ŞİMDİ YAYINLAMAK İSTİYORUM
YAYINLANMIŞ MAKALELER
Yazarın Telif Hakları
YAZARLARIMIZ

YAZARLARIMIZ

A. Arin

"Dil, anlam üzerinde yapılacak oyun ve müdahalelere açıktır, çünkü sözcükler insanlar için 'şeyler'dir."
[Jacques Lacan, Kadife Karanlık]

facebook.com/Uç-Harfliler

A. Hümeyra Eken

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1986 Mezunu. Serbest Avukat olarak çalışıyor. Aynı zamanda T.C. Kültür Bakanlığı Tezhip Sanatçısı. Ruşen Eşref'in “Geçmiş Günler”, “Gümüşhanevi” “Şişmanlığa Mahsus Hıfsısıhha” gibi Osmanlı Türkçesi ile basılmış eserleri üzerinde çalışmalar yürüttü.

Emine Semiyye’nin “Bikes” “Hiss-i Rekabet” “Gayya Kuyusu” “Terbiye-i Etfale Dair Üç Hikâye” “Muallime” “Sefalet” isimli eserlerini yayına hazırladı. “Emir Çoban Kızları” serinin altıncı kitabıdır.

Yesarizade Mahmut Esat’ın romanlarını da Osmanlı Türkçesinden çalışarak, günümüz Türkçesine uyarlayarak yazmıştır. “Osmanlı Deniz Savaşları-Barbaroslar” kitabının editörlüğünü yapmıştır. Ayrıca “Dünya Turu Günlükleri” isimli bir seyahat anı kitabı da vardır.

A. Milne

lan Alexander Milne, (1882, 1956), İngiliz yazardır. Mizahi denemeler ve tiyatro oyunlarının yanı sıra asıl çocuklar için kaleme aldığı kitaplarla tanınır. En meşhur eseri, oğlu Christopher Robin (1920-1996) için yazdığı "Winnie the Pooh" isimli hikayedir.

Milne, Londra'da büyüdü. Kilburn ilçesinde babası John Vine Milne'in sahibi olduğu özel bir okula gitti. Bu okulda öğretmenleri arasında H. G. Wells de vardı. Westminster School'a ve ardından da burslu olarak Cambridge Üniversitesi'ne bağlı Trinity College'a devam etti. 1903 yılında buradan mezun oldu. Cambridge'deyken öğrenci gazetesi "Granta"da çalıştı. Kardeşi Kenneth ile birlikte yazdıkları yazılar "AKM" imzasıyla neşrediliyordu. Buradaki yazıları "Punch" isimli mizah dergisinin dikkatini çekti. Böylece dergide ilk önce yazıları yayınlanmaya başladı; daha sonra dergide çalışmaya başladı; 1906'dan itibaren de dergiye ortak oldu. Fakat bunlarla ilgilenirken eğitimini yarıda bıraktı ve bir daha üniversiteye dönmedi. Milne, daha sonra kendisini hep "serbest muhabir" olarak nitelendirdi.

1913'te Dorothy Daphne de Seelincourt ile nikâhlandı. 1920'de oğlu Christopher Robin doğdu. Birinci Dünya Savaşı'nda İngiliz ordusuna katılmak üzere Fransa'ya gitti, fakat cepheye varmadan ağır bir hastalığa yakalandığı için terhis edildi. Savaşın sona ermesiyle "Peace with Honour" başlıklı eserinde "anlamsız bir katliam" olarak nitelendirdiği savaşın "mantığa tecavüz" olarak yaftaladı.Kısa süre sonra yine savaşı hicvettiği ilk çocuk kitabı "Once on a time"ı yazdı.

Abdulkadir Akın

1989 istanbul doğumlu yazar, aslen Giresunludur. Beş kardeşin en küçüğü olarak, İlkokulu ikamet ettiği semt olan Sultanbeyli ilçesinde bitirdi ve Gediktaş Lisesinin sayısal bölümünden mezun oldu. Liseyi bitirdikten iki sene sonra Konya Selçuk üniversitesi turizm otel işletmeciliği bölümünü kazandı ve ingilizce hazırlık eğitimimi tamamladıktan sonra özel nedenlerden dolayı okulu bıraktı.

Bir sene ara verdikten sonra, tekrar sınavlara girip bu kez Edirne Trakya üniversitesi turizm otel işletmeciliği yüksekokuluna yerleşti ve mezun oldu. Öğrencilik dönemimde tiyatro oyunculuğuyla ilgilendi ve 2 seans halinde gösteri yapılan 6 oyunluk bir tiyatro gösterisinde bulundu. Üniversitenin ilk yıllarında otelcilik sektörüne atıldı ve çalışmaya başladı. Şu anda İstanbul’da 5 yıldızlı bir otelde resepsiyonist olarak çalışmaktadır.

kadirakinblog.wordpress.com
www.instagram.com/kadirakinn

Abdullah Açıkgöz

Biyoğrafi

Dünyayı ilk 66’da 66 numaralı memleketten gördü. Çocukluğu oralarda, gençliği 60 numaralı memleketin güzel bir köşesinde geçti. Birkaç yıl memuriyetinden sonra kısa dönem onbaşı yüksek rütbesiyle askerlik bile yaptı. Terhis olduğu günden tam bir gün önce liyâkatine binâen rütbesine bir pırpır daha eklendi.
Sonra yolu gurbete düştü, bir türlü dönemedi.
Diyâr-ı gurbette, Yapı Tasarruf Bankacılığında çalıştı. Gayr-i menkul finasmanı ve İpotekli kredilerle ilgilendi. Şimdilerde Termal Turizm Tanıtım – Pazarlama konularında yazıp çiziyor.
Çalışma odasında masanın karşısnda bulunan dolabın üst rafının sağ kenarındaki, (son diplomayı veren enstitünün hediye ettiği) içi kadife kaplamalı mavi dosyada, İ.H. Lisesi, İşletme Lisans ve İşletme Yüksek Lisans (MBA) diplomaları bulunuyor.
Yazıyor, çiziyor hayal kuruyor…

Agatha Christie

Agatha Mary Christie, (1890 – 1976) was an English writer known for her sixty-six detective novels and fourteen short story collections, particularly those revolving around fictional detectives Hercule Poirot and Miss Marple. She also wrote the world's longest-running play The Mousetrap, performed in the West End from 1952 to 2020, as well as six novels under the pseudonym Mary Westmacott. In 1971, she was appointed a Dame Commander of the Order of the British Empire (DBE) for her contribution to literature.
Christie was born into a wealthy upper-middle-class family in Torquay, Devon, and was largely home-schooled. She was initially an unsuccessful writer with six consecutive rejections, but this changed in 1920 when The Mysterious Affair at Styles, featuring detective Hercule Poirot, was published. Her first husband was Archibald Christie; they married in 1914 and had one child together before divorcing in 1928. During both the First and Second World Wars, she served in hospital dispensaries, acquiring a thorough knowledge of the poisons which featured in many of her novels, short stories, and plays. Following her marriage to archaeologist Max Mallowan in 1930, she spent several months each year on digs in the Middle East, and used her first-hand knowledge of his profession in her fiction.
Guinness World Records lists Christie as the best-selling fiction writer of all time, her novels having sold over two billion copies. According to Index Translationum, she remains the most-translated individual author. And Then There Were None is one of the highest selling books of all time, with approximately 100 million sales. Christie's stage play The Mousetrap holds the world record for longest initial run. It opened at the Ambassadors Theatre in the West End on 25 November 1952, and by September 2018 there had been more than 27,500 performances. The play was closed in March 2020 due to the coronavirus pandemic.
In 1955, Christie was the first recipient of the Mystery Writers of America's Grand Master Award. Later that year, Witness for the Prosecution received an Edgar Award for best play. In 2013, she was voted the best crime writer and The Murder of Roger Ackroyd the best crime novel ever by 600 professional novelists of the Crime Writers' Association. In September 2015, coinciding with her 125th birthday, And Then There Were None was named the "World's Favourite Christie" in a vote sponsored by the author's estate. Most of Christie's books and short stories have been adapted for television, radio, video games, and graphic novels, and more than thirty feature films have been based on her work.

Ahmet Gülseren

1960 YILINDA YOZGAT’IN ÇANDIR İLÇESİNDE DOĞDUM. İLK VE ORTAOKULU ÇANDIRDA BİTİRDİM. LİSEYİ BOYABAT İMAM HATİP LİSESİNDE OKUDUM. ÜNİVERSİTEYİ ANKARA TİCARET VE TURİZM YÜKSEK ÖĞRETMEN OKULU MUHASEBE BÖLÜMÜNDE OKUDUM VE 1981 YILINDA MEZUN OLDUM. 1996’DA KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞETME MUHASEBE ALANINDA YÜKSEKLİSANSIMI TAMAMLADIM.

GÖREV YAPTIĞIM İL VE İLÇELER İLE OKULLAR ŞÖYLEDİR:

- 1981 YILINDA TRABZON ARAKLI TİCARET MESLEK LİSESİ
- 1986-89 KAYSERİ ATATÜRK TİCARET MESLEK LİSESİ
- 1989 YILINDA SİVAS ŞARKIŞLA TİCARET MESLEK LİSESİ (ASKER ÖĞRETMEN OLARAK)
- 1990 YILINDA KAYSERİ ATATÜRK TİCARET MESLEK LİSESİ
- 1991-93 YILINDA AĞRI TİCARET MESLEK LİSESİ (ZORUNLU GÖREV)
- 1993 KAYSERİ TALAS İLÇESİ ATATÜRK ÇOK PROGRAMLI MESLEK LİSESİ
- 1997 KAYSERİ SAMİ YANGIN ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ
- 2000 KAYSERİ AHMET ERDEM ANADOLU TİCARET MESLEK LİSESİ

2017’DE EMEKLİ OLDUM, EVLİ 2 ÇOCUK BABASIYIM. 3 TORUNUM VAR. BAHÇEMLE VAKİT GEÇİRİYORUM. ONLAR BENİM DÜNYALIKLARIM. ÖĞRENCİLERİMDEN GÖRÜŞTÜKLERİM VAR VE DEVAM EDİYOR. GENÇLERİMİZE FAYDALI OLAYIM İSTEDİM VE BU KİTABI YAZDIM..

Ahmet Vefik Paşa

Ahmet Vefik Paşa (d. 3 Temmuz 1823, İstanbul – ö. 2 Nisan 1891, İstanbul). Osmanlı devlet adamı, diplomatı, çevirmen ve oyun yazarı.

Türkçülük hareketinin öncülerinden. İki defa Maarif Nazırlığı (Eğitim Bakanı) yaptı; ilk Osmanlı Meclis-i Mebusan'ında İstanbul vekili olarak yer aldı ve başkanlığı üstlendi; 4 Şubat 1878 - 18 Nisan 1878 ve 1 Aralık 1882 - 3 Aralık 1882 tarihleri arasında iki defa Başvekillik (Sadrazamlık, Başbakanlık) görevine getirildi.

İlk Türkçe sözlüklerden birisi olan “Lehçe-i Osmani”’nin yazarı olan Paşa, devlet adamlığının yanı sıra 16 dil bilen bir bilimadamıdır. Bursa valiliği sırasında bu kentte bir tiyatro yaptırmakla ün kazanmıştır.

Eserleri:
Müntehabât-ı Durub-ı Emsal (Atasözleri) (1852): Türkçe atasözlerini toplayan eseri.
Hikmet-i Tarih (1863) (Tarih Felsefesi)
Fezleke-i Tarih-i Osmani (1869) (Kısa Osmanlı Tarihi)
Secere-i Türkî(1864) :Doğu Türkçesinden çevrilmiştir.
Lehçe-i Osmanî :İlk Türkçe sözlüklerden birisidir.
Çevirileri ve Moliere Uyarlamaları: Vefik Paşa, Moliere’in 16 eserini uyarladı, Victor Hugo ve Voltaire’in eserlerini tercüme etti.

Alan Lightman

Ulusal Astronomi ve Astrofizik Araştırmaları Konseyi'nin 1990'lar için düzenlediği bilim panelinde yöneticilik yapan Alan Lightman [1948-], konsey raporunda yer alan bilim içerikli popüler bir bölümün de yazarıdır. Lightman, panel yöneticisi olarak Amerikan astronomi topluluğunun, önümüzdeki on yılın en yaşamsal soruları karşısında nasıl tavır aldığını ve bu sorunların çözülebilmesi için hangi gözlemsel etkinliklere öncelik tanıdığını izleme fırsatı buldu.

Albert Einstein

Albert EINSTEIN {Hayatı ve Eserleri}

Alman İmparatorluğu'nun Ulm kentinde dünyaya gelen Einstein, yaşamının ilk yıllarını Münih'te geçirdi. Lise eğitimini ve yüksek eğitimini İsviçre'de tamamladı fakat bir üniversitede iş bulmada yaşadığı zorluklar nedeniyle bir patent ofisinde müfettiş olarak çalışmaya başladı. 1905 yılı Einstein için bir mucize yıl oldu ve o dönemde kuramları hemen benimsenmemiş olsa da ileride fizikte devrim yaratacak olan dört makale yayınladı. 1914 yılında Max Planck'ın kişisel ricası ile Almanya'ya geri döndü. 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine çalışmaları nedeniyle Nobel Fizik Ödülü'ne layık görüldü. Nazi Partisi'nin iktidara yükselişi nedeniyle 1933'te Almanya'yı terk etti ve Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşti. Ömrünün geri kalanını geçirdiği Princeton'da hayatını kaybetmiştir.
Albert Einstein, özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. E = mc2 denklemi ile formüle ettiği kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmiş ve nükleer teknolojinin önünü açmıştır. Fotoelektrik etki ve Brown hareketine getirdiği matematiksel açıklamalar, modern fiziğe diğer katkıları arasındadır. Ömrünün büyük bir kısmını bütün kuramları birleştiren bir birleşik alan kuramı yaratmaya çalışarak geçirmiş ama bu çabaları sonuçsuz kalmıştır. Einstein kuantum mekaniğinin bazı sonuçlarına, özellikle belirsizlik ilkesine oldukça şüpheci yaklaşmış fakat bu yaklaşımlar ileride geniş kabul görmüştür.

Albert Einstein [Germany] (14 March 1879 – 18 April 1955) was a German-born theoretical physicist who developed the general theory of relativity, one of the two pillars of modern physics (alongside quantum mechanics). While best known for his mass–energy equivalence formula E = mc2 (which has been dubbed "the world's most famous equation"), he received the 1921 Nobel Prize in Physics "for his services to theoretical physics, and especially for his discovery of the law of the photoelectric effect". The latter was pivotal in establishing quantum theory.

Alca Selin Suna

Alca Selin Suna: İzmir Çeşme'nin çok eski ailelerinden birinin kızı. Karşıyaka Bostanlı'da büyüdü. Güzel Sanatlar Fakültesi Mezunu. Eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi'nde tamamladı ve Hacettepe Üniversitesi'nde özel öğrenci olarak ders aldı. Halen Uluslararası iIişkiler Bölümünde öğrenci. Seramik ve mozaik sanatçısı. Abstract resimler yapmayı sever. Kafasına koyduğunu yapan bir insan. İkiz annesi...

Alfred Adler

Alfred Adler 7 Şubat 1870’te viyana yakınlarında bir köy olan Rudolshemim’da dünyaya gelmiştir. Dört erkek ve iki kız kardeşe sahip olan Adler’in annesi çocuklarıyla meşgul olan hamarat bir ev kadını, babası ise Macaristan’dan göç etmiş olan orta sınıftan bir hububat tüccarıdır. Ailenin ikinci çocuğu olan Adler ağabeyi Sigmund, Adler için çocukluk yıllarında sürekli yarıştığı ve geride bırakmaya çalıştığı önemi bir rakipti.

Adler’le Freud’un ne zaman tanıştıkları konusunda farklı görüşler olmakla birlikte Freud’un 1992 son baharında Adler’i ve onun dışında üç Viyanalı doktoru kendi evinde düzenlediği tartışma grubuna davet ettiği herkes tarafından kabul edilmektedir. Çarşamba günleri bir araya gelerek psikanaliz konusunda tartışan bu grup ilerleyen yıllarda Viyana Psikanalitik Derneğine dönüştü. Adler bu toplantıda farklı bakış açılarının tartışılabileceğini düşündüğü için katılmayı kabul etmiş ve sürdürmüştür.

Ali Aktaş

1968 yılında Bigadiç’in Özgören köyünde doğdu. İlköğrenimi köyünde, ortaöğrenimini Bigadiç’te tamamladı. Lisedeki öğretmeni Güneş Ergün’ün teşvikiyle edebiyatla, özellikle şiirle ilgilenmeye başladı. Zamanla okuduğu kitaplarla bilgisini pekiştirdi.

Liseyi bitirdiği yıllarda bir tartışma nedeniyle şiirlerini ve kitaplarının babası tarafından yakılmasından sonra epey bir süre şiirden koptu. Ancak okumaya her koşulda devam etti. Yaklaşık aynı dönemlerde Almanya’ya yerleşti. Ali Aktaş, zamanla tanışarak arkadaşlık kurduğu şair ve yazarlardan etkilenip yeniden yazmaya yöneldi.

Şiir dışında düz yazıyla da özellikle ilgilenen Aktaş’ın henüz yayınlanmamış öyküleri bulunmaktadır. Aktaş’ın bazı şiirleri değişik araştırmalarda yer aldı.

İletişim Mail:

ali.aktas1809@gmail.com


 

Ali Gökçe

Van’da 1956 yılında doğan Ali Gökçe, İstanbul’da Selimiye İlkokulu, Göztepe Ortaokulu ve Kadıköy Akşam Ticaret Meslek Lisesinden mezun oldu. Askere gidene kadar bir kurumda kâtiplik, on yıl özel bir bankada memurluk, emekli olana kadar da bir firmada muhasebe ve finans müdürlüğü yaptı.

Yolun yarısına kadar pek çok şiir yazdı. Hobi olarak, tanıdığı çevresine, pek çok yağlıboya tabela ve bez afiş yazdı. Karakalem ve yağlıboya resimler yaptı. Çocukluğundan bu yana enteresan sayılabilecek enstantaneler yakalayıp deklanşöre basma hazzı ise maalesef dijital kameralara yenik düştü, cazibesini yitirdi. 1999 yılında emekli olduktan sonra da uluslararası şirketlerde 2005 yılına kadar, yine muhasebe ve finans alanında çalışmaya devam etti…

İlk romanı ‘İran Hududunda Bir Tilki’yi kaleme almayı, yıllarca hayal etmesine, düşünmesine, tasarlamasına, notlar almasına rağmen; bu emelini çalışma hayatına tamamen veda ettikten ve de ailesinin tüm fertlerini kaybettikten sonra gerçekleştirmeye karar verdi…

İletişim Mail:

aligokce56@gmail.com

Ali Rıza Seyfi

Ali Rıza Seyfi, Türk edebiyat tarihçisidir. 1880 yılında İstanbul'da doğar ancak denizci olan babasının görevi dolayısıyla Gemlik'e yerleşir. Aile üyelerinin atadan gelen denizcilik mesleğinin yanı sıra, babadan gelen edebiyat ilgisi vardır. Ali Rıza Seyfi 1892 yılında Heybeliada'daki Mekteb-i Bahriye'ye gider. Bu okulda edebiyat ile de ilgilenmeye başlar. Namık Kemal'in ve Ziya Paşa'nın fikirlerinden etkilenerek Osmanlı'nın içinde bulunduğu meselelere ilgisi artar. Ayrıca bu okulda İyi derecede İngilizce öğrenen yazarın üzerinde bu okulda hocası, İttihat ve Terakki Cemiyetinin üyesi Saffet Bey'in Türkçülük konusunda etkilendiği görülür.Türkçülük hakkındaki görüşleri ile dikkat çeker. 1909 yılında yüzbaşı iken emekli olur.Eserleri: Hayat-ı Alûde (1901), Çanakkale Boğazı (1902),Barbaros Hayreddin (1910), Kazıklı Voyvoda (1928), Kemal Reis ve Baba Oruç (1909), Muazzez Vatana (1913), Muhaberat-ı Bahriye-yi Osmaniye Zeyli (1899), Turgud Reis (1900), Akdeniz Kaplanları (1935), Deli Aslan (1935), Çocuk Kahraman Durakoğlu Demir (1945), Gazi ve İnkılâp (1933), Kurtuluş ve Kurtuluş Savaşı (1934)

Antoine Saint-Exupéry

Antoine Saint Exupéry (29 Haziran 1900 - 31 Temmuz 1944), Fransız pilot, yazar ve şairdir. Özellikle "Küçük Prens" (Le Petit Prince) isimli eseriyle ünlenmiş-tir. Fransa'nın Lyon şehrinde doğdu. Beş kardeşin üçüncüsüydü. Aristokrat bir aileye mensup olan Exupéry dört yaşındayken babasını kaybetti.

Babasının ardından aile hızla yoksullaştı. Anneleri kültürlü bir kadındı. İlk öğretmenleri anneleri oldu. Exupéry okulda başarılı değildi. Ödevlerle arası yoktu, sürekli ceza alıyordu. Uçaklarla 12 yaşında tanıştı. Evlerinin yanındaki hava alanına gizlice girer uçakları yakından seyrederdi. 12 yaşındayken bir pilot onu uçağına aldı ve uçurdu. Kardeşi François'in ölümü onu ve ailesini çok sarstı. Liseyi bitirdikten sonra pilot olmayı çok istediği halde annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydoldu. 19 yaşında Ecole des Beaux-Arts'ta mimarlık fakültesine girdi. 21 yaşında orduya çağrıldı. Eğitimini yarıda bırakıp askere gitti. Askerlik görevini Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak yaptı. Strasbourg şehrinde pilotluk eğitimi aldı. Askerliğin ardından ailesinin isteği üzerine Paris'te bir ofiste kamyon satıcısı olarak çalışmaya başladı. Ticaret yaşantısında başarısız oldu.

Bu arada yazı yazmaya da başlamıştı. 1926 yılı haya-tında bir dönüm noktası oldu: Tekrar uçmaya başlamıştı. Toulouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak göreve başladı. İlk kitabı Güney Postası'nı bitirdi. Burada ilk uçuş deneyimlerini anlatıyordu. Aynı şirketin Arjantin bölge sorumluluğuna getirildi. Gece Uçuşu adlı romanı Arjantin'deki yaşantısını anlatır. Paris'te evlendi. 35 yaşındayken uçağı arıza yaptı ve Tunus'ta çöle zorunlu iniş yaptı, kayboldu. Dört günlük zorlu çöl macerası ardından bir Bedevi tarafından bulundular. İspanya İç Savaşı boyunca Fransız gazetesi adına muhabir olarak görev yaptı. Havacılık alanında birçok buluşa imza attı. Gece uçuşlarını düzenleyen cihazların geliştirilmesinde katkı sağladı. II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya'nın işgaline uğradı. Komutanları Exupéry'ye sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı.

Fransa'nın yenilgisi üzerine ABD'yi gitti. Buradayken yazdığı Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu adlı iki kitabı New York'ta çok tutuldu. En önemli eseri Küçük Prens'i de bu dönemde yazdı. Savaşın getirdiği yıkımın ortasında dünyaya bir umut mesajı vermek istiyordu. Bunu Küçük Prens'te bir çocuğun gözüyle yapmaya çalıştı. Ülkesinin işgal altındaki durumu onu çok üzmekteydi. Olaylar karşında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika'ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti. Yine böyle bir keşif uçuşu sırasında 31 Temmuz 1944'te uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulundu.

Yazarın Diğer Eserleri:
• L'aviateur (1931)
• Vol de nuit (Gece Uçuşu) (1931)
• Terre des Hommes (1939)
• Pilote de Guerre (Savaş Pilotu) (1942)
• Le petit Prince (Küçük Prens) (1943)
• Citadelle (1942)
• Courrier sud (Güney Postası) (1929)
• Lettre à un Otage (1943)
• Carnets (1956)

Anton Pannekoek

Anton Pannekoek: (1873-1960) Hollandalı gökbilimci, Marksist kuramcı ve devrimcidir. Konseyci sosyalizminin önde gelen savunucuları arasında bulunmaktadır. Samanyolu Galaksisi'ndeki yıldızların doğası ve evrimine ilişkin çalışmalar yapan Pannekoek bu nedenle astrofiziğin kurucularından biri olarak da bilinmektedir. Edward Bellamy'nin Eşitlik'ini okuduktan sonra Pannekoek sosyalist olmuş, Karl Marx ve Joseph Dietzgen'in eserlerini incelemiştir. Kısa zamanda Marksist bir yazar olarak tanınmış, Die Neue Zeit gibi Hollandalı ve Alman sosyalist dergilerde yazmıştır. Konsey komünizminin kurucularından biri olarak Hollanda ve Almanya'da radikal solu temsil etmiştir. İsçi konseyleri üzerine çalışmalarıyla ünlüdür. Bu konseyleri işçi hareketinin, sendikaların ve sosyal demokrat partilerin yetersizliklerini aşacak yeni bir örgütlenme tazı olarak görür. Marksist eserlerinin yanı sıra gökbilim alanında da eserler vermiştir.

Arif Neşet

Kısa Özgeçmiş
1944 Şerefli Koçhisar doğumluyum. Varlıklı olmayan bir ailenin tek erkek çocuğu olarak doğmuşum.
Okul zamanım geldiğimde ağır bir hastalık geçirmem, belki on yıllık tahsil hayatıma yaptığı katkı başarısızlık oldu. Son iki yılım yatılı bir mesleki okulda geçti. Arkadaşlarım ders çalışır-ken ben şiir yazmakla oyalanıyordum; bu da benim okul hayatımın sonu oldu.

Değişik işlerde çalıştım; banka veznedarlığı, esnaflık, Almanya serüveni bunlardan bazıları. Ve genç denebilecek bir yaşta ki, bu devletimizin onayladığı emeklilik sisteminin zaafından yararlanarak emekli oldum.
Okumayı ve yazmayı sevdiğim halde, bunun ders kitaplarıyla ya da öğretilerin içinde yer alan yasaların ekonomiye ne getireceği, insanlardan ne götüreceği beni ilgilendirmedi. Yine de bir vatandaş olarak kerhen de olsa ülkeme hizmetlerimi esirgemedim; zaten böyle bir esirgeme şansınız da olmuyor.

Aristoteles

Aristoteles ya da kısaca Aristo (Yunanca: Ἀριστοτέλης Aristotelēs) (MÖ 384 – 7 Mart MÖ 322) Antik Yunan filozof. Platon ile Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır. Fizik, gökbilim, ilk felsefe, zooloji, mantık, siyaset ve biyoloji gibi konularda pek çok eser vermiştir.

MÖ 384 veya 385'te, günümüzde Athos tepesi olarak adlandırılan tepenin yakınlarında ufak bir Makedonya kenti olan Stageira'da, Makedonya kralı II. Amyntas'ın (Philippos'un babası) hekimi olan Nikomakhos'un oğlu olarak dünyaya gelir. MÖ 367 veya 366 'da 17 yaşında Platon'un Atina'daki akademisine (Akademeia) girmesiyle Platon'un en parlak çömezlerinden biri olur.

Arthur Conan Doyle

Arthur Ignatius Conan Doyle (22 Mayıs 1859, Edinburgh - 7 Temmuz 1930, Sussex), İskoçyalı bir yazar. Suç hikâyelerinde bir çığır açmış olduğu söylenen karakter Dedektif Sherlock Holmes ve Profesör Challenger'ın fikir babasıdır. Yazmış olduğu diğer eserler arasında bilimkurgu, tarihi kitaplar, oyunlar, şiirler ve kurgu dışı düz yazılar vardır.

Sir Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859 yılında İskoçya Birleşik Krallıkta dünyaya geldi. Edinburgh Üniversitesinde tıp eğitimi alan Doyle eğitimine devam ederken kısa hikayeler yazmaya başladı. İlk iki hikayesi BR Dergisi'nde yayınlandı.

Mezun olduktan sonra bir gemide doktorluk yaptı. Daha sonra kendi muayenehanesini açtı. 3 yıl sonra ise doktorasını tamamlayabildi.

Tıp alanında fazla uzman olamayan Doyle, odasında hasta beklerken hikayelerini yazmaya devam etti. Yazarın ilk önemli eseri olan "Kızıl Dosya" hikayesinin en önemli özelliği Sherlock Holmes'in ilk defa bu hikayede görülmesidir. Sherlock Holmes 56 kısa hikaye ve 4 adet romanda hayat buldu ve dünyaca üne kavuştu.

Ayhan Dirim

Prof. Ayhan Dirim, 1 Nisan 1970 tarihinde Kayseri’de doğdu. İlk, Orta, Lise ve Üniversite eğitimlerini aynı şehirde tamamladı. 1994 yılında Tıp Fakültesinden mezun olarak Tıp Doktoru ünvanını aldı. Mesleğini Üroloji Doktoru olarak halen Ankara’da sürdürmektedir. Serzeniş İzdüşümleri ve Hamil-i Aşk Yakınımdır adında şiir kitapları bulunmaktadır. Polisiye roman tarzındaki bu ilk denemesi Korona Virüs günlerinde ele alınmıştır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ayşegül Tunç

Çevirmen Hakkında:

AYŞEGÜL TUNÇ, 1971 yılında Ankara'da dünyaya geldi. İlkokulu TED Ankara Koleji'nde, ortaokul ve liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde takdirname derecesi ile bitirdi. Üniversitede birinci tercihine girdi ve burslu okudu. Annesinin vefatı ve babasının rahatsızlığı nedeniyle çalışmıyor. Ev-ofisinde yaptığı iş Internet-tabanlı betik programlar geliştirmek ve bilgisayar bilimleri alanına ait dikkatini çeken konularda Türkçeye çeviriler yapmaktadır.

Son yıllarda “İşbirliğine Dayalı Öğrenme ve Açık Eğitim Hareketi” kapsamında serbest lisanslamalar artış gösterdi. Çevirmen de bu uygulamalar arasından seçimlerde bulunarak işe başladı.

Barış Aksoy

Yazar 1980 yılında Kocaeli’nde dünyaya gelmiştir. Aslen Niğde’li olup İstanbul’da ikâmet etmektedir. Evli ve bir erkek çocuk babasıdır.
Tıp, fizik ve felsefe alanlarında eğitim görmüş olup en son İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümünden mezun oluştur. Hâlen İstanbul’da eğitim yöneticiliği yapmaktadır.

İLETİŞİM:
E-posta: baris.aksoy1923@hotmail.com

İNSTAGRAM & TWİTTER:

Twittter: @notralize

İnstagram: @gunbatmadan.1923 , @baris.aksoy1923

Bengü Kayıarslan

 

KİŞİSEL BİLGİLER

 

Adı Soyadı           : Bengü KAYIARSLAN

Uyruk                   : TC - KKTC

Doğum Tarihi      : 01.01.1982

E-mail                   : kayiarslan@gmail.com

Medeni Durum    : Bekar

Adresi                   : Lefkoşa / KKTC

 

EĞİTİM BİLGİLERİ

 

 • Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi

Medya ve İletişim Yönetimi Doktora (2023- devam)

 • Lefke Avrupa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İşletme Tezli Yüksek Lisans (2020)

Tez Konusu : Öz Liderlik ve Yönetsel Yetkinlik İlişkisinde Kariyer Tatmininin Aracılık Rolü

 • TC Yeni Yüz Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü

İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Yüksek Lisans (2018)

Bitirme Projesi: Ergonominin İş Sağlığı ve Güvenliği Açısından Önemi ve Örnek Risk Değerlendirmesi

 • Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü (2010)
 • Doğu Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar ve Teknoloji Yüksekokulu

Bilgisayar Programcılığı (2004/Şeref Derecesi)

 • Akasya Koleji (1998)

 

SEMİNER ve KONFERANSLAR

 • 1.Uluslararası Toplum ve Kültürel Sürdürülebilirlik Konferansı (06.07.2023)

“Çocuk Yaşta Evlendirme Vakasının Gazetelere Yansıması Üzerine Konuyu Etik İnceleme” Makalesinin Sunumu

 • 2. International Lake Van Social Sciences Congress (15.03.2024)

“Öz Liderlik ve Yönetsel Yetkinlik İlişkisinde Kariyer Tatmininin Aracilik Rolü” Makale Sunumu

 

EĞİTİM ve SERTİFİKALAR

 • The CPD Certification Service

ISO 9001:2015 KYS Bilinçlendirme ve İç Tetkikçi (04.2023)

 • Kariyer.net (2021-2022)
 • Online Mülakatta Püf Noktalar
 • Ekip Yönetiminde İdeal Karma
 • Pozitif Yönetim ve Liderlik
 • Değerlendirme Testleri-Kişilik Envanteri ve Mesleki Testler Eğitimi
 • Kamu Hizmetleri Komisyonu/KKTC

Orta Düzey Yeterlilik Sertifikası (08.2019)

 • Sakarya Üniversitesi

Eğiticinin Eğitimi Sertifikası (05.2019)

 • Yıldız Teknik Üniversitesi

İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlık Eğitimi (03-05.2016)

 • Kariyer Adam/Ankara

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İnsan Kaynakları Yöneticiliği Eğitimi (07.2014)

 • İstanbul Üniversitesi

İnsan Kaynakları Yöneticiliği Sertifikası (05.2014)

 • Bemar Kariyer Okulu

İş ve Sosyal Güvenlik Hukuk ve Uygulamalı Bordro Semineri (05.2014)

 • Platform Akademi

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı/İnsan Kaynakları Uzmanlık Sertifikası (05.2014)

 • Online Kariyer Okulu

İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi Sertifikası (09.2013)

 • T.İş Bankası TAŞ (03-10.2010)

Alternatif Bankacılık ve Dağıtım Kanalları, Telefonda Tahsilat Yönetimi, Faktoring,

İş Sürekliliği Yönetimi, Yatırım Hesapları, Menkul Kıymetler, Ek Hesap

Betül Bitlis Keysan

1965 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Atatürk Lisesi mezunu. 1989  yılında, ODTÜ Biyoloji bölümünden mezun olduktan sonra, Denizli’de farklı okullarda öğretmenlik yaptı.

Bilge Güngören

Bilge GUNGOREN was born in Istanbul, Turkey on 14 November, 2000.
Her father is a helicopter pilot and mother is a nurse. She got her elementary education at Bilfen until 2014, when she transferred to Bahçeşehir College at Umraniye to study the last year of her elementary education.

She graduated as the first ranked student from the school and joined Robert College, becoming Turkey champion in high school entrance exam in 2014.

She is currently at Robert College in her final year class and aiming to get her university education in the United States of America.

Bram Stoker

Bram Stoker, 8 Kasım 1847 yılında İrlanda'nın Dublin şehrinde doğmuştur. Nedeni bilinmeyen bir hastalıktan dolayı bir süre ayağa kalkamaz ve daha sonra iyileşerek sıradan bir çocukluk dönemi geçirir.

Eğitimini tamamladıktan sonra memur olarak çalışmaya başlar, aynı zamanda da Drakula isimli eseri yazmaya başlar. Tiyatro eleştirilerine dair birçok yazı yazan Bram Stoker, yazdığı Drakula kitabını Londra'da basma şansını yakalar.

Bram Stoker, Drakula romanı ile elde ettiği ün sonucunda geri kalan hayatını edebiyatçı ve yazar olarak sürdürür. Yaşadığı toplum toplum tarafından karakteri ile de beğeni kazanan yazar 1912 yılında 65 yaşında vefat eder.

Caner Özoğul

1986 yılında Adıyaman ilinin Gölbaşı ilçesinde doğdu. İlk ve Orta ve Lise öğrenimini yine burada tamamladı. İstanbul'da Bilgisayar Programlama önlisans bölümünü bitirdikten sonra Lisans öğrenimini İşletme bölümünde tamamladı. Halen Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde Yüksek Lisans öğrenimine devam etmektedir.
2010 yılında Alternatif Tıp ile ilgilenmeye başlayan yazar. İbn-i Sina'nın El-Kanun Fi't Tıb eseri üzerinde incelemelere başlamış olup çevirileri üzerinden ve diğer Alternatif Tıp kaynaklarından incelemelerle bu alanda ilerlemeyi hedeflemiştir. Farmakoloji uzmanlarından Fitoterapi ile ilgili eğitimler alıp, bunlara kupa terapisi, hacamat ve sülük tedavisi ve manuel terapi eğitimelerini eklemiştir.
Topluma faydalı olmak adına Evrensel Düşünce ve Eğitim Platformu adında bir sitenin yöneticiliğini yapmaktadır. Bu sitede de yine Alternatif Tıpla ilgili paylaşımlara ağırlıklı olarak yer vermektedir. (www.edep.biz)

Carl Gustav Jung

C. G. Jung, 1875 yılında İsviçre’nin Kesswil kentinde bir din adamının oğlu olarak doğdu. Ailesi-nin ilk çocuğu doğumdan sonraki birkaç gün içinde ölmüş olup, kendisi ondan sonra doğan “kıymetli bebek” durumundaydı. Kendisine o dönemin sayılan kişilerinden olan dedesinin adını verdiler. Köydeki okuldan sonra gittiği Basel’de sık sık fenalaşarak bayıldığı, bu nedenle sara hastalığı düşünüldüğü ama muayenesinin normal çıktığı görülmüştür. Babasının kendisi ile kurduğu daha olumlu ilişki ile olasılıkla psikiyatrik kökenli olan bu sorunun üstesinden gelebilmiştir
Tüm okul hayatı ve üniversitedeki tıp eğitimini Basel’de tamamladı. 25 yaşında iken psikiyat-ri uzmanlığı eğitimine Zürih’te başladı. 2 yıl sonra Pierre Janet’den ders aldı. Daha sonra Zürih’te Bleuler’in yanında çalışmaya başladı. Sözcükçağrışım testleri üzerine araştırmalar yaptı. 28 yaşında iken psikiyatri uzmanı oldu ve evlendi. 30 yaşında iken, Zürih Üniversitesi’nde öğretim görevlisi oldu. 2 yıl sonra Freud ile karşılaştı, onun etkisinde kalarak psikanalize ilgi duymaya başladı. O yıl psikiyatri kongresinde histeri konusunda Freud’un sözcüsü olarak konuşma yaptı. Bu dönem sonrasında “sözcük çağrışım testi” üzerinde çalışmalar yapmaya başladı. 36 yaşındayken, 1903 yılında Emma Rauschenbach ile evlendi ve Uluslararası Psikanaliz Birliği’nin ilk başkanı oldu. Bir yıl sonra Freud’un teorilerini eleştirdiği bir kitap yazdı. Ertesi yıl Freud ve onun ekolü ile arasındaki görüş ayrılıkları sonrası psikanaliz birliğinden, editörlük görevinden ve Zürih Üniversitesi’ndeki psikiyatri doçentliğinden istifa ederek, grup ile ilişkisini kesti. Bu dönemi izleyerek, bilinçdışının yapısını araştırmak üzere çalışmaya baş-ladığı çok fazla aktif olmadığı, yayın yapmadığı, as-kere alındığı bir dönemi olmuştur. 46 yaşında iken “Psikolojik Tipler”adlı eserini yayınladı.

Cengiz Çetik

1964 yılında Konya/Karapınar`da doğdu. İlkokulu Emirgazi ilçesinde okudu. Ortaokulu ve liseyi Karapınar’da okudu. Endüstri Meslek Lisesi Torna tesviye’den mezun oldu. 1989 yılında Burdur Eğitim Yüksek Okulu’ndan Sınıf Öğretmeni olarak mezun olduktan sonra, 1990 yılından bu yana zaman zaman idarecilik yapsa da şu an Uzman Sınıf Öğretmeni olarak çalışmakta olup iki kız babasıdır.

1986 yılında ilk öyküsü “Sonun Başlangıcı” bir sinema dergisinin açtığı yarışmada birinci gelmiştir. Finike yerel gazetelerinde 2005 yılından sonra birçok köşe yazıları yayınlandı.

2006 yılında ilk şiir kitabı “Son Sözüm Sana Gülüm” yayınladı. İkinci kitabı “Siyahlardayım Alev Bakışlım” 2008 yılında yayınlandı. Ayrıca güfte halinde “Siyahlardayım” 2010 yılında ve “Vazgeç Gönlüm” 2016 yılında iki şiiri bestelenip şarkı olarak hayat bulmuştur.

2017 yılı son ayında ilk bilimkurgu romanı “Pokentranlı Gökmen” okurlarıyla tanıştı.

Yazar web siteleri & sosyal ağlar:

www.instagram.com/cengizcetik/
www.facebook.com/cengiz.cetik
www.facebook.com/ccetik
twitter.com/cengizcetik
cengizcetik.web.tv/
www.antoloji.com/cengiz-cetik/
blog.milliyet.com.tr/cengizcetik

Cervantes

Miguel de Cervantes Saavedra (29 Eylül 1547 — 23 Nisan 1616), İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır.

"Don Kişot'un yaratıcısı. Genç yaşta başladığı edebiyat hayatında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar olmuştur. Ayrıca İspanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir.

Cevdet Ayvaz

Cevdet AYVAZ; 01 Ekim 1982 yılında Trabzon ili Vakfıkebir ilçesinde dünyaya geldi. İlk, Orta ve Lise öğrenimimi Beşikdüzü’nde tamamladıktan sonra 2004 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Adilcevaz M.Y.O İşletmecilik (Finansman dalı) bölümünü bitirdi.
Şiire daha ilkokul sıralarında başlamış olsa da gerçek başlangıcı lise ikinci sınıfta edebiyat öğretmeni Cemal SEZGİN’in teşviki ile yapmış oldu. Şiirlerinden bazıları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmıştır.
1990 yılında yazmış olduğu “YAZ GELİYOR” isimli ilk şiiri TRT İstanbul Radyosu çocuk saati programında okunmuştur. Yedi yıl (1997) sonra edebiyat öğretmeni Cemal SEZGİN’in teşviki ile yeniden canlanan şiir tutkusu, beraberinde 5 ayrı ödül getiren ve günümüze kadar uzanan bir sürecin başlangıcı olmuştur.
1998 yılında “Yeni Ozanlar dergisi”nde ilk şiiri yayımlanmış ve yine aynı yıl “Soğuk Bir Kış Günü” isimli şiiri söz konusu dergi tarafından yılın şiiri seçilmiştir.

Charles Darwin

İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçi-lim yoluyla bir ya da birkaç ortak ata-dan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuş-tur. Darwin'in fikirleri üzerine inşa edilen mo-dern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici öğesidir. Evrimin gerçekleştiği gerçeği Charles Darwin'in yaşadığı dönemde, doğal seçilim teorisinin evrimin ana açıklaması olduğu ise 1930'lu yıllarda bilim dünyası tarafından kabul görmüştür. Darwin'in orijinal teorileri modern evrimsel biyolojinin temelini oluşturmakta, hayatın çeşitliliği üzerine birleştirici bir mantıksal açıklama sunmaktadır.

Chimnaz Sheykhzade

CHİMNAZ SHEYKHOVA (RAHİMOVA)

E-mail: chimnazsheykhzade@gmail.com

EDUCATİON
AZERBAIJAN MEDICAL UNİVERSITY
Baku, AZERBAIJAN

Faculty of Medical Biology
Physician- Biologist. 2004, diploma no: AB-İ № 085637

İNTERNSHIP

NAKHCHIVAN REPUBLIC HOSPITAL Nakhchivan, AZERBAIJAN

Department of Radiology
Physıcian Functionali Diagnostic 2005, Certificate No: 0314

SUCCESS
 HONORARY DIPLOMA
NAKHCHIVAN THERAPY-DIAGNOSTIC HOSPITAL, 2007

 CERTIFICATE
NAKHCHIVAN AUTONOMOUS RAPUBLIC, MINISTRY of

HEALTHCARE , 2013, Reg. № 00382

 CERTIFICATE
MINISTRY of HEALTHCARE of AZERBAIJAN 23.02.2017,

 CERTIFICATE
MINISTRY of HEALTHCARE of AZERBAIJAN 17.04.2028

PERSONAL SKILLS
Languages: Azerbaijani (mother tongue), English (İntermadiate), German (B1), Russian (İntermadiate), Turkish (native)

Computer: SIEMENS MRI, CT, X-Ray technical protocols, PHILIPHS MRI, CT technical protocols, Hitachi Sun system MRI technical protocols, MS Word, MS Excel, MS Power Point. İf requested, i can teach new technicians.

Personal information: Date of birth : 5 january 1981
Place of birth : Şerur, AZERBAIJAN
Nationality : AZERBAIJAN
Marital status: Married
Driving License: B category

Çınar Şahenk

Saint George Avusturya Lisesi’nde okudu. Okul yıllarından itibaren karikatür çizmeye başladı ve daha sonra Karikatürist olarak pek çok sergi açıp çeşitli kitaplar yazdı. Yazar, 1934 doğumlu olup, İstanbul’da yaşamaktadır ve aynı zamanda şiir kitapları da yazmaktadır.

Facebook: Çınar Şahenk
İnstagram: csahenk

Cuma Ali Yürekli

Türkiye ve dünyanın öteki ülkelerinde eşsiz ve yeterli kitabımız Kuran'ın bilinmesi, doğru ve iyi anlaşılması için fevkalade zor, meşakkatli ve çetin çabalar harcayan, yoğun emekler veren, bu konu üzerinde bıkmadan-usanmadan uzun uzun düşünen, aklını işleten, araştıran, sorular soran, kısaca aklını kullanan; bunları yaptıkları için anlayışsızlıklarla, haksız ve yersiz suçlamalarla, çirkin iftiralara uğrayan, akla hayale gelmeyen çeşitli engellerle karşılaşan, sıkıntılar ve çileler çeken çok güzide, saygın ve değerli tüm bilgin, fikir ve düşünce adamı ve araştırmacılara; hassaten eserlerinden, fikirlerinden, görüşlerinden ve düşüncelerinden yararlanma şansına mazhar olduğum başta İmam-ı Azam Ebu Hanife olmak üzere Abdulaziz Bayındır, Bayraktar Bayraklı, Gökhan Kolay, Hakkı Yılmaz, Hüseyin Atay, Mehmet Okuyan, Mustafa İslamoğlu, Mustafa Sağ, Nuri Tulum, Rıdvan Şanal, Savaş Ören, Yaşar Nuri Öztürk ve burada isimlerini yazamadığım, ancak bu konuda emek harcayan bütün bilim, fikir ve düşünce insanlarına en içten duygularımla teşekkür etmeyi borç bilirim. Ayrıca kitabın hazırlanmasında, basımında, dağıtımında ve okuyucuya ulaşmasında emeği geçen ve katkısı olan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

Demet Avcıoğlu Yalçın

İstanbul’da doğan Demet Avcıoğlu Yalçın evli ve bir çocuk annesi. Eskişehir İktisadi ve İdari Bilimler Facültesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Avustralya’da İç Mimarlık okudu. Uzun yıllardır çok değişik türde bitkileri yetiştirmeye, anlamaya ve keşfetmetye çalışıyor.

Bitkileri farklı yönleri ile anlattığı onların nefes alan, acı çeken, zeki canlılar olduğunu ve onlarında bu gezegende hakları olduğunu fark ettirmeye çalıştığı bir de YouTube kanalı var. Şu anda Toprağın ve Bahçeciliğin Fiziksel ve Ruhsal Engelli İnsanları iyileştirmesi Üzerine Eğitim Alıyor.

www.youtube.com/channel/
UCVUjy9vBmIKI1T41ojIRKSw

Diderot

Denis Diderot (5 Ekim 1713 – 31 Temmuz 1784), Fransız yazar ve filozof. Aydınlanma Çağı'nın en önemli kişiliklerinden biri. Toplumu eğitmek ve geliştimek için tasarlanan ünlü Ansiklopedi'nin (Encyclopédie) baş editörüydü. Onun önderliğinde Aydınlanma döneminde Batı Avrupa'da ülkeler arasında çekişmeler olsa da bilgi akışı yeni aydınların toplumlara kazandırılmasını sağlamıştır. Ansiklopedi'nin 8-18 ciltleri, 1-7 ciltlerindeki bilgiler üzerine kiliseden aldığı tepki ile yasadışı olarak basılmış, Filozofça Düşünceler isimli yapıtı da mahkeme kararınca yakılmıştır.

Fransa'nın Champagne ilinin Langres kasabasında doğdu. Diderot'nun babası bir bıçakçı idi. Kendini manastıra kapayan kız kardeşi akli dengesini yitirip 28 yaşında öldü. Her ne kadar babası onay vermese de, Diderot'nun ilk evliliği fakir bir insan olan Antoinette Champion ile oldu. Diderot'nun bir diğer evliliği ise, 1755'te Sophie Volland ile gerçekleşti. Volland diğer insanlar tarafından evde kalmış bir kadın olarak görülüyordu, ancak Diderot fikirlerinden bahsettiği ve içten bulduğu Volland'tan çok etkilenmişti.

Edebiyat alanında da birçok katkısı bulunan Diderot'nun başlıca özelliği romanları şekil ve içeriğinin yanı sıra, felsefi olarak da incelemesiydi. Romantizm akımının öncüsü ve humanist olan Diderot; zengin kiliseler kontrolünde bir endüstri olarak gördüğü Hristiyanlık dinini reddetmiş ve birçok aşırı dincinin saldırılarına maruz kalmıştır. Her ne kadar Ansiklopedi genel olarak elit kesim tarafından ilgiyle karşılanmış olsa da, kimi çevrelerde de tepki ile kaşılandı. Cizvitlerin eleştirileriyle karşı karşıya geldi.

Doç. Dr. Güven Arıklı

c Girne Amerikan Üniversitesi, İletişim Fakültesi, İletişim ve Medya Anabilim Dalı’nda doktorasını bitiren ARIKLI, İletişim ve Medya Anabilim Dalı’nda “Doçent” unvanını aldı, KKTC’nin çeşitli televizyon kanallarında programlar hazırlayıp sundu. KKTC gazetelerinde köşe yazarlığının yanında haber müdürlüğü görevlerini de yapan ARIKLI, 1999- 2005 yılları arasında Ortadoğu Gazetesi KKTC Temsilcisi olarak da görev aldı. 2009- 2010 Millî Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı Basın Danışmanlığı görevinin akabinde, 2010- 2013 yılları arasında da KKTC Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulunan ARIKLI’nın “Kırk Yıl Halkın Sesi Olarak Dr. Fazıl Küçük- Makaleler (IV Cilt- Doç. Dr. Osman YILDIZ ile birlikte), Türk Şiirinde Kıbrıs’ ın Millî Mücadelesi (Yrd. Doç. Burhan KAÇAR ile birlikte), Deli Aslan (Doç. Dr. Osman YILDIZ ile birlikte), KKTC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Görsel Belge ve Objelerle 20 Temmuz 1974 –Albüm- (Prof. Dr. Oğuz KARAKARTAL ile birlikte), Kıbrıs’ta Türk Millî Kimliğinin Oluşumunda Basının Yeri (1954- 1975) ve Kıbrıs Türk Basınında Reklamlar (1923- 1974)” adlı eserleri mevcuttur. ARIKLI, yurt dışında birçok uluslararası sempozyumlarda KKTC’yi bildirileriyle temsil etti. Türk Birliği Dayanışma Derneği Genel Başkanı olan ARIKLI, dernek faaliyetleri sırasında yurt içi ve yurt dışında birçok sosyal sorumluluk projelerine de katkıda bulundu. Kuzeyin Sesi Medya Grubu’nun Direktörü ve Hakikat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan ARIKLI, Hakikat Web TV’de “Haftaya Bakış” adlı programın yapımcılığı ve sunuculuğunu görevini de yürütmektedir. 15 Kasım KKTC’nin kuruluş yıldönümü münasebetiyle, Kasım 2016’da Kuzey adlı dergiyi KKTC’ye kazandıran ve Genel Yayın Yönetmenliğini yapan ARIKLI, evli ve iki çocuk babasıdır.

Doç. Dr. Hasan Buğrul

Yazar, Doç. Dr. Hasan BUĞRUL; 1956 yılında Hakkâri iline bağlı Çavuşlu (Erdanis) köyünde doğdu. İlköğrenimini Hakkâri’de, ortaöğrenimini Diyarbakır Maarif Koleji / Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1979 yılında Konya Selçuk Üniversitesi, Eğitim Enstitüsü İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Daha sonra aynı alanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde lisansını tamamladı. Mardin, Van, Muğla-Köyceğiz, İzmir ve Ankara’da İngilizce öğretmeni olarak görev yaptı. 4 ay süre ile İngiltere’nin Oxford şehrinde İngilizce öğretim teknikleri üzerine eğitim aldı.

1995 yılında Öğretim Görevlisi olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde göreve başladı. Aynı üniversitede; İngilizce alanında Yüksek Lisans ve Sanat Tarihi alanında doktora yaptı. Bildiri, makale, kitap bölümü ve kitap olmak üzere birçok uluslararası akademik çalışması vardır. Çalışmalarının önemli bir kısmı Hakkâri yöresi etnografik eserleri üzerinedir. Farklı projelerle bağlantılı eğitim aldı ve birçok projede araştırmacı, yürütücü ve danışman olarak görev aldı…

Doç. Dr. Özcan Demir

1967 yılında Elazığ’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Elazığ’da tamamlayıp, 1984-1988 yılları İstanbul Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1990- 1992 yılları arasında özel sektörde yönetici olarak çalışıp, Akademik kariyerine 1992 yılında Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda öğretim görevlisi olarak başlamıştır. Yüksek lisansını ve doktorasını İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Anabilim Dalı Muhasebe ve Finans alanında tamamlamıştır. 2007 yılından itibaren Fırat Üniversitesinde İşletme Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapıp 2019 yılında doçent olarak atanmıştır. Halen işletme bölümü muhasebe finansman ana bilim dalı başkanlığını yapmakta olup muhasebe-finans alanında ulusal ve uluslararası dergilerde çok sayıda yayını ve kitabı bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.

İLETİŞİM:

E-posta:  odemir@firat.edu.tr

Doç. Dr. Recep Gün

1965 yılında Samsun’un Çarşamba ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı ilçede tamamladı. 1988 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Trabzon-Of Eskipazar Ortaokulu’nda iki yıl Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yaptı.

1991 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevliliğine atandı. 1993 yılında “Amasya ve Çevresindeki Mimari Eserlerde Yazı Kullanımı” adlı yüksek lisans çalışmasını, 1999 yılında da “Anadolu Selçuklu Mimarisinde Yazı Kullanımı” konulu doktora tezini tamamladı. 2001 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk İslam Sanatları Tarihi Anabilim Dalı’na Yard. Doçent; 2014 yılında Doçent olarak atandı. Halen aynı anabilim dalında görevine devam etmektedir.

Dr. Ahenk Uzunoğlu

1980 İstanbul doğumluyum. İznik Bursa'lıyım. İlk orta ve lise öğrenimimi birincilikle tamamladım ve üniversiteyi birincilikle kazandım. Ortaokulda Gebze Anadolu Lisesi, lisede Kocaeli Körfez Fen Lisesi mezunuyum. Anadolu Lisesi mezunu olduğumdan iyi derecede İngilizce biliyorum. Üniversitede İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi mezunuyum.

Üniversite hayatım boyunca beyin ile ilgili konulara hep ilgim vardı. Meslek hayatım boyunca Özel sektörde ve Kamuda yöneticilik yaptım. Şu an İlçe Sağlık Müdürlüğünde çalışıyorum. Geçen sene İstanbul Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümünden onur derecesiyle mezun oldum. Disiplini, çalışmayı seviyorum ve başarılı olmayı hedefliyorum. Kitap okumayı, dans etmeyi seviyorum.

Dr. Ferhat Taze

Dr. Ferhat TAZE, 1981 Kocaeli-Gölcük doğumludur. 2004 yılında İ.Ü. Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümünde lisans, 2008 yılında İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Bölümü Çevre ve Orman Hukuku Programında yüksek lisans, 2022 yılında da İ.Ü.C. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Çevre ve Orman Hukuku Programında doktora eğitimini tamamlamıştır. Türkiye’de Korunan Alanların Hukuksal Statüsü üzerine yüksek lisans tezi ve Türkiye’de Nehir Havza Yönetim Planlarının Plan Hiyerarşisindeki Yeri ve Havza Yönetiminde Halkın Katılımının Hukuki Analizi’ne ilişkin doktora tezi bulunmaktadır. 2007 yılından itibaren çalıştığı TEMA Vakfı’ndaki görevine 2017 yılı itibariyle Orman ve Kısal Kalkınma Bölüm Başkanı olarak devam etmektedir. Doğa Koruma, Ormancılık, Kırsal Kalkınma ve Havza Yönetimi konularında çalışmalar yürütmektedir.

Dr. Ferhat TAZE, su yönetimi konusunda 2014-2015 yılında SYGM tarafından yürütülen AB Su Çerçeve Direktifinin Uygulanması ve Nehir Havza Yönetim Planlarının Hazırlanması Konusunda Eğiticilerin Eğitimi Teknik Destek Projesi’ne katılım sağlayan ve eğitici sertifikası alan tek STK temsilcisi olup, 2015 yılından itibaren su konusunda STK gönüllü ve temsilcilerine çok sayıda havza yönetimi ve havza yönetiminde STK’ların rolüne ilişkin eğitimler vermiştir. 2019-2020 yıllarında TEMA Vakfı tarafından AB Sivil Toplum Diyaloğunu Geliştirme Hibe Programı V kapsamında yürütülen halkın ve sivil toplum kuruluşlarının havza yönetimi konusunda kapasitesini geliştirmek üzere hayata geçirilen “Katılımcı Nehir Havza Yönetimi Projesi”nin yazımı ve uygulamasında proje uzmanı olarak görev almıştır. 2022 yılı itibariyle Marmara Havza Yönetim Heyeti, Su Şuralarında Havza Yönetimi Çalışma Grubu ve Kalkınma Planı Hazırlıkları kapsamında oluşturulan Su Yönetimi Özel İhtisas Komisyonlarında STK temsilcisi olarak üyelikleri devam etmektedir.

Dr. İlhan Korkmaz

Yazar. İstanbul 1962 doğumlu olup İstanbul Şehremini Anadolu Lisesi 1979 yılı mezunu ve 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesini bitirdi.

Mecburi hizmetini Van ili Özalp ilçesinde 1990 yılında tamamladı, ardından askerliğini Diyarbakır Ergani’de Jandarma Komando Teğmen olarak 1992 yılında bitirdi. Sırasıyla Yalova, Fatih, G. O. Paşa, Beyoğlu / İstanbul ilçelerinde görev yaparak, 2007 yılında Bursa iline yerleşerek Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde görev aldı.

En son, Nilüfer ilçesi Ataevler Aile Sağlığı Merkezi Aile Hekimliğinden emekli oldu ve halen iş yerlerinde kısmi zamanlı olarak İş Yeri Hekimliği yapmaktadır.

Dilek Korkmaz ile evli olup, Serhan ve Nazlıhan isimli iki çocuk babası.

Dr. Kadir Mersin

Dr. Kadir MERSİN aslen Selanik göçmeni bir ailenin tek oğludur. 1983 senesinde Avcılar’da doğmuş olup 2006 senesinde İstanbul Üniversitesi Matematik bölümünde lisans eğitimini; 2009 senesinde ise yine aynı üniversitede analiz ve fonksiyonlar teorisi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2016 senesinde İstanbul Üniversitesi’nde Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliğinde doktorasını tamamladı. 2006-2009 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Matematik bölümünde araştırma görevlisi; 2009-2012 yılları arasında İstanbul Üniversitesi mühendislik fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2016 yılından beri de İstanbul Gelişim Üniversitesi Lojistik Yönetimi bölüm başkanlığı görevine devam etmektedir.
Akademik çalışmalarını deniz taşımacılığında yakıt tüketimi ve baca gazı emisyonları üzerine sürdürmektedir.
Evli ve bir çocuk babasıdır.

Dr. Mehmet Yanmış

Dr. Mehmet YANMIŞ- Aslen Trabzonlu olup 1980 Samsun doğumludur. 2015 yılında Bursa Uludağ Ünv. SBE Din Sosyolojisi alanında doktorasını tamamladı. 2004-2010 yılları arasında MEB’na bağlı değişik okullarda öğretmenlik yaptı. Sonrasında 6 yıl (2010-16) Dicle Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2013-14 yıllarında ABD’de bir yıl süreyle alanıyla ilgili çalışmalar yaptı.
Daha çok yakın dönem Kürt toplumunda dini ve toplumsal değişim, kimlik, dini gruplaşma, fundamentalizm-İslamofobi konuları üzerine çalışmaları vardır. Bazı yayınları: Diyarbakır Halkının Geleneksel ve Dini Değerlerdeki Değişime Yaklaşımı Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme (1990-2013). Bursa: Uludağ Ünv. SBE. Yayınlanmamış Doktora Tezi (2015); 1980 Sonrası Diyarbakır Kent Kimliğinin Değişimi (Sosyal, Siyasal, Dini). Kent Çalışmaları II. ed. M. Karakuyu & A. Keçeli & Ş. Çelikoğlu, Ank. Pegem, (2015); Fundamentalizm Korkusunun Müslüman Toplumlara Etkileri. Günümüz İslam Toplumları ve Problemleri. İst. Ati Yay. (2015); Yanmış, M. (2016). Modern Kürt Toplumunda Dini Gruplaşma, Kürdoloji 1, ed. H. Karacan, Ank. Yargı Yay. 2016.

Dr. Muharrem Özdemir

1981 yılında Gazimağusa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğretimini KKTC’de tamamlayan Özdemir, 1999 yılında Bando Okullar Komutanlığından mezun oldu. 2008 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Özdemir sırasıyla, 2010 yılında Girne Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde yüksek lisans, 2017 yılında da İletişim Fakültesi İletişim ve Medya Yönetimi bölümünde de doktora ünvanını aldı. Bayrak Radyo Televizyonu’nda 50’nin üzerinde yakın tarih belgeseli çeken ve yönetmenliğini yapan Özdemir hâlen aynı alanda çalışmalarını sürdürmekte ve Girne Amerikan Üniversitesinde öğretim üyeliğine devam etmektedir.

Dr. Mükerrem Yılmaz

Dr. Yılmaz, 1963 yılında Bayburt'ta doğdu. İlk, orta ve lise öğretimimi Bayburt ve Gümüşhane'de tamamlayan Yılmaz, 1984 yılında Kara Harp Okulundan mezun oldu. 1998 yılında Kara Harp Akademisinden Kurmay Subay olarak mezun oldu.

Muhtelif seviyelerde Birlik Komutanlığı ve Karargâh Subaylığı gibi vazifeleri, yurt dışında Akademik Eğitim ve Ataşelik görevlerini ifa etmeyi müteakip 2013 yılında kendi isteği ile TSK'den Hava Savunma Kurmay Albay rütbesi ile emekli oldu. 2020 yılında Girne Amerikan Üniversitesinde İletişim ve Medya Yönetimi konusunda doktora eğitimini tamamlayan Yılmaz, hâlen aynı Üniversitede öğretim üyeliğine devam etmektedir.

Dr. Müslüm Aydın

1982 yılında Tokat’ın Erbaa ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı ilçede tamamladı. 2006 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Görsel Sanatlar öğretmeni olarak atandı.
2017 yılında “Niksar Konakları” adlı yüksek lisans çalışmasını, 2023 yılında da “İngilizce yazılmış seyahatnamelerde Orta ve Doğu Karadeniz Bölgeleri Şehir Mimarisi (18 ve 19. Yüzyıllar)” konulu doktora tezini tamamladı. Halen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik görevine devam etmektedir.

Dr. Ömer Engin

Yazar 1968 doğumlu olup tıp doktorluğu eğitimini 1985-1991 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yapmıştır. 1994-1998 yılları arasında genel cerrahi uzmanlık eğitimini ise Sağlık Bakanlığı Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Genel Cerrahi Kliniği’nde tamamlamıştır. Ülkemizin çeşitli yerlerinde çalışmış olup halen İzmir’de genel cerrahi uzmanı olarak çalışmaktadır. Yazarın; SCI-Excpanded dergi, yurtdışı uluslar arası dergi, yurtiçi dergi, yurtdışı kongre, yurtiçi kongre, uluslar arası kitap editörlüğü, uluslar arası ve yurtiçi kitaplarda bölüm yazarlığı olmak üzere 150’den fazla bilimsel eseri mevcuttur. Halen yurtdışı uluslar arası ve yurtiçi bilimsel dergilerde başeditörlük görevi ve editöryal board üyelikleri mevcuttur. Ulusal ve uluslar arası bilimsel ödüllere sahiptir. Bilgi ve tecrübelerini en son yazdığı “Lezzetten Ödün Vermeyen Diyet” kitabında paylaşmış olup kişileri zora sokmayan günlük yaşamda uygulanması mümkün olan tavsiyelerde bulunmuştur.

Facebook sayfası: Lezzetten Ödün Vermeyen Diyet:

https://www.facebook.com/Lezzetten-%C3%96d%C3%BCn-Vermeyen-Diyet-638919436248427/?fref=ts)

Bilimsel özgeçmiş sayfası:
https://www.researchgate.net/profile/Omer_Engin2

Dr. Özge Enez

Özge Enez, PhD, graduated from Istanbul University, Department of Psychology in 2009. Özge completed her master’s degree in clinical psychology at Queen Mary, University of London in 2013 and her doctorate in psychology at Ankara Yıldırım Beyazıt University in 2021. Since 2014, she is a faculty member at the Department of Guidance and Psychological Counselling, Giresun University, Turkey. Özge has extensive experience in teaching at the university.

Since 2014, she has been teaching undergraduate courses such as Child Psychology, Interpersonal Communication, Developmental Psychology, Psychological Counseling Skills. Her research area is Clinical Psychology and her research interests are smartphone addiction, nomophobia, grief, death, psychopathology, and emotions.

* * *

Dr. Özge Enez, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 2009 yılında mezun olmuştur. 2013 yılında Queen Mary, Londra Üniversitesi’nde klinik psikoloji alanında yüksek lisansını, 2021 yılında ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde psikoloji alanında doktorasını tamamlamıştır.

2014 yılından beri Giresun Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Çocuk Psikolojisi, Kişilerarası İletişim, Gelişim Psikolojisi, Psikolojik Danışmanlık Becerileri gibi çeşitli lisans derslerini yürütmektedir. Araştırma alanları arasında akıllı telefon bağımlılığı, nomofobi, yas, ölüm, psikopatoloji ve duygular yer almaktadır.

Dr. Serra Şandor

Dr. Öğretim Üyesi Serra Şandor, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2005 yılında mezun olmuştur. İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Enstitüsü Sinirbilim Anabilim Dalı’nda 2008 yılında yüksek lisansını, 2013 yılında da aynı enstitünün İleri Nörolojik Bilimler programında doktora eğitimini tamamladı. 2010 yılında araştırma görevlisi olarak başladığı akademik kariyerine, 2014 yılından beri Dr. Öğretim Üyesi ünvanı ile devam etmektedir. Farklı vakıf üniversitelerinde Fizyolojik Psikoloji, Öğrenme Psikolojisi, Bilişsel Psikoloji, nöropsikoloji ve sinirbilim alanında lisans dersleri vermiştir. Çalışma konuları arasında karar verme başta olmak üzere farklı sosyal bilişsel işlevler ve bu işlevlerin nöropsikolojik testler ve fizyolojik ölçüm araçları ile incelenmesi yer almaktadır.

Dr. Zülküf Narlıkaya

1992 yılında Elazığ’da doğmuştur. Lisans eğitimini Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi alanında yüksek lisans yapmıştır. 2024 yılında Fırat Üniversitesi Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamlamıştır. Girişimcilik, istihdam, ekonomik şiddet, dijitalleşme, Endüstri 4.0, uzaktan eğitim, Blockchain, teknoloji politikaları, yapay zeka, e-öğrenme, muhasebe, muhasebe eğitimi ve sağlık yönetimi alanlarında bilimsel çalışmaları bulunmaktadır.

İLETİŞİM:

E-posta: z.nrlky@gmail.com

Ebru Fidan

1976 yılında Luleburgaz’da doğdum. İlk orta lise eğitimimi yine Luleburgaz’da tamamladıktan sonra Eğitim ve kariyer hedeflerim için Istanbula geldim. Eğitimime Turizm otelcilik ile devam ettikten sonra daha fazla gelişim için 2009 yılında Ingiltere’ye gittim. 3.5 yıllık eğitim ve deneyimin sonunda Istanbul’a geri dondukten sonra, hedeflerime daha fazla odaklanarak iş hayatına profesyonel bir şekilde atıldım.

*İngiltere’de telefon uygulamaları hazırlayıp Türkiye’ye pazarlayan bir firmanın home office online danışmanlığı,
*Italyan Panorama Vitrin Dizayn firmasının İstanbul’daki markaların Vitrin Tasarım projelerinin hazırlanması,
*Ingıltere’den Erkek Giyim üzerine Türkiye’den ithalat yapan firmanın müşteri temsilciliği,
*İngiltere Assosia firmasının Türkiye’de marka denetimi

Tabii bunlar hep otelciliğin yanında ekstra gelir için yaptığım işlerdi. Bu işler benim satış vizyonumu olumlu yönde geliştirdi. Bu arada İstanbulda da eğitim olanaklarını her zaman değerlendirip kendime yeni tecrübeler ve yeni bakış acıları kazandırdım. Bunları DİGİTAL PAZARLAMA UZMANLIGI, SOSYAL MEDYA YONETİM UZMANLIĞI gibi çeşitli eğitimler takip etti.
Hayattaki prensibim her zaman bir adım onde olabilmek için eğitim ve araştırma oldu.
Sonunda bu ögrendiklerim ve tecrübelerimi sizlerle paylaşıp bir nebze olsun hayatlarınıza katkım olsun istedim.
Umarım faydalı olurum.

Ebru Fidan

Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe 1809 yılında Boston’da dünyaya geldi. Amerikan edebiyatında romantizm akımının öncüsü olmasının yanı sıra ilk kısa öykü yazarlarından biri olarak polisiye roman türünün gelişmesinde önemli bir rol oynadı.

Mutsuz bir yaşamı olan Edgar Allan Poe anne ve babasını çok küçük yaşta kaybetti. Zengin kalpli ve varlıklı bir kadın onu evlat edindi. Üvey babası ile hiç anlaşamayan Poe Virginia Üniversitesi’nde 1 yıl okudu ve kumar borcundan dolayı okulu bırakmak zorunda kaldı.

Edgar Allan Poe West Point’te ABD Askeri Akademisi’ne girdi. Akademinin kuralları kesin ve netti. Alkol ve kumar gibi konulara imtiyaz yoktu. Poe içki ve kumar düşkünlüğünden dolayı akademide sadece 3 ay kalabildi ve daha sonra kovuldu.

1836 yılında 13 yaşındaki kuzeni Virginia Clemm ile evlendi. Birkaç yıl da olsa Edgar Allan Poe mutlu zamanlar geçirdi ancak 5 yıl sonra hastalanan eşi öldü. Karısının ölümünden sonra kendini alkole veren Poe düzensiz bir yaşam sürdü.

Dergilerde yayın yönetmenliği yapan Edgar Allan Poe’nun yayıncılık yaşamı böylece başlamış oldu ve bu alanda başarıyı yakaladı. Karakteri gereği hiçbir işte uzun zaman kalamıyordu. Sorunlu yaşamının etkisi ile kendini içkiye veriyordu.

Poe, edebiyat hayatına romantik şairlerin etkisinde kalarak yazmaya başladı ve 1827 yılında ilk şiir kitabı yayımlandı. “Kuzgun” ve “Annabel Lee” 1840 yılında yayımlanan ve onu edebiyat alanında şöhrete götürecek olan kitaplarıdır.

Yaşamında geniş bir okur kitlesine sahip olan Poe doğaüstü olayları konu aldığı gotik türünde eserler yazdı. Gotik türünde yazdığı eserlerinde genellikle Avrupalı soylu kahramanların doğaüstü ve dehşet verici olaylar yaşadığı görüldü. Poe kitaplarındaki kurguları günlük yaşamdan esinlenerek hazırlardı.

Polisiye türündeki en sevilen eseri olan “Morg Sokağı Cinayeti” kitabında yaratmış olduğu karakteri Dupin, cinayetleri temel önermelere dayalı mantık yürütme sistemi ile çözümlüyordu.

Edgar Allan Poe’nun bağımlılıklarından biri de kedilerdi. Şiirlerini yazarken siyam cinsi kedisinin omuzunda ve başucunda olması onun ilham kaynağıydı. Hayvanları çok seven Poe’nun Catterina isimli bir kedisi olduğu ve Poe’nun ölümünden sonra kedisinin de aniden öldüğü biliniyor.

Edgar Allan Poe aynı zamanda eleştiri yazıları ile de tanınıyor. Yazar ölümünden sonra simgeci edebiyatının savunucuları tarafından Sansualizm akımının öncülerinden sayıldı.

Edgar Rice Burroughs

Edgar Rice Burroughs (1875 –1950) was an American writer, best known for his creations of the jungle hero Tarzan and the heroic Mars adventurer John Carter, although he produced works in many genres.
Burroughs was born in Chicago, Illinois (he later lived for many years in the suburb of Oak Park), the fourth son of businessman and Civil War veteran Major George Tyler Burroughs (1833–1913) and his wife Mary Evaline (Zieger) Burroughs (1840–1920). His middle name is from his paternal grandmother, Mary Rice Burroughs (1802-ca. 1870).

Edith Wharton

Edith Wharton (1862 – 1937) was an American novelist, short story writer, playwright, and designer. Wharton drew upon her insider's knowledge of the upper class New York "aristocracy" to realistically portray the lives and morals of the Gilded Age. In 1921, she was the first woman to win the Pulitzer Prize for Literature. She was inducted into the National Women's Hall of Fame in 1996.
Edith Wharton was born Edith Newbold Jones on January 24, 1862 to George Frederic Jones and Lucretia Stevens Rhinelander at their brownstone at 14 West Twenty-third Street in New York City. To her friends and family she was known as "Pussy Jones." She had two older brothers, Frederic Rhinelander, who was 16, and Henry Edward, who was 12. She was baptized April 20, 1862, Easter Sunday, at Grace Church.
Wharton's paternal family, the Joneses, were a very wealthy and socially prominent family having made their money in real estate. The saying "keeping up with the Joneses" is said to refer to her father's family. She was related to the Rensselaers, the most prestigious of the old patroon families, who had received land grants from the former Dutch government of New York and New Jersey. Her father's first cousin was Caroline Schermerhorn Astor. She had a lifelong friendship with her niece, the landscape architect Beatrix Farrand of Reef Point in Bar Harbor, Maine. Fort Stevens in New York was named for Wharton's maternal great-grandfather, Ebenezer Stevens, a Revolutionary War hero and General.
Wharton was born during the Civil War; although Wharton in describing her family life does not mention the war except that their travels to Europe after the war were due to the depreciation of American currency. From 1866 to 1872, the Jones family visited France, Italy, Germany, and Spain. During her travels, the young Edith became fluent in French, German, and Italian. At the age of nine, she suffered from typhoid fever, which nearly killed her, while the family was at a spa in the Black Forest. After the family returned to the United States in 1872, they spent their winters in New York City and their summers in Newport, Rhode Island. While in Europe, she was educated by tutors and governesses. She rejected the standards of fashion and etiquette that were expected of young girls at the time, which were intended to allow women to marry well and to be put on display at balls and parties. She considered these fashions superficial and oppressive. Edith wanted more education than she received, so she read from her father's library and from the libraries of her father's friends. Her mother forbade her to read novels until she was married, and Edith obeyed this command.

Edna Ferber

Edna Ferber (1885 –1968) was an American novelist, short story writer and playwright. Her novels include the Pulitzer Prize-winning So Big (1924), Show Boat (1926; made into the celebrated 1927 musical), Cimarron (1930; adapted into the 1931 film which won the Academy Award for Best Picture), Giant (1952; made into the 1956 film of the same name) and Ice Palace (1958), which also received a film adaptation in 1960.
In 1925, she won the Pulitzer Prize for her book, So Big. Ferber initially believed her draft of what would become So Big lacked a plot, glorified failure, and had a subtle theme that could easily be overlooked. When she sent the book to her usual publisher, Doubleday, she was surprised to learn that he strongly enjoyed the novel. This was reflected by the several hundreds of thousands of copies of the novel sold to the public. Following the award, the novel was made into a silent film starring Colleen Moore that same year. An early talkie movie remake followed in 1932, starring Barbara Stanwyck and George Brent, with Bette Davis in a supporting role. A 1953 remake of So Big starring Jane Wyman is the most popular version to modern audiences.
Riding off the popularity of So Big, Ferber's next novel, Show Boat, was just as successful and shortly after its release, the idea of turning it into a musical was brought up. When composer Jerome Kern proposed this, Ferber was shocked, thinking it would be transformed into a typical light entertainment of the 1920s. It was not until Kern explained that he and Oscar Hammerstein II wanted to create a different type of musical that Ferber granted him the rights and it premiered on Broadway in 1927, and has been revived 8 times following its first run.

Ekrem Canbaz

Türkiye’de üniversiteden mezun olduktan sonra, bir yüksek öğrenim macerası daha Almanya’da geçiren ve orada 19 yıl yaşayan yazar, ülkemizde ki ve dünyada ki realitelere, olup bitene daha eleştirel ve farklı perspektiften bakmayı talep etmektedir. İlk düz yazı denemesi olan bu eser için ‘’Acele etmeden, hazmederek, iç dünyamda ki meyvenin olgunlaşmasını bekleyerek bu kitabı yazmaya başladım’’ diyor.

Turgutlu’da doğup büyüyen Ekrem Canbaz, geçmişte özel sektörde görev yaptığı gibi, serbest olarak perakende ticaretinin yanında, tercüman olarak da çalışmalarını sürdürmektedir.

‘’Geride kalan tüm ömrümü siyasette aktif olmak için yapmışken, taraf tutmak yerine olayları daha fazla kuşbakışı irdelemek için ideallerimi yazar olmaya evirdim’’ demektedir.

Aynı zamanda şiir ve derin sözler kitabı çıkmak üzere olup, youtube üzerinden izlenebilecek ulusal medyada ürettiği televizyon programları bulunmaktadır. Değişik gazetelerde ve sosyal medya ile bloglarda da analizlerine devam etmektedir.

Wordpress:
wordpress.com/view/
ekremcanbaz.wordpress.com

LinkedIn:
https://www.linkedin.com/
in/ekrem-canbaz/

Twitter:
twitter.com/EkremCanbaz45

Facebook:
www.facebook.com/
ekrem.canbaz.9

Emirdağ Kaymakamlığı

EMİRDAĞ, Ege Bölgesinin kuzeydoğusunda, İç Anadolu sınırında yer alır. Afyonkarahisar' a 73 km, Eskişehir'e 110 km, Ankara'ya 186 km, İzmir'e 396 km, İstanbul'a 440 km, Konya'ya ise 225 km uzaklıktadır.

Batısında Afyonkarahisar İli Bayat İlçesi, güneyinde Bolvadin, Sultandağı İlçeleri ve doğusunda Konya İli Çeltik İlçesi, güneydoğusunda Yunak İlçesi, Kuzeyinde Eskişehir İli Sivrihisar ve Çifteler İlçeleri, Kuzeybatısında Han İlçesi ile komşudur.

Kısa Tarihçe:

Emirdağ yöresinde Hititler, Lidyalılar, Persler, Eski Yunanlar, Romalılar ve Bizanslılar hüküm sürdü. İlçe merkezine 13 km. uzaklıkta, Hisarköy'de bulunan Amorium, ilçede bulunan en önemli tarihi yerleşimdir. Bizans İmparatorluğu hanedanlarından Amorian hanedanı, Amorium kökenliydi. Antik dönemde Aura, Roma ve Bizans dönemlerinde Amorium olarak anılan tarihi kentin kalıntıları Emirdağ'a 13 km. mesafede yer almaktadır.

Emma Goldman

Emma Goldman (1869 – 1940) was an anarchist political activist and writer. She played a pivotal role in the development of anarchist political philosophy in North America and Europe in the first half of the 20th century.
Born in Kaunas, Russian Empire (now Lithuania) to a Jewish family, Goldman emigrated to the United States in 1885. Attracted to anarchism after the Chicago Haymarket affair, Goldman became a writer and a renowned lecturer on anarchist philosophy, women's rights, and social issues, attracting crowds of thousands. She and anarchist writer Alexander Berkman, her lover and lifelong friend, planned to assassinate industrialist and financier Henry Clay Frick as an act of propaganda of the deed. Frick survived the attempt on his life in 1892, and Berkman was sentenced to 22 years in prison. Goldman was imprisoned several times in the years that followed, for "inciting to riot" and illegally distributing information about birth control. In 1906, Goldman founded the anarchist journal Mother Earth.
In 1917, Goldman and Berkman were sentenced to two years in jail for conspiring to "induce persons not to register" for the newly instated draft. After their release from prison, they were arrested—along with 248 others—and deported to Russia. Initially supportive of that country's October Revolution that brought the Bolsheviks to power, Goldman changed her opinion in the wake of the Kronstadt rebellion; she denounced the Soviet Union for its violent repression of independent voices. She left the Soviet Union and in 1923 published a book about her experiences, My Disillusionment in Russia. While living in England, Canada, and France, she wrote an autobiography called Living My Life. It was published in two volumes, in 1931 and 1935. After the outbreak of the Spanish Civil War, Goldman traveled to Spain to support the anarchist revolution there. She died in Toronto, Canada, on May 14, 1940, aged 70.
During her life, Goldman was lionized as a freethinking "rebel woman" by admirers, and denounced by detractors as an advocate of politically motivated murder and violent revolution. Her writing and lectures spanned a wide variety of issues, including prisons, atheism, freedom of speech, militarism, capitalism, marriage, free love, and homosexuality. Although she distanced herself from first-wave feminism and its efforts toward women's suffrage, she developed new ways of incorporating gender politics into anarchism. After decades of obscurity, Goldman gained iconic status in the 1970s by a revival of interest in her life, when feminist and anarchist scholars rekindled popular interest.

Erich Fromm

(23 Mart 1900, Frankfurt - 18 Mart 1980), Musevi kökenli Almanya doğumlu Amerikalı ünlü bir psikanalist ve sosyologdur. Ruh bilimine Marksist-Sosyalist ve insancıl yaklaşımın en önemli temsilcilerindendir.
Fromm ailesi, Yahudi geleneğine aşırı derecede bağ-lıdır. Fromm’un ataları, Talmud’u okuyup yorumlamakla günlerini geçiren, dünyevi işler olan ticaret gibi ilişkileri olmayan haham kimselerdir. Atalarından aldığı Yahudiliğe ilişkin eğitimi ve zihinsel birikimi, hayatında oldukça önemli bir işleve sahiptir.
Heidelberg ve Münih Üniversiteleri'nde toplum bilim ve psikanaliz eğitimleri gördü. 1922 yılında Heidelberg Üniversitesi'nde doktora öğrenimini tamamladı. Münih'te ruh hekimliği ve ruh bilim üzerine ek incelemeler yaptıktan sonra, Berlin Psikanaliz Enstitüsü'nde eğitim gördü ve 1931 yılında mezun oldu.

Erich von Daniken

Erich Von Däniken, araştırmacı yazar, 14 Nisan 1935 tarihinde Zofingen, İsviçre'de dünyaya geldi. Fribourg kentinde St. Michel Koleji'nde öğrenim görürken zamanının çoğunu kutsal antik yazıları inceleyerek geçirdi. 5 yıldızlı bir otelin yöneticiliğini yaptığı 1968 yılında, Tanrıların Arabaları (Erinnerungen an die Zukunft) adlı ilk New Age kitabını yayınladı. İlk başta çok popüler olan yazar, daha sonra Carl Sagan ve I. S. Shklovsky gibi bilim adamları tarafından aldığı eleştirilerle gözden düşmüştür.

Ernest Hemingway

Ernest Miller Hemingway (21 Temmuz 1899 - 2 Temmuz 1961), Amerikalı romancı, hikâye yazarı ve gazetecidir. Basit yazma tekniği ve sade üslubuyla 20. yüzyıl kurgu romancılığını etkilemiştir. Nobel ve Pulitzer Ödülü sahibi yazarın çoğu eseri, bugün Amerikan edebiyatının başyapıtlarından kabul edilir. 20. yüzyıl ABD yazarları arasında çok büyük bir ün kazanan öykü ve roman yazarı Ernest Hemingway, doğum yeri olan Ilinois'da öğrenim gördü. Daha ortaokuldayken yazmaya başlayan Hemingway, liseyi bitirir bitirmez Kansas'ın önde gelen gazetelerinden Kansas City Star'a muhabir olarak girdi. Bir görme bozukluğundan dolayı askere alınmadığı için I. Dünya Savaşı sırasında ABD Kızılhaç örgütünde cankurtaran sürücülüğü yaptı.

1918'de, henüz 19 yaşındayken Avusturya-İtalya sınırında yaralandı. Savaşta tanık olduğu olaylar ve özel yaşamına ilişkin anılar yaşam boyu belleğinden silinmedi ve yazılarına esin kaynağı oldu. İyileştikten sonra dönemin F. Scott Fitzgerald, Gertrude Stein ve Ezra Pound gibi yazarlarından gördüğü destekle ilk öykü derlemesi olan In Our Time'ı (1925; "Zamanımızda") yayımladı.

Hemingway, 1926'da yayımlanan Güneş de Doğar'da (The Sun Also Rises) da olduğu gibi, ilk romanlarında I. Dünya Savaşı'nın altüst ettiği bir dünyada yaşama yenik düştükleri duygusuyla ülkelerinden kopmuş, amaçsız, "yitik kuşak"tan insanları anlatır.

İtalya'da I. Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarından esinlenerek yazdığı Silahlara Veda (A Farewell to Arms; 1929) savaşla aşkın iç içe işlendiği umutsuz ama güçlü bir romandır.

Hemingway yapıtlarında mücadeleci, yenileceklerini bilseler bile, yiğitçe direnerek yaşamlarına anlam vermeye çalışan kişilerin portrelerini çizer. Romanlarında yaşama savaşı kimi zaman doğal güçlere karşı verilen mücadeleyle simgelenir. Death in the Afternoon (1932; "Öğleden Sonra Ölüm") ve Afrika'nın Yeşil Tepeleri (Green Hills of Africa; 1935) buna örnektir.

İspanya İç Savaşı sırasında çok sevdiği bu ülkeye savaş muhabiri olarak giden Hemingway, Cumhuriyetçiler'in yanında yer alarak General Franco'ya karşı mücadeleye katıldı. Madrid'in kuşatılmasıyla ilgili olarak The Fifth Column (1938; "Beşinci Kol") adıyla bir de oyun yazdı. Gene İspanya İç Savaşı'nın esinlendirdiği Çanlar Kimin için Çalıyor (Far Whom the Bell Tolls; 1940) satış rekorları kırdı ve yazarına Pulitzer Ödülü'nü kazandırdı.

İspanya'dan ayrıldıktan sonra Küba'ya yerleşen Hemingway Afrika'da safari gezilerine çıktı ve bir uçak kazası atlattı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Londra'da savaş muhabirliği yaptığı sırada gizli bilgi toplama, gerilla taktikleri gibi konulardaki deneyimleri ve gözüpekliğiyle dikkati çekti.

Hemingway, kendisine 1953 Pulitzer Ödülü'nden başka 1954 Nobel Edebiyat Ödülü'nü de kazandıran İhtiyar Adam ve Deniz (The Old Man and the Sea; 1952) adlı uzun öyküsünde okyanusta dev bir balık avlamayı başardıktan sonra, tüm çabasına karşın bunu köpekbalıklarına kaptıran yaşlı balıkçı Santiago'nun direnişini anlatır.

Erol Gedikli

Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde 1953 yılında doğdu. İlkokulu doğduğu, Kuruçam Köyünde okuduktan sonra Trabzon Lisesi orta kısmında ortaokulu ve aynı okulda lise öğrenimini tamamladı. Daha sonra girdiği Karadeniz Teknik Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Matematik bölümünden 1976’da mezun olduktan sonra, matematik ve geometri öğretmeni olarak sırasıyla; Maçka Lisesi, Akçaabat Lisesi, Sürmene Lisesi, Trabzon İsmetpaşa İlköğretim Okulu, Trabzon Büyük Fen Dershanesi, Trabzon Esiroğlu M. Akif Ersoy Lisesi, Trabzon Yomra Fen Lisesi ve Trabzon lisesinde görev yaptıktan sonra 2003’de emekli oldu.

Emekli olduktan sonra Akçaabat ve Trabzondaki değişik özel dershanelerde matematik ve geometri öğretmeni olarak görev yaptı. Halen Trabzon da ki bir özel dershanede matematik ve geometri öğretmeni olarak görev yapıyor.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

Eyüp Nefes

KURUM BİLGİLERİ:

Adı SoyAdı: EYÜP NEFES
Personel Tipi: Akademik
Birim: İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ
Bölüm: İSLAM TARİHİ VE SANATLARI
Ana Bilim Dalı: TÜRK-İSLAM EDEBİYATI VE İSLAM SANATLARI
Kadro Ünvanı: PROFESÖR

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

E Posta Adresi:
eyup.nefes@giresun.edu.tr

Faik Salgar

1982 yılında Marmara Üniversitesi işletme bölümünü bitirdikten sonra sonra Almanya’nın Bonn şehrinde yerleşti.

Salgar, seminerleriyle, yayınlarıyla, eğitim programlarıyla ve sosyal çalışmalarıyla yüzden fazla derneğin üyesi olduğu „Verband für İnterkulturelle Arbeit“ isimli çatı kuruluşu yanısıra daha birçok dernekte idari görevlerde bulunmuş, Almanya ve Avrupa Birliği programları çerçevesinde çok sayıda sosyal projelerde aktif rol almış veya bizzat hayata geçirmiştir. Bu imkanlar dahilinde perde arkasındaki Alman yaşantısını gözlemleyebilmiş ve günümüz Alman toplumunu anlamak için gereken en önemli anahtar kelimelerden birinin „serbest piyasa ekonomisi“ olduğu sonucuna varmıştır.

Elinizdeki bu kitapta piyasa ekonomisi’nin yıprattığı Alman toplumu, aynı çizgide ilerleyen Türk toplumuna “negatif örnek” olarak gösterilmekte ve bu örneklerle piyasa ekonomisi kaynaklı sosyal sorunlar somutlaştırılmaktadır.

Fatma Topak

Fatma Topak of 1977 depending on the virtuous town of Mersin province Limonlu was born. He completed elementary and secondary education in the Limonlu. In 1995,she graduated from the Vocational School of Health nursing department virtuous. 1995 at Gazi University Vocational School of Health Services in 1997, Gazi University Faculty of Education from 1997-2002 she studied in French Teaching. 2003-2004 education, training attended during the Gazi University English Language Teaching Program and subsequently was appointed as an English teacher. Gazi University Medical Faculty Hospital in the 1996-1997 period, between 1997-2003 he worked as a nurse at the Ministry of Health. Between 2004-2009 the Ministry of Education within the Army, Batman, and she taught Tarsus of Mersin. Since 2009, Mersin Family and Social Policies is working as a teacher in the Provincial Directorate.

Authors outside of their professional activities, 2011- 2015 years in Ankara, Istanbul, Izmir, Cyprus, Adana and Mersin received specialized institutions and academics in the fields of provincial “Personal Development” training with “Personal Development Expert” and “Breath Therapist”, also operates in a separate area.

Between the years 2011-2015 “Project Cycle, Project Preparation and Management” area with training received in the institution where she currently works and other public institutions, the European Union and support for the agency programs are involved in the execution of the project prepares and approved projects. Lump interested in table tennis as an amateur in this sport and in the Championship two years in a row in Turkey Gazi University received degrees in Table Tennis Tournament.

Author’s vision; Before her, her family and then later to live a useful individual to society as a whole is to be a guide and light to people’s lives.

Fatma Utaş

MÜZİK Yolculuğum:

Hikayeme çocukluğumla başlayacağım.

Sokaklarda arkadaşlarımı etrafıma alıp deniz kenarında ayaklarımızı sallayarak şarkı söylemekle başladı her şey.

Bir tatil gününde, konservatuarda keman bölümünde okuyan bir tanıdığımızla karşılaşınca aklıma girdi bu okulda okumak. Ortaokula gitmeyeceğimi, Konservatuara gideceğimi söyleyerek odalara kapattım kendimi.

İstanbul Belediye Konservatuarı sınavına girdim ve kazandım. Gönül Gökdoğan’ın Keman öğrencisi, mutlu bir çocuktum artık. Hazırlık sınıfını bitirdiğimde, Küçük Prens kitabı hediyemdi. Ankara Devlet Konservatuarı’nda Bin kişi içerisinden seçilen Elli kişi olarak devam ettim yolculuğuma. Yedi sene sonra Yüksek öncesi Beş kişi mezun olabildik.

Nefesli Saz Öğretmenleri keman çalışı için parmaklarımın küçük olduğunu söyleyerek beni Flüt bölümüne aldılar. Böylece Ankara’da Nefesli Sazlar Bölümüne alınan ilk kız öğrenci oldum. Zahit Sezen’in öğrencisi. Başarım sonucu diğer Nefesli Sazlara da kız öğrenci seçilmeye başlandı.

İlk yıllarda zayıf küçük bir kız çocuğu idim. Flüt beni kuvvetli, sağlam bir vücuda kavuşturdu. Başlarda nefes açıcı, uzun ses çalışmalarından sonra başım dönerdi. O zamanlardan aklımda şu cümle kalmış; Başım döner, Döner Odaların dönemeçlerinde. Döner Odalar okulumuzun bir nevi simgesiydi; odalar altıgen, çift kapılı ve yüksek izolasyonlu, halılar, tablolar ve en iyi kuyruklu piyanolar bu odalardaydı.

Tüm bölümlerin enstrüman dersleri bu odalarda yapılırdı. Saatlerce çalışıyordum. Ses üflemek, etütler, eserler ve birçok şey daha…

Jean Pierre Rampal’ın konserine gittim ve tanıştım. Flütüyle üfledim. Altın bir flüttü, çıkardığım tona kendim bile inanamadım. Konser öncesi uzun ses üflüyordu. Başarısının sırrını sordum. Üç kelime, dedi. Çalışmak, çalışmak, çalışmak.

MAIL

FACEBOOK

Franz Kafka

Franz Kafka,(d. 3 Temmuz 1883 – ö. 3 Haziran 1924) modern dünya edebiyatının ikonik ve özgün yazarlarından biridir. Temmuz 1883'te Prag’da ufak moda eşyalar satan bir dükkan işleten Hermann ve Julie Kafka'nın 6 çocuğunun ilki olarak dünyaya gelmiştir. İki erkek kardeşi daha bebekken ölmüştür. 3 kız kardeşi de kendinden uzun yaşamıştır. Hukuk okumuş, boş zamanlarında yazmaya başlamıştır. Yazıları, ilk olarak Betrachtung, 1912 yılından itibaren yayımlanmaya başlamıştır. Kafka'nın duygusal deneyimleri ve ailesiyle olan ilişkileri eserlerinde özellikle günlük ve mektuplarında ifade bulmuştur. Babaya Mektup'ta (Almanca: Brief an den Vater) Kafka'nın bakış açısından babasıyla olan ilişkisi gözükmektedir. Hayatta olduğu süre içerisinde 7 kitap yazmıştır, bunların yanında 3 tamamlanmamış roman ve birçok mektup ve günlük bırakmıştır gerisinde. Kafka yakın arkadaşı Max Brod'dan öldüğünde tüm bu eserlerini yakmasını istemiştir. Max Brod'un Kafka'nın bu isteğini yerine getirmemesi sayesinde bugün bu eserleri okuma şansına sahibiz.

Galip Mertol Gürzel

Galip Mertol Gürzel, 1963 İstanbul doğumludur. İlk ve ortaokul eğitimlerini Bakırköy'de tamamlayıp lise ve yüksekokul için 1978 yılında İsviçre'ye gitmiştir.

Daha sonraları tek başına geldiği bu ülkede evlenmiş, iki yetişkin kızı ve iki kız + 1 torunu ile halen İsviçre'de eşi ile birlikte Zürih kentinde yaşamaktadır.

Yazarımız eğitim sürecinde ve sonrası çeşitli işlerde çalışmış olup 1990 yılından bu yana Bilgisayar Mühendisi olarak mesleğine devam etmektedir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İsviçre'ye geldiğinden bu yana gurbetteki Türklerin kendi çabalarıyla kurdukları, "Türk Sanat Topluluğu TST", "Uster ve çevresi Türk kültür derneği UTKD" gibi çeşitli derneklerde, kültür ve sanat bilgilerini bir sonraki nesile bırakana kadar 20 seneye yakın bir süreçte hizmet etmiş, çeşitli tiyatro eserlerinde oyuncu ve sahne arkası görevlisi olarak yer almıştır. Uzun süre halk oyunları eğitmenliği yapmıştır. Kendi kuşaklarının bir önceki kuşaktan aldıkları kültür sanat bilgilerini, kendilerinden sonra gelen kuşağa devretmenin gururunu duymuştur.

İlk karalamalardan olan "Ayla Konuşan adam" yazarımızın İsviçre'ye gelişi ve sonrasında yaşadığı sürecin mizahi açıdan anlatmaktadır.

İletişim ve mail:

mertol@gmg-art.org

https://www.captainssailing.com

 

Gamze Gültekin

Psk. Dr. Gamze Gültekin, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden 2012 yılında mezun oldu. Doğuş Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji alanındaki yüksek lisans programından 2015 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji alanındaki doktorasını 2022 yılında tamamladı.

Doktora eğitimi sırasında Barcelona Üniversitesi’nde bir dönem süresince araştırmacı olarak farklı projelerde yer aldı. Güncel olarak ilgilendiği araştırma konusu çeşitli amaçlara yönelik psikoloji alanında teknoloji kullanımı olmakla birlikte araştırma konuları arasında ayrıca karanlık kişilik özellikleri, öz-farkındalık duyguları, psikoterapide bütünleşme yaklaşımı bulunmaktadır.

gamzegultekin@hotmail.com

George Orwell

George Orwell, asıl adı ile Eric Arthur Blair (d. 25 Haziran 1903, Bihar; ö. 21 Ocak 1950, Londra)[1] , 20. yüzyıl İngiliz edebiyatının önde gelen kalemleri arasındadır. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı romanı ve bu romanda yarattığı Big Brother (Büyük Birader) kavramı ile tanınır. Eserlerinde yer alan netlik, zeka, sosyal adaletsizliğe karşı farkındalık ve totalitarizm'e karşı duruşu onun imzası niteliğindedir.

Orwell'ın hayatı, sonradan yazılarını etkileyecek olan deneyimlerle doludur. Eton Koleji'nden mezun olduktan sonra, o sırada bir İngiliz sömürgesi olan Burma'da bulunmuş; kısa süreliğine buranın polis teşkilatında görev yapmıştır. Bu memuriyet döneminde şahit olduğu acımasız uygulamalar, emperyalizme karşı geliştirdiği derin öfkeye katkıda bulunmuştur.

Gençlik döneminde Fransa'da bulunmuş, türlü mesleklerde çalışmış, para sıkıntısı gerek yazarlığa başlamadan önce, gerekse ilk yapıtlarını kaleme aldığı yıllarda yakasını bırakmamıştır.

Gizel Hazan

Gizel Hazan (Ender) TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi ilk bilgisayar programcılığı mezunlarındandır. O yıllarda merak sardığı Yoga konusunu yıllar içinde devamlı geliştirmiştir.
İzmir’de evlendikten sonra çalışma hayatında bankacılık ve bilgisayar öğretmenliğinin yanı sıra, çocuk psikolojisi konusunda da, Holistic (Bütünsel) çocuk psikologu diplomaları almış, Uzakdoğu bilgilerini de sürekli geliştirmiş, Reiki Master olduktan sonra, yaşam onun önüne, yıllarca korkudan yaklaşamadığı sokak hayvanlarını çıkartmış, uzun yıllar onların yaşam hakları için mücadele vermiştir.

Gökhan Cindemir

Av. Gökhan Cindemir, 2001 Yılında Karadeniz Ereğli Anadolu Lisesi’ni bitirdikten sonra AFS Kültürlerarası Değişim Programı ile Belçika’ya gitti. 2002 senesinde Brüksel Koninklijk Ukkel Atheneum Lisesi’nde eğitim gördü. Üniversite eğitimini, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2007 yılında mezun olarak tamamladı. Eğitim hayatı boyunca uluslararası hukuk ve kamu hukuku alanında çalışmalarda bulundu. Marmara Üniversitesi adına temsilen International Law Students Association’in düzenlediği Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition’a (Uluslararası farazi dava yarışması) Türkiye elemelerine yarışmacı olarak katıldı.

Mezuniyeti ertesi avukatlık stajını tamamlayıp İstanbul Barosu’na bağlı avukat olarak hizmet vermeye başladı. Belçika’da Gent Üniversitesi’nde Avrupa ve Mukayese Hukuku üzerine Yüksek lisans (L.LM) öğrenimini tamamlayan Av. Gökhan Cindemir, tezini Ankara Antlaşması çerçevesinde Türk vatandaşlarının Avrupa Birliği’nde iş kurma özgürlüğü üzerine yazmıştır. Askerlik görevini yedek subay olarak Ankara Merkez Komutanlığı’nda adli işlem subay yardımcısı olarak yerine getirmiştir. Sivil toplum kuruluşlarıyla da iç içe olan Av. Gökhan Cindemir, Karadeniz Ereğlililer Derneği’nin kurucu başkanlığını yapmış, ayrıca AFS Gönülleri Derneği İstanbul şubesinin kurucu başkanı olarak görev almıştır. Hali hazırda, Türk Kültür Vakfı’nın programlardan sorumlu genel sekreterliğini yapmakla birlikte İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde AB ve Uluslararası Ticaret Hukuku programında doktora öğrencisidir. Lisan olarak ileri derecede akademik İngilizce bilen Avukat Gökhan Cindemir, yeterli derecede Fransızca, Hollandaca (Felemenkçe) ve az derecede Rusça bilmektedir. Kariyerinde “İrlandalı Turist” davası olarak bilinen kamuoyunun dikkatle takip ettiği yabancılık içeren davalara bakmıştır. Aynı zamanda bazı yabancı devletlerin Türkiye Cumhuriyeti’nde avukatlığını yapmıştır.

gokhan@cindemir.av.tr

Gülay Sunar

1982 yılında Konya/Ereğli de doğdu. 2000 yılında kazandığı Sakarya Çevre mühendisliğini bırakarak 2002 yılında Osmangazi üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı. İnşaat mühendisi olarak çalışmaya devam ederken jeoloji mühendisliği de okumaya karar verdi. Evli olup iki kız çocuğu annesidir.

Hakan Akın

1965 yılında Antalya'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dil Bilimi bölümünden 1987 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına bir dış ticaret şirketinde yarı zamanlı çalışarak başladı. 1996 yılında kendi eğitim şirketini kurana kadar pek çoğu askeri ve kamu idaresi alımları ile alakalı olan dış ticaret projelerinde görev aldı. 1996-2004 döneminde dış ticaret eğitimleri, 2004'ten sonra ise hem eğitim hem de dış ticaret danışmanlığı alanlarında yurtiçi ve yurtdışı pek çok proje gerçekleştirdi. Bu alanlarda Türkiye'de en fazla proje tamamlayan eğitmen ve danışman olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Dış ticaret alanında DIŞ TİCARETTE ALTERNATİF PARA KAZANMA YOLLARI dışında YENİ İŞİMİZ DIŞ TİCARET, DIŞ TİCARET DESTEKLERİ, DIŞ TİCARET SÖZLÜĞÜ, DIŞ TİCARETTE MÜZAKERE TEKNİKLERİ adlı kitapları da olan yazarın yakın gelecekte ULUSLARARASI PAZARLAMA ve HEDEF PAZARLARIN VE ALICILARIN TESPİTİ adlı kitapları da okuyucuları ile buluşacaktır.

posta@hakanakin.biz

Hakan Aras

Hakan Aras, Mart 1987 istanbul kadıköy doğumludur. Koşuyolunda yaşamaktadır. Okul hayatı aynı semtte bulunan ilköğretim okullarında ve yine aynı bölgede bulunan lisede sürdü. Lisans eğitimini ise Anadolu Üniversitesinde Kamu Yönetimi bölümünden mezun olarak tamamladı.
Çocukluk dönemlerimde okula giderken aynı zaman da atletizm ile ilgilendi ve dokuz yıl spor yaptım. Spor akademisine girmeyi başaramayınca spor hayatını sonlandırdı.
Renkli bir karaktere sahip olduğunu düşünen yazar müzikten, Türk Sanat Müziği ve Klasik Müzik tutkunudur. Lisede, Tarih en sevdiği dersti, iyi bir tarihçi olduğunu düşünüyor. Maket yapıyor ve hobileriyle oldukça fazla zaman ayırmaya özen gösteriyor.
Felsefe alanında bir eğitimi olmamasına rağmen aforizmalar yazıyor ve kendi alanını devlet felsefesi olarak tanımlıyor ve bu konuda bir kitabı da var.
Özel sektörde, kitapçılık alanında çalışıyor. Dünyanın en güzel işi ile ilgileniyor kendince ve kitaplardan asla kopamıyor. Askeri tarih, siyasi tarih ve de özellikle devletlerin bilinmeyen, anlatılmayan tarihleri ile ilgileniyor.
Askerliğini Ankara’da kısa dönem olarak yaptı ve ardından iş hayatına atıldı. Hobileri ve yazar kişiliği ile hayatın vermiş olduğu monotonluktan sıyrılmaya özen gösteriyor.
Ailesi, çekirdek bir aile. Koşuyolu gibi güzel bir semtte yaşıyor.
Yazar, İkinci kitabı e-kitap olarak yayında, başarılı olacağına inanıyor ve ikinci kitabının, başarısının paralelliği ile birlikte seri halinde devamının gelmesini diliyoruz ve geleceğini şimdiden tasarlıyor ve de ideallerinin peşinden koşmaya devam ediyor.

Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar (Osmanlıca: خالده اديب اديوار; d. 1884 - ö. 9 Ocak 1964) Türk yazar, siyasetçi, akademisyen, öğretmen. Halide Onbaşı olarak da bilinir.

Halide Edip, 1919 yılında İstanbul halkını ülkenin işgaline karşı harekete geçirmek için yaptığı konuşmaları ile zihinlerde yer etmiş usta bir hatiptir. Kurtuluş Savaşı'nda cephede Mustafa Kemal'in yanında görev yapmış, sivil olmasına rağmen rütbe alarak bir savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında Anadolu Ajansı'nın kurulmasında rol alarak gazetecilik de yapmıştır.

II. Meşrutiyet'in ilanı ile birlikte yazarlığa başlayan Halide Edip; yazdığı yirmi bir roman, dört hikâye kitabı, iki tiyatro eseri ve çeşitli incelemeleriyle Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemleri Türk edebiyatının en çok eser veren yazarlarındandır. Sinekli Bakkal adlı romanı, en bilinen eseridir. Eserlerinde kadının eğitilmesine ve toplum içindeki konumuna özellikle yer vermiş, yazıları ile kadın hakları savunuculuğu yapmıştır. Birçok kitabı sinemaya ve televizyon dizilerine uyarlanmıştır.

Halil Erdem

1961 Dirmil-Burdur doğumlu. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliğini bitirdi. Türkçe Bölümünde lisans tamamladı.

Kar Aydınlığı (Roman) Fam Yayınları 2014
Dirmil Ömürcüsü (Roman) Fam Yayınları2006- 2014
Goca Meryem (Roman) Fam Yayınları 2014
Tokatçı (Çocuk Romanı) Kendi Yayını 2013
Teke Yöresi Halk İnançları (Araştırma - inceleme) Kendi Yayını 2008
Karacaoğlan Geleneğinde Dirmil Güzellemeleri ve Öyküler (Araş-tırma inceleme) 2011 Alter Yay.
Gece Mavisinde Aşk (Şiir) Kendi Yayını 1998
Ve Alışıldı Ölüme (Şiir ) Temmuz Yayınları 1990
Kardan Adam (Çocuk şiirleri) Kendi Yayını 1998
Işık Avcıları (Çocuk şiirleri) Kendi Yayını) 2013
Çöpten Öğrendiğim Hayat Çocuk Kitabı 2015
Göl Hikayeleri (Öykü) 2015

Şiir ve yazılarını Bahçe, Mavi Umut, Bahar, Çalı, Öğretmen Dünyası, Dirmil, Noktam, Bezuvar, süje, Kar dergilerinde yayınladı. Beykonak Eğitim ve Kültür Vakfı Yirce Şiir Yarışmasında. Ne-Var Yok şiiriyle Birincilik aldı.(2004)
Resim çalışmalarını da yürüten Halil ERDEM 3 kişisel, 25 karma re-sim sergi etkinliğinde bulundu.

Halit Durucan

1960 yılında Kırıkkale’de doğdum. İlkokulu Kırıkkale’de, ortaokulu ve liseyi Ankara’da tamamladım. 1980 yılında vatani görevimi yapmak üzere askere gittim. Askerliğimi tamamlayıp döndükten sonra Yükseköğretim Kurumu’nda memur olarak çalışmaya başladım. 1984 yılında evlendim ve bu evliliğimden üç çocuğum dünyaya geldi.

2005 yılında Gazi Eğitim Fakültesi son sınıfta okuyan kızım Çiğdem’in arkadaşlarının hayat hikâyelerinden oluşan “İsimsiz Sevda” isimli çalışmasını kendi imkânlarımızla kitaplaştırdık. Kızımın bu çalışması başta bizler olmak üzere; hem üniversite hocalarını ve hem de arkadaş çevresini çok sevindirdi. Kızımın bu çalışması içimde var olan yazma hevesimin ortaya çıkmasına sebep oldu. Bu sebeple; ortaokul ve lise yıllarımda oluşturduğum arşivimi büyük bir hevesle aralayıp, kesintiye uğrayan çalışmalarıma yeniden başladım. O günden bu güne kadar; biri araştırma, diğeri gerçek yaşanmış insan öyküleri ve bir diğeri de kurgu roman olmak üzere üç eser yazdım.

Halit Fuat Beşik

Halit Fuat Beşik kimdir? 1952 yılında Fatsa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Fatsa'da, üniversite öğrenimini ise İstanbul'da tamamladı. Kapalı çarşıda ticaret hayatına atıldı. Bu arada dünyanın pek çok ülkesini gezme fırsatı buldu.

Önceleri rezaletten kaçmayan ve "Hep ben" mantığıyla maceralı bir hayat yaşadı. Okumayı ve not almayı çok sevdiği için pek çok kitap ve notlara sahiptir. Yazmak konusuna otuz yıllık bir emek vermesine rağmen, bu konuda daha pek çok şey yapması gerektiğine inanıyor. 2003 yılında "Talan Mevsiminde Adam gibi yaşamak.” 2010 yılında, ”Sokrates’in İsyanı.” Ve son olarak ta, Haçlılar Çanakkale’de.” adlı kitapları yayınlanmıştır.

İnanç, Adalet, İnsan sevgisi ve Kuran ahlakına dayalı o muhteşem denge içinde eserler vermeye çalışıyor. Şu anda sizler için değişik konularda pek çok kitaplar daha hazırlamaktadır. Gerçek eserlerini bundan sonra sunacağına inanıyor...

Haluk Öztekin

 Yazar Eğitimci
 Uluslararası Kişisel Gelişim Uzmanı
 Uluslararası Spiritüel Yaşam Koçu
 Uluslararası Yaşam Koçu
 Uluslararası Öğrenci Koçu ve Eğitmeni

KİTAPLAR:
1-“MUTLULUĞUN ŞİFRESİ”,
2-“STRESE GÜLE GÜLE”,
3-“BAŞARININ PÜF NOKTALARI”,
4-“HAFIZA TEKNİKLERİ”,
5-”SINAV NASIL KAZANILIR?”,
6-”VERİMLİ DERS NASIL ÇALIŞILIR?”,
7-“OKUL BAŞARISINDA AİLENİN ROLÜ”,
8-“ÖZGÜVEN NASIL KAZANILIR?”,
9-“SEVGİ DİLİ”,
10-“BASİT YAŞA MUTLU OL”,
11-“MUTLU İNSANLARIN KÜÇÜK SIRLARI”,
12-“HAYATA BAKIŞIMIZDAKİ FARKINDALIK”,
13-“İKİ CİHANDA MUTLULUK”,
14-”İNSAN MÜHENDİSLİĞİ”,
15-“BİLGELİK HİKÂYELERİ”
16-“EN KOMİK FIKRALAR”
17-“HAYATI YÖNETMEK”
18- “ZAMAN YÖNETİMİ”,
19-“BAŞARILI TOPLANTI YÖNETİMİ”,
20-“YÖNETİCİNİN EL KİTABI”,
21-“GEVŞEME TEKNİKLERİ”,
22-“PROFESYONEL EKİP ÇALIŞMASI”,
23- “GENÇLERE BİLGELİK ÖĞÜTLERİ”,
24- “ZEN ÖĞRETİLERİ”,
25- “ÇAĞDAŞ LİDERLİK”,
26-“SINAV KAYGISINA SON”,
27-“İDEAL ÖĞRETMEN”,
28- “ETKİLİ İLETİŞİM SANATI”,
29-“BAŞARMAK BAŞARAMAMAKTAN DAHA KOLAY, UCUZ, ZEVKLİ”,
30-“TOPLULUK ÖNÜNDE KONUŞABİLMEK”,
31-“İDEAL ANNE BABA OLMAK”,
32-“MOTİVASYON-KONSANTRASYON”,
33-“AFFETMEK OLAYLARI-İNSANLARI-KENDİNİ”,
34-“RUHSAL VE BEDENSEL SAĞLIK”,
35-“BAŞARILI EVLAT YETİŞTİRMEK”,
36-“ZOR İNSANLARLA ANLAŞMAK”,
37-“GÖZ EGZERSİZLERİ VE SUYUN MUCİZELERİ”,
38-“SÖZ BÜYÜDÜR”,
39-“İNANDILAR BAŞARDILAR”,
40-“BEYNİNİ YÖNET”,
41-“HAYAT AMACI”,
42-“İDEAL YÖNETİCİ”,
43-“KİŞİSEL GELİŞİMİN A B C’si”,
44-“FIRSATLARI YAKALAMAK”,
45-“BAŞARIYA HAZIR MISINIZ?”,
46-“HAYATI AKIŞINA BIRAKMAK”,
47-“AN’DA KAL”,
48-“İNAN ve BAŞAR”,
49-“DERT ETME SABRET”,
50-“BAŞARIYI YÖNETME SANATI”,
51-“ZAMAN HIRSIZLARINDAN KURTULMAK”,
52-“KENDİNİ GELİŞTİR”,
53-“MUTLULUĞUN ANAHTARI”,
54-“BENİ BEN OLDUĞUM İÇİN SEV”,
55-“ANLAMA ODAKLI HIZLI OKUMA”,
56-“PAZARLAMA VE SATIŞ TEKNİKLERİ”,
57-“ETKİLİ DERS ÇALIŞMA VE DİKKAT EKSİKLİĞİ”,
58-“ÖZGÜVENLİ VE SORUMLULUK SAHİBİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK”,
58-“ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE ÖZGÜVEN”,
60-“BEDEN DİLİ”,
61-“İYİ HİSSET”,
62-“UFAK ŞEYLERİ DERT ETME”,
63-“İÇİNDEKİ GÜCÜ KEŞFET”,
64-“DÜŞÜNCE GÜCÜ”,
65-“KONUŞAN KEDİ BELLE-1”,
66-“KONUŞAN KEDİ BELLE-2”,
67-“KONUŞAN KEDİ BELLA-3”

 halukoztekin.wordpress.com
 facebook.com/haluk.oztekin.3

Hamdullah Tayfur

Evli ve iki çocuk babası olan yazar 1980 yılında Batman’da doğdu. İş sağlığı ve güvenliği alanında yüksek lisans yaptı. Vampir savaşları-1 Eşref adıyla e-kitap yayınladı. Döküntü.net'te şiirler yazdı. Edebiyatevi.com adlı sitede `Eta Carinae` mahlasıyla yazmaya devam ediyor.

Hasan Sancak

Adım, soyadım, Hasan Sancak’tır. Samsunlu Vatan Şairi, Reklâm Yazarı, Eğitimci, Gazeteciyim. Nagehan Aygün isminde bir kızım, Miray, Metehan Aygün adlarında da iki torunum, Alp Cihan ve Boğaç Han Sancak isimlerinde de iki erkek evlat sahibiyim. Alaçam’da, 01.01.1956’da doğdum.

Alaçam’da, Fatih İlkokulu'nu, Alaçam Lisesi’nin orta ve Lise kısmını tamamladım. 1977 yılında, Samsun Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü kazandım. 06.11.1980'de bitirdim. Aynı sene Ankara'da kurayı çekerek, 15.12. 1980 ’de, Hatay ili Antakya Atatürk Ortaokulu’nda, depo öğretmenliğine başladım. 14. 01. 1981’de, ilişkimi kestim. 19.01.1981'de, Antakya Şenköy Ortaokulu’nda, Stajyer Türkçe dersi öğretmeni olarak vazifelendirildim.

2001 yılının ilk 6 ayında Karşıyaka İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulu'nda, Türkçe dersine girdim. 31.07.2001’de, Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda, tekrar asil öğretmenliğine döndüm. Toplam, 25 sene dört ay çalıştım. 2005-2006 yılının Temmuz ayında, emekliliğim gerçekleşti. Ben;1 Aralık 2000’de, 44 yaşında, gördüğü GERÇEK RÜYA, NOTER ONAYLI RÜYA GIDA IŞINLAMA SENARYOSU’nu yazılı olarak onaylatan, dünyada ki ilk ve tek kişiyim. 5 Aralıkla 12 Aralık 2000 tarihleri arasında; ulusal haber ajansları, televizyonlar, gazeteler, haber siteleri, Türkiye ve dünyaya şahsımı, flaş haber olarak duyurdular.

Şimdiye kadar şiir kitaplarım, Noter Onaylı Rüya, senaryolarım ve notere onaylattığım "Televizyonlar İçin 300’e yakın ilginç yarışmalarla, kamuoyunun gündemine geldim. 4 tanesi çıkan 50 şiir kitabım, 5000 şiirim ve 50 tanesi noter onaylı, 1500 senaryom arşivimdedir. O’DUR ATATÜRK ŞİİRLERİ (BAFRA BELEDİYESİ-2000) ONLAR ANALARIMIZ (SAMSUN BELEDİYESİ- 2003) Merhum Annem Emine Sancak için kaleme aldığım BENİM ANNEM MELEKTİ (Gündüz Yayınevi-2005) GUİNNESS DÜNYA REKORLARI’NA ADAY, 407 sayfalık AL BAYRAK GÖKTEN İNMEZ (PLATANUS KİTAP-2021) O’DUR ATATÜRK ŞİİRLERİ-EKİTAPYAYİNCİLİK.COM (2022) tarafından yayınlanmıştır.

Saygılarımla.

ÇIKAN ŞİİR KİTAPLARIM:

O’ DUR ATATÜRK ŞİİRLERİ (BAFRA BELEDİYESİ-2000)
ONLAR ANALARIMIZ (SAMSUN BELEDİYESİ-2003)
BENİM ANNEM MELEKTİ(GÜNDÜZ YAYINEVİ-2005)
AL BAYRAK GÖKTEN İNMEZ (PLATANUS KİTAP-2021)
O’DUR ATATÜRK ŞİİRLERİ
EKİTAPYAYİNCİLİK.COM (2022)

İLETİŞİM:
https://www.facebook.com/ogretmenhasansancak/
E-MAİL ADRESİ: gazetecihasansancak@yandex.com

SİTE İSMİ:
https://www.hasansancak.habersiiroku.com
https://www.hasansancak.habersiirsayfasi.com
https://www.hasansancak.habersiirsitesi.com

Haşim Reşit Tunalı

1950 yılında, Tekirdağ'ın Çerkezköy ilçesinde doğdu. 14 yaşına kadar çocukluğu burada geçti. 1964 yılında ailece İstanbul'a yerleştiler. İstanbul'da iş hayatına başladı. 17 yaşında şiir denemelerine başladı. Askerlik görevini yaptıktan sonra, 1974 yılında İsviçre'de çalışmaya gitti.
1975 yılında Şahsine Hanım'la evlendi. Gürkan 1976, Gülay 1980 doğumlu iki çocuk babasıdır.

Şairimiz, şiirle ilgili duygularını şöyle dile getiriyor: "Şiir yazma duygusu bambaşka bir şey. Bunu yazmayan anlayamaz. Her zaman en büyük arzum şiiri çevremdekilere sevdirebilmektir."

İsviçre'de uzun yıllar yaşadıktan sonra, oradaki şairleri ve şiirseverleri biraraya getirerek şiir toplantıları yaptı. Zürih'te her yıl "Gurbet Şairleri" adıyla "Şairler Günü" kutlamaları düzenledi. Şiirleri Avrupa'daki türk gazetelerinde ve sanat dergilerinde yayınlandı. Türkiye'de sanat dergilerinde ve antolojilerde şiirleri yayınlandı. Sanat dergilerinin düzenlemiş olduğu şiir yarışmalarında dereceler ve plaketler aldı.

1993 yılında "Yaşadığım Gurbet" adlı kendi şiir kitabını yayınladı.

İsviçre'de 35 yıl çalıştıktan sonra, Türkiye'ye temelli dönüş yaptı ve emekli oldu. İlham geldikçe şiirlerine devam ediyor. Bu ikinci kitabıyla, siz saygı değer şiirsever okurlarıyla buluşturmaktan sevinç ve gurur duymaktadır..

Hatice Küçük

Gümüşhane / Şiran ilçesinde 1971 yılında doğdu. 1980’de Almanya’da işçi olan babasının yanına ailece göç etti. Türkiye’de Üniversiteye 28 Şubat gereği başörtüsü nedeniyle alınmadı ve tekrar Almanya’ya dönüp orda eğitimine başladı.

Heidelberg’de bir yıl ön hazırlık sonra Stuttgartt Üniversitesinde karşılaştırmalı Edebiyat ve Germanistik okudu. İki yıl süren bu eğitimime sağlık sebebiyle ara vermek zorunda kaldı. Hastalığı sebebiyle ara verdiği eğitimine Psikolojik Danışmanlık bölümüme geçerek devam etmiş ve bu bölümü bitirdi. Şu anda bir yandan İstanbul Üniversitesinde Tarih okurken aynı zamanda insanlara danışmanlık hizmeti sunmaktadır. En büyük eğitim kaynağının Kur’an-ı Kerim olduğuna ve ondaki ışığı, başka hayatlara yansıtmak için kullandığı en etkili araç olduğuna inanmaktadır.

Hayat felsefesi: Allah’ın bana lutfettiklerinde ihtiyaç sahipleri için mutlaka bir pay vardır. O’nun için aldığı eğitimi, öğrendiği bilgiyi ve Allah’ın lutfettiği yeteneklerini ihtiyacı olan herkese seve seve vermeye and içmişti.

Öyle de yaptı…

Henry Gray

Henry Gray (1827 – 13 June 1861) was an English anatomist and surgeon most notable for publishing the book Gray's Anatomy.

He was elected a Fellow of the Royal Society (FRS) at the age of 25.

Biography:
Gray was born in Belgravia, London, in 1827 and lived most of his life in London. In 1842, he entered as a student at St. George’s Hospital, London (then situated in Belgravia, now moved to Tooting), and he is described by those who knew him as a most painstaking and methodical worker, and one who learned his anatomy by the slow but invaluable method of making dissections for himself.

While still a student, Gray secured the triennial prize of Royal College of Surgeons in 1848 for an essay entitled The Origin, Connexions and Distribution of nerves to the human eye and its appendages, illustrated by comparative dissections of the eye in other vertebrate animals. In 1852, at the early age of 25, he was elected a Fellow of the Royal Society, and in the following year he obtained the Astley Cooper prize of three hundred guineas for a dissertation “On the structure and Use of Spleen.”

In 1858, Gray published the first edition of Anatomy, which covered 750 pages and contained 363 figures. He had the good fortune of securing the help of his friend Henry Vandyke Carter, a skilled draughtsman and formerly a demonstrator of anatomy at St. George’s Hospital. Carter made the drawings from which the engravings were executed, and the success of the book was, in the first instance, undoubtedly due in no small measure to the excellence of its illustrations. This edition was dedicated to Sir Benjamin Collins Brodie, Bart, FRS, DCL. A second edition was prepared by Gray and published in 1860. The book is still published under the title Gray's Anatomy and is widely appreciated as an extraordinary and authoritative textbook for medical students.

Gray held successively the posts of demonstrator of Anatomy, curator of the museum and Lecturer of Anatomy at St. George’s Hospital and was in 1861 a candidate for the post of assistant surgeon.

Death:
Gray was struck by an attack of confluent smallpox, the most deadly type of the disease where individual lesions become so numerous that they join as a continuous, "confluent" sheet. He is assumed to have been infected due to his extended and meticulous caring for his ten-year-old nephew, Charles Gray, who did eventually recover. On the day he was to appear for an interview as a final candidate for a prestigious post at the St. George's Hospital, he died in London - 13 June 1861 - at the age of 34. He was buried at St James, Pancras and Highgate Cemetery. Of note is the fact that Gray had been vaccinated against smallpox as a child with one of the early forms of the vaccine.

Homeros

Homeros (Grekçe: Ὅμηρος, Hómēros) Antik Çağ'da yaşamış İyonyalı ozan. İlyada ve Odysseia destanlarının derleyicisi olduğu kabul edilir. Smyrna (İzmir) bölgesinde yaşamış olduğu sanılmaktadır.

Hayatı:
Yaşamı hakkında çok az bilgi vardır. Homeros Antik Yunancada cins isim olarak “köle” anlamına geliyordu. Kendisinden çok sonraları gelen Klasik Çağ yazarlarınca Truva Savaşı sırasında yaşadığı rivayet olunmuştur. Ayrıca MÖ 8. yüzyılın ikinci yarısında yaşamış olduğu da tahmin edilmektedir. İngiliz bilim adamı George Thomson Tarih öncesi Ege adlı eserinde yaptığı incelemeler sonucunda Homeros'un doğduğu yer olarak en yüksek olasılığın Sakız Adası olduğunu belirtir. Sonra ise diğer bir yüksek olasılık olan Smyrna'ya (bugünkü adıyla İzmir) vurgu yapar. Ancak gerçekte Homeros isimli bir şair yaşadıysa bile bu destanları yaratan veya derleyen tek bir ozan olmadığını düşünen araştırmacılar da vardır. Hayatıyla ilgili bir başka rivayet ise kör olduğudur.

Hrihoriy Krainyk

Corriculum vitae of Hrihoriy Krainyk

Krainyk Hrihoriy was born on August 16, 1982 in Ukraine. In 2000 he graduated with a gold medal from Marganetsk Secondary school # 2 with advanced study of English. In 2005 he graduated with honor from the National Law Academy of Ukraine named after Yaroslav Mudry in the specialty «Law», received the qualification of a lawyer-specialist.
Krainyk Hrihoriy is a Candidate of Law (the dissertation on PHd level in Law) since 2012. Ніs dissertation on PHd level in Law іs «Criminal responsibility for the violation of the rules of safety while fulfilling risky jobs» was defended on October 11, 2011 in the specialized academic council D 64.086.01 of the National University “Yaroslav Mudry Law Academy of Ukraine”, Ministry of Education and Science, Youth and Sports of Ukraine.
His experience of scientific-pedagogical work in higher educational establishments - more than thirteen years, including at the Yaroslav Mudry National Law University (after renaming - the National University “Law Academy of Ukraine named after Yaroslav Mudry” and later - the Yaroslav Mudry National Law University) - more than twelve years (2007-2020, as assistant of the Department of Criminal Law № 1 of the National Law Academy of Ukraine named after Yaroslav Mudry (77 Pushkinskaya St., Kharkiv). During which he received three thanks from the Rector of the University - Academician of the National Academy of Sciences of Ukraine, Professor Tatsiy V.Ya.: in 2011 and 2019 - for his active participation in development of physical culture and sports at the University (11-time champion of University in table tennis), in 2016 - for diligent work, high professionalism, Krainyk Hrihoriy was a Winner of the Yaroslav Mudry Award. Nomination 1: “Outstanding Achievements in Law Research”, November 2017.
From 2013 to 2015 he also worked as a researcher at the Laboratory for Preventing and Combating Corruption at the the Academician Stashis Scientific Research Institute for the Study of Crime Problems National Academy of Legal Sciences of Ukraine (49 Pushkinskaya St., Kharkiv). During his work, he received a letter of thanks and a diploma from the Director of the said Research Institute - Professor Borisov V.I. for diligent work and high professionalism.
Krainyk Hrihoriy received a certificate confirming a sufficiently high level (B2) of English proficiency in September 2018.
From the 1 of September, 2020 to this day - Associate Professor of the Department of Criminal Law disciplines and Аdministrative Law of Kharkiv University (Kharkiv, Ukraine).
Krainyk Hrihoriy have more than 160 publications, more than 140 of which are scientific (33 of which are in professional journals of Ukraine (without co-authorship 19), including scientific papers published in national and international peer-reviewed professional journals and 16 educational and methodical character. H-index = 7 (may, 2021). His most important articles:
1. Kraynik Н. S., Pороva S. M., Vakulovych E.V. Problems of transplantation of human organs and other anatomical materials and directions of their solution in Ukraine. Wiadomosci Lekarskie. 2019. № 3. Р. 457-461. URL: http://wl.medlist.org/2019_03_26/ Scopus.
2. Vilchyk T. В., Krainyk Н. S., Shandula O. O. Legal enforcement and development directions of health law in Ukraine. Wiadomosci Lekarskie. 2019. № 4. Р. 692-696. URL: http://wl.medlist.org/2019_04_36/ Scopus.
3. Dunaieva T. Y., Krainyk Н. S. Determination of the initial moment of life of a person in Ukraine. Georgian medical news. 2020. № 1. Р. 169-174. Scopus.
4. Крайник Г., Семенихин И., Сидоренко О. Отдельные правовые и медико-социальные аспекты реализации права на жизнь и эвтаназию в Украине. Georgian medical news. 2020. № 3. С. 134-139. Scopus.

About him at Google Academy - https://scholar.google.com.ua/citations?hl=uk&user=5gHQVqUAAAAJ
E-mail : vip.kraynik@ukr.net ; ORCID 0000-0001-7018-7710.

Hugh Lofting

Hugh John Lofting (1886 – 1947) was an English author trained as a civil engineer, who created the classic children's literature character of Doctor Dolittle. It first appeared in illustrated letters to his children written by Lofting from the British Army trenches in World War I.
Hugh Lofting's character Doctor John Dolittle, an English physician from Puddleby-on-the-Marsh in the West Country, who could speak to animals, first saw light in the author's illustrated letters to children, written from the trenches during the 1914–1918 War, when actual news, he later said, was either too horrible or too dull. The stories are set in early Victorian England in the 1820s–1840s (The Voyages of Doctor Dolittle gives a date of 1839). He was living in Killingworth, Connecticut, while he wrote most of the instalments to the series.
The Story of Doctor Dolittle: Being the History of His Peculiar Life at Home and Astonishing Adventures in Foreign Parts Never Before Printed (1920) began the series and won the Lewis Carroll Shelf Award in 1958. The sequel The Voyages of Doctor Dolittle (1922) won Lofting the prestigious Newbery Medal. Eight more books followed, and after Lofting's death two more appeared, composed of short previously unpublished pieces.

Hüseyin Akbulut

Hüseyin AKBULUT, antrenör, Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden 2017 yılında mezun olmuş, aynı üniversitenin yeni açılan Sporda Bilişim Teknolojileri yüksek lisans programında hareketin gerçekleştirilmesi ve gözlemlenmesinin yarattığı sinirsel dinamikler üzerine tez yazmış, yüksek egzersiz performansının incelendiği birçok araştırmada görev almıştır.

huseyinakbulut@marun.edu.tr

Hüseyin Gürkan Abalı

1972 Mersin Erdemli doğumlu olan yazar, orta ve lise öğrenimini İçel Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olan yazar, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde Eğitim Ekonomisi ve Planlaması alanında master ve doktora derecesi almıştır.

İletişim: gabalius@yahoo.com

İbn-i Sina

İbn-i Sina (Farsça: ابن سینا; d. 980 Afşana Köyü, Buhara - ö. 1037 Hamedan) Tıp adamı, yazar, filozof ve bilim adamı.
Buhara yakınlarındaki Afşana köyünde (Özbekistan) Hicri 370 (M.S 980) yılında dünyaya gelmiş ve Hamedan şehrinde (İran) 427 Hicri (Miladi 1037) tarihinde vefat etmiştir. Tıp ve Felsefe alanına ağırlık verdiği değişik alanlarda 200 kitap yazmıştır. Batılılarca, Orta Çağ Modern Biliminin kurucusu ve hekimlerin önderi olarak bilinir ve "Büyük Üstad" ismi ile tanınır. Tıp alanında yedi asır boyunca temel kaynak eser olarak süre gelen El-Kanun fi't-Tıb (Tıbbın Kanunu) adlı kitabı ile ünlenmiş ve bu kitap Avrupa üniversitelerinde 17. asrın ortalarına kadar tıp biliminde temel eser olarak okutulmuştur. Fars veya Türk bilim adamıdır.

İbn-i Sina, Kuşyar isimli bir hekimin yanında tıp eğitimi aldı. Değişik konular üzerine 240'ı günümüze gelen 450 kadar makale yazdı. Elimizdeki yazıların 150 tanesi felsefe 40 tanesi de tıp üzerinedir. Eserlerinin en ünlüleri felsefe ve fen konularını içeren çok geniş bir çalışma olan Kitabü'ş-Şifa (İyileşme Kitabı) ile El-Kanun fi't-Tıb'dır (Tıbbın Kanunu). Bu ikincisi ortaçağ üniversitelerinde okutulmuştur. Hatta bu eser Montpellier ve Louvain'de 1650 yılına kadar ders kitabı olmuştur.

Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina'nın oğlu olan İbn-i Sina (Batı'da Avicenna adıyla tanınır), babasından, ünlü bilgin Natili'den ve İsmail Zahit'ten ders aldı. Geometri (özellikle Öklid geometrisi), mantık, fıkıh, sarf, nahiv, tıp ve doğabilim üstüne çalışmalar yaptı. Farabi'nin el-İbane's aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can'da Şirazlı Ebu Muhammed'ten destek gördü (Tıp Kanunu'nu Cürcan'da yazdı). Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının ve Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.

İbrahim Çakır

16-5-1978 Tarihinde Edirne’de doğdum. İlk orta ve lise tahsilimi Edirne’de tamamladıktan sonra, 2001 yılında Denizli Pamukkale Üniversitesi TARİH bölümünden, daha sonra 2009 yılında Anadolu Üniversitesi KAMU YÖNETİMİ bölümünden mezun oldum.

Şu anda Emlakcılık ve Arıcılıkla uğraşmakta olup, ÇAKIR EMLAK’ın sahibiyim, evliyim, Edirne doğayı hayvanları koruma ve yaşatma derneği üyesiyim, PAMUK isminde dünyalar tatlısı bir köpeğim var.

"NEKBETLİK DELALETİ" isimli eserimi 2009-2012 yılları arasında kaleme aldım. Edirne'de yaşamaktayım…

Immanuel Kant

Immanuel Kant, 22 Nisan 1724 – 12 Şubat 1804 (Königsberg) tarihleri arasında yaşamış olan Alman filozofu. Alman felsefesinin kurucu isimlerinden biri olmuş ve felsefe tarihinin kendisinden sonraki dönemini belirleyici olarak etkilemiştir.

Kant, eleştirel felsefenin babası olarak kabul edilir. Doğu Prusya'nın Königsberg (Kaliningrad) kasabasında doğdu. Hep burada yaşadı. Üniversite eğitimi sırasında birkaç yıl öğrencilere özel dersler verdi. Eğitimi sırasında Leibniz ve Wolff'tan etkilendi. 1755 tarihinde doçent derecesi aldıktan sonra üniversitede çeşitli sosyal bilimler alanlarında dersler vermeye başladı. Kant başlangıçta fizik ve astronomi alanında yazılar yazdı. 1755 yılında "Evrensel Doğal Tarih ve Cennetlerin Teorisi" adlı eserini yazdı. 1770 yılında Königsberg'de mantık ve metafizik kürsüsüne atandı. 1770'den sonra Hume ve Rousseau etkisiyle eleştirel felsefesini geliştirdi.12 şubat 1804'de Königsberg'te öldü.
Felsefesi
Modern felsefenin gelişim seyrine uygun olarak bilgi kuramını ön plana çıkartmıştır. Kant'ın gözünde bilim, liderleri kesin olan ve yöntemleri, ancak Hume'unki gibi felsefi bir kuşkuculuk benimsendiği zaman sorgulanabilen evrensel bir disiplindir. Bilim yansızdır ve nesneldir.
O, felsefedeki ilk ve temel misyonunun bilimi temellendirmek, daha sonra da ahlakın ve dinin rasyonelliğini savunmak olduğuna inanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için, hem Descartes'ın rasyonalizminden ve hem de Hume'un empirizminden önemli gördüğü öğeleri alarak, transsendental epistemolojik idealizm diye bilinen kendi bilgi kuramını geliştirmiş, yükselen bilimin felsefi temellerini gösterdikten sonra, özgürlük ve ödev düşüncesine dayanarak Hristiyan ahlakını savunma çabası vermiştir. O, fenomenal gerçeklikle, yani bizim duyular aracılığıyla tecrübe ettiğimiz dünya ile numenal gerçeklik, yani duyusal olmayan ve hakkında bilgi sahibi olunamayacak dünya arasında bir ayrım yapmıştır.

Kant öğretisiyle bilimsel bilginin olanaklı olduğunu göstererek, Newton fiziğini temellendirir.

İncilay Özdemir

İncilay Özdemir, 1973 yılının Nisan ayında İstanbul'da dünyaya geldi.

Lise yıllarında tiyatroyla ilgilendi. Tiyatro kurslarına katıldı. Daha sonra, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitim gördü. Çeşitli özel tiyatrolarda rol aldı. 1998 yılında sinemaya geçerek, reji asistanlığına başladı. Birçok filmde oynadı. "Bekle Beni İstanbul" (1999), "Yaşanmamış Bir Ömür" (1999), "Sevdamsın Benim" (2002), "Beyaz Diken" (2005), "Gece Yolcuları Recep" ile "Selena" (2012), "Yağmurlu Gecede Gülperi" (2015), "Döngü" ( kısa film), filmlerinden birkaçıdır.

İncilay Özdemir'in şiir kitaplarının yanında, yayımlanmış çeşitli çocuk kitapları da vardır.(Kardan Adam Özlemi, Kırmızı Top, Palyaçonun Düşü, Oyuncakların Dünyası, Şeker İnci serisi, Sihirli Uçan Balon, Bahçedeki Dilek Kuşu...) çocuk kitaplarından bazılarıdır.

Özdemir, "İnsan ve Kültür 2002 Şiir Ödülü"nün sahibidir. Bu arada, "Aşkın Ötesine Açılan Kapı" adlı bir romanı piyasaya çıkmış ,"Gece Yolcuları" ve "Yağmurlu Gecede Gülperi" adlı senaryoları da, yönetmen Oğuz Gözen tarafından filme alınmıştır.
Özdemir, "Kardeş Köy" ve "Robot Çocuk" adlı çocuk piyeslerini de yazmıştır. Bunlar çeşitli ilkokullarda oynanmıştır. Ayrıca İncilay Özdemir, 2014 yılında çıkan "Aramızdaki Deliler" adlı kitabıyla, Genç Gelişim dergisinin, "Yılın En İyi Deneme Yazarı Ödülü"nü de almıştır.

Bundan da başka 2015'de Türk Sineması'nın 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, Beşiktaş Belediyesi ve GÖRSAV'ın verdiği Senarist ve Oyuncu Onur Ödülü'nü, Şişli Belediyesi'nde Ana Kültür ve Sanat Dergisi'nin verdiği yine Senarist ve Oyuncu Ödülü'nü ve İnönü Üniversitesi 9.Uluslararası kısa film festivali'nde oyuncu onur ödülü'nü almıştır.

Instagram: incilayozdemirr

Isaac Newton

Sir Isaac Newton (25 December 1642 - 20 March 1726/27) was an English mathematician, physicist, astronomer, theologian, and author (described in his own day as a "natural philosopher") who is widely recognised as one of the most influential scientists of all time and as a key figure in the scientific revolution. His book Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica (Mathematical Principles of Natural Philosophy), first published in 1687, laid the foundations of classical mechanics. Newton also made seminal contributions to optics, and shares credit with Gottfried Wilhelm Leibniz for developing the infinitesimal calculus.

In Principia, Newton formulated the laws of motion and universal gravitation that formed the dominant scientific viewpoint until it was superseded by the theory of relativity. Newton used his mathematical description of gravity to prove Kepler's laws of planetary motion, account for tides, the trajectories of comets, the precession of the equinoxes and other phenomena, eradicating doubt about the Solar System's heliocentricity. He demonstrated that the motion of objects on Earth and celestial bodies could be accounted for by the same principles. Newton's inference that the Earth is an oblate spheroid was later confirmed by the geodetic measurements of Maupertuis, La Condamine, and others, convincing most European scientists of the superiority of Newtonian mechanics over earlier systems.Newton built the first practical reflecting telescope and developed a sophisticated theory of colour based on the observation that a prism separates white light into the colours of the visible spectrum. His work on light was collected in his highly influential book Opticks, published in 1704. He also formulated an empirical law of cooling, made the first theoretical calculation of the speed of sound and introduced the notion of a Newtonian fluid. In addition to his work on calculus, as a mathematician Newton contributed to the study of power series, generalised the binomial theorem to non-integer exponents, developed a method for approximating the roots of a function, and classified most of the cubic plane curves.

Newton was a fellow of Trinity College and the second Lucasian Professor of Mathematics at the University of Cambridge. He was a devout but unorthodox Christian who privately rejected the doctrine of the Trinity. Unusually for a member of the Cambridge faculty of the day, he refused to take holy orders in the Church of England. Beyond his work on the mathematical sciences, Newton dedicated much of his time to the study of alchemy and biblical chronology, but most of his work in those areas remained unpublished until long after his death. Politically and personally tied to the Whig party, Newton served two brief terms as Member of Parliament for the University of Cambridge, in 1689-90 and 1701-02. He was knighted by Queen Anne in 1705 and spent the last three decades of his life in London, serving as Warden (1696-1700) and Master (1700-1727) of the Royal Mint, as well as president of the Royal Society (1703-1727).

İsmail Yiğit Kayabaş

Hayatın her anı, tadı güzel anlar bırakır insanın aklında
Her an, anlayan kadar güzeldir
Her saniye, yeni fikirler filizlenir de aslında
Sadece deneyebilirsen güzeldir.

1987’de Doğdu / Yaşadı / Yaşıyor…

- 2357a.com
- instagram.com/a2357a

İsmet Tekerek

İsmet Tekerek: 1970 Adana doğumlu olan İsmet Tekerek, ODTÜ İşletme bölümünden 1993 yılında mezun oldu. Ziraat Bankası Bankacılık Okulu’ndaki eğitimi sonrasında aynı kuruluşta uzman, ardından çeşitli firmalarda dış ticaret uzmanı olarak çalıştı. Sorbonne Nouvelle Paris III Üniversitesi’nde iki dönem Fransızca İşletme eğitimi aldı, Fransızca öğrenip sinemayla da ilgilendikten sonra Türkiye’ye döndü. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde Hegel üzerine yaptığı teziyle doktorasını tamamladı. “Hegel’in Hukuk Felsefesi ve Özgürlük” adıyla doktorasını yayımladı. Felsefe ve siyaset üzerine pek çok makalesinin yanında sinema, tiyatro ve dil üzerine de yazılar yazdı. İngilizce çevirmenliğinin yanı sıra üç yıl Fransızca mütercimlik ve tercümanlık eğitiminden sonra profesyonel olarak Fransızca çeviri de yapmaktadır.

Jack London

Jack London 1876 yılında San Francisco’da doğmuştur. Yazarın çocukluğu yoksulluk içinde geçti. 14 yaşında okulu bırakmış ve hayata atılmıştır.
Çeşitli işlerde çalışmıştır. Amerika’da ve farklı ülkelerde maceralı yolculuklar yaptı. Bir dönem cezaevinde yattı.

Jack London Kurt Dölü isimli eserini 1900 yılında yayınladı. 17 yılda elli ciltlik dev bir eser sundu.

Kitaplarında yaşam kavgasını duygusal bir bakış ile anlatmıştır. Bazı eserlerinde ise sert bir kapitalizm eleştirisi vardır.

Kitapları çok fazla yabancı dile çevrilmiş ABD’li yazarlardandır. Vahşetin Çağrısı ve diğer birçok eserini altın avcılığına çıktığı zamanlardaki tecrübesinden yola çıkarak yazdı. Beyaz Diş, Martin Eden, Demir Ökçe gibi kitapları ile Türkiye’de tanınan bir yazar haline geldi.

Jack London 22 Kasım 1916 yılında böbrek yetmezliğinden öldü.

Jale Muratoğlu

Evli ve bir çocuk annesi olan Jale Muratoğlu, 1969 İstanbul doğumludur ve birçok Astrolog gibi Kova Burcu'dur. Astroloji merakı 1993 yılında Astrolog Hülya Koçak ile tanışması ile birlikte kendi doğum haritasının analizi sonucunda başlamıştır. Yapılan inceleme sonuçlarının içeriği, kapsamı, derinliği karşısında büyük bir şaşkınlık yaşayarak, akabinde oğlunun harita yorumunun da yapılmasını istemiştir. Bu süreç zarfında elde ettiği verilere dayanarak, Astroloji'nin insanların hayatlarına ışık tutacak, onlara yol gösterecek, tutunacak bir dal olabileceğine inanmıştır.

Jale Muratoğlu’nun Astrolojiye olan ilgisi yıllarca devam etmiş, bu konuda kitaplar okuyarak bilgisini artırmaya çalışmıştır. 2006 yılında hayatının dönüm noktası olarak; Türkiye’nin sayılı Uzman Astrologlarından biri olan Sn. R. Hakan Kırkoğlu’nun Göklerin Bilgeliği okuluna girerek eğitimlerine başlamıştır. 2006-2010 yılları arasında Göklerin Bilgeliği Okulu Eğitim Programı çerçevesinde Hesaplama, Temel Astroloji Bilgileri yazılı sınavı ile birlikte, Yorumlama Projesi’ni de başarı ile tamamlayarak 2009 tarihinde diploma almaya hak kazanmıştır. İlerleyen zaman içinde birçok seminere katılarak, öngörüm teknikleri üzerine eğitimlerini de tamamlamıştır. 2010 senesinde ise, daha kadim bilgilere ulaşmak adına, Horary Astrolojisi’yle eğitimlerine devam etmiştir. Jale Muratoğlu kendi dalında duayen olan; Karma Astroloji Uzmanı, Sn. Oğuzhan Ceyhan’ın birebir derslerine devam etmekte, ileri seviyede Harita Yorumlama Analiz ve Teknikleri konusunda üstadlık derecesine ulaşmak için kendisini geliştirmektedir. 2010 senesinden beri aldığı eğitimlerin ve tecrübelerinin doğrultusunda talep edenlerin harita analizlerini yapmaya başlamıştır. Her danışanın haritasını yorumlarken gökyüzü ve yeryüzü arasındaki senkronizasyona tanık olmuş, insanlara yardım etmenin, Astroloji ile aydınlanmalarına vesile olmanın, mutluluğunu yaşamış ve halen yaşamaktadır…

KATILDIĞI SEMİNERLER
- 18 Ağustos 2007, The Ascendant, the Descendant, the Midheaven and the IC; (Haritadaki köşe noktaları semineri) ; Darellyn /Gunzburg.
- 03 Kasım 2007, Pluton Oğlak Transiti Hayatımıza Neler Getirecek Semineri; R. Hakan Kırkoğlu
- 9 Aralık 2007 , Helenistik Astrolojide zaman yöneticileri alanında Zodiacal Releasing Yönetimi Semineri; R. Hakan Kırkoğlu
- 22 Mart 2008, Jeodetik Haritalar, Tutulmalar ve Ay Düğümleri Semineri ; Chris McRae ve Monica Dimino
- 22 Kasım 2008, Harita yorumunda Almutenlerin Pratik Kullanımı Semineri; Nicola Smutts
- 02 Eylül 2009, Sabit Yıldızlar Hayatınızı Nasıl Şekillendiriyor Semineri
- 20 Aralık 2010, Öncü Patlaması Semineri , R. Hakan Kırkoğlu
- 04 Haziran 2011, Asteroid Tanrıçalar Semineri; Meltem Tolunay
- 2 Ekim 2011, Astrolojiye farklı dokunuşlar (Evlilik ve İlişkiler, Güneş Dönüşü Haritaları); Benjamin Dykes
- 29 Ekim 2011, Medikal Astroloji ; Sue Tomkins
- 29 Ekim 2011, Kişilerarası Çekimin Sırları; Doğum saati doğrulaması (Rektifikasyon) Wendy Stacey
- 30 Ekim Pazar 2011, Püf noktalarım ; R. Hakan Kırkoğlu
- 29-30 Ekim 2011; Kolay Harita Analizi Semineri; Sue Tompkins, Wendy Stacey

VERDİĞİ SEMİNERLER
- Kasım Ayında Gökyüzü Semineri (1 Kasım 2011 – Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)
- Parçalı Güneş Ve Tam Ay Tutulması Semineri (25 Kasım 2011- Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)
- Ocak Ayında Gökyüzü Semineri ( 10 Ocak 2012- Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)
- Jenerasyon Gezegenleri Hayatımızda ne gibi değişiklikler meydana getirecek? (21 Şubat 2012 Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)
- Temel Astroloji Kavramları nelerdir? (6 Mart 2012- Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)
- Koç Burcuna Geçen Uranüs Transitinin hayatımızdaki etkileri neler olacaktır? (6 Nisan 2012- Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)
- Kuzey ve Güney Ay düğümleri. Hayata Gelme Amacımız Nedir? ( 29 Mayıs 2012- Verde Sağlık Yaşam Enstitüsü)
- Neptün Transitinin Hayatımızdaki etkileri neler olacaktır? (20 Nisan 2012- Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)
- Pluto Oğlak’ta Değişim ve Dönüşüm Zamanları? (22 Mayıs 2012- Verde Sağlıklı Yaşam Enstitüsü)

James Matthew Barrie

Sir James Matthew Barrie, (9 May 1860 – 19 June 1937) was a Scottish author and dramatist, best remembered today as the creator of Peter Pan. The child of a family of small-town weavers, he was educated in Scotland. He moved to London, where he developed a career as a novelist and playwright. There he met the Llewelyn Davies boys who inspired him in writing about a baby boy who has magical adventures in Kensington Gardens (included in The Little White Bird), then to write Peter Pan, or The Boy Who Wouldn't Grow Up, a "fairy play" about this ageless boy and an ordinary girl named Wendy who have adventures in the fantasy setting of Neverland. This play quickly overshadowed his previous work and although he continued to write successfully, it became his best-known work, credited with popularising the name Wendy, which was very uncommon previously. Barrie unofficially adopted the Davies boys following the deaths of their parents.
Barrie was made a baronet by George V in 1913, and a member of the Order of Merit in 1922. Before his death, he gave the rights to the Peter Pan works to London's Great Ormond Street Hospital, which continues to benefit from them.

James Oliver Curwood

James Oliver "Jim" Curwood (1878 – 1927) was an American action-adventure writer and conservationist. His books were often based on adventures set in the Hudson's Bay area, the Yukon or Alaska and ranked among the top-ten best sellers in the United States in the early and mid 1920s, according to Publishers Weekly. At least one hundred and eighty motion pictures have been based on or directly inspired by his novels and short stories; one was produced in three versions from 1919 to 1953. At the time of his death, Curwood was the highest paid (per word) author in the world.

He built Curwood Castle as a place to greet guests and as a writing studio in his hometown of Owosso, Michigan. The castle was listed on the National Register of Historic Places and is now operated by the city as a museum. The city commemorates him with an annual Curwood Festival.

Jane Austen

Jane Austen 16 Aralık 1775 yılında Hampshire’da bir papazın yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi.
Babası tarafından ilk eğitimi verildi ve o dönemdeki kadınlardan çok şanslıydı. Papaz olan babası evlerinin ahırını yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahnelenebileceği küçük bir tiyatroya çevirdi.

Jane Austen 12 yaşında kendi hikâyelerini yazıyordu. İlk romanını ise ancak 25 yıl sonra yayınlatabildi.

Jane Austen kadınlar için bir okul olan Abbey okulunda okumuştur. 1802 yılında garip biri tarafından evlenme teklifi almış olsa da kabul etmez.

Babasının ölümünden sonra 1809 yılında Chawton’a kardeşinin yanına taşınır. Bu ev günümüzde müze haline getirilmiştir.

Jane Austen’e ait romanlar günümüzde popüler klasikler arasında yer alır. Kitaplarında insanların zaaflarını zarif bir mizah ile işlemiştir.

Romanlarındaki baş kahramanların hepsi kadın olmakla birlikte mutlu bir evlilik ile romanları sonlanmaktadır.

İlk romanı olan Aşk ve Yaşam daha sonra Gurur ve Ön Yargı, Mansfield Parkı sırası ile yayınlanmıştır. Jane Austen’in ölümünden sonra İkna ve Northanger Manastırı yayınlanmıştır.

Yazarın tüm romanları sinema ya da televizyona uyarlanmıştır. Yaşamı boyunca hiç evlenmeyen yazar 8 Haziran 1817 yılında göğüs kanserinden dolayı yaşama veda etti.

Johannes Çiçek

I was born in Şişli in İstanbul 26.05.1984. My father worked at the hotel at the tourism business and my mother worked at home and was a family with four children. I went to school eleven years in İstanbul and I graduated.

In 2000 I went to the tourist church on the Istiklal street and started to burn the candle and starting to shed light on my Christianity. American pub management has made it for a long time in İstanbul kadıköy. As a hobby of Istanbul I wrote two chapters comic book and a small philosophy book and a line story.My catacumenia started in 2018 İstanbul Kadıköy Moda Notre Dame De L’assumption church and on 18.10.2020.

I was baptized by Istanbul Bishop Ruben Tierrablanca Gonzalez. I came to Mexico City in 2021 and my anthropology has developed. I'm investigating the holy mysteries of Christianity and races. I am sometimes on saxophone and I write books.

Jules Verne

Jules Gabriel Verne 1828 yılında Fransa’nın Nantes kasabasında doğmuştur. Ailesinin çiftliğinde çocukluğunu geçirmiş olan Verne’nin babası avukat annesi de çok katı kurallı bir İskoç’tu.
Çocukluk yıllarından itibaren oldukça geniş bir hayal gücüne sahip olan Jules Verne kardeşi ile birlikte macera oyunları oynarlardı. Yazdığı bilim kurgu kitapların bu maceraları görmek mümkündü.

9 yaşında kardeşi ile birlikte okula yazıldı ve yazmaya olan ilgisi yaşlarında başlamış oldu. Lise bittikten sonra çalışmak için Paris’e gitti. Aile mesleği olan avukatlık için eğitim almaya başladı fakat okuldaki eğitiminden ziyade yazı yazmaya adadı kendini. 1948 yılında Paris’te yayınlanan bir dergide Dünyanın Merkezine Seyahat isimli hikayesini parça parça yayınlamaya başladı.

Bu dönemlerde Yirminci Yüzyılda Paris yazısını da yazıyordu. Fakat Jules Verne öldükten sonra 1994 yılında bu kitabı basılı hale getirildi.

Jules Verne dünya edebiyatında büyük bir dönüm noktası oluşturmuştur. Bilim kurgunun edebiyata girmesini sağlamıştır.

En popüler eserleri olan Seksen Günde Devr-i Alem, Denizler Altında 20.000 Fersah ve Aya Yolculuk gibi dünya çapında popüler kitapları yazmıştır.

Hareketli yazı hayatına girince eğitimi geri planda kaldı ve bu durumu babası öğrendi. Bundan sonra maddi desteğini kesti. Verne bir borsa tellalı ile birlikte çalışmaya başladı.

Bu dönemde Viktor Hugo, Alexandre Dumas gibi isimlerle tanıştı ve edebiyat hakkında tavsiyeler aldı.

Jules Verne’in yazıları yayıncılar tarafından reddediliyorken Hetzel yazarın dehasını görmüştü. Balonla Beş Hafta hikâyesini çok fantastik buldu ve 1863 yılında yayınladı. Daha sonra Jules Verne’yi üne kavuşturacak olan Dünyanın Merkezine Yolculuk, Aya Yolculuk, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah ve Seksen Günde Devri Âlem kitaplarını da Hetzelin maddi desteği ile bastırdı.

Kitaplarındaki maceraları daha iyi yaşatabilmek adına küçük bir tekne ile Avrupa’da gezmeye başladı. Evine döndüğünde hiçbir şey eskisi gibi değildi.

Yayıncı ve arkadaşı olan Hetzel’in ve annesinin ölümünden sonra karamsar bir döneme girdi ve siyasete atılmayı istedi.

Amienes milletvekili oldu ve bu görevini 15 yıl devam ettirdi. Diyabet (şeker) hastası olan Jules Verne 1905 yılında hayatını kaybetti.

Karl Marx

Karl Heinrich Marx (Okunuşu: Karl Haynrikh Marks) (5 Mayıs 1818 Trier - 14 Mart 1883 Londra) 19. yüzyılda yaşamış filozof, politik ekonomist ve en önemli devrimcidir. Komünizmin kuramsal kurucusudur. Bir-çok politik ve sosyal konuda fikri olmakla beraber, en çok Komünist Manifesto'nun (1848) giriş cümlesinde özetlediği tarih analiziyle tanınır: "Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımlarının tarihidir." Marx, bütün sınıflı toplumlarda olduğu gibi kapitalizmin de kendini yok etmeye yol açacak içsel dinamikler barındırdığına inanırdı; onun düşüncesine göre, nasıl ki kapitalizm eskimiş feodalizmin yerini aldıysa, sınıfsız bir toplum olan komünizm de "devletin proletaryanın devrimci diktatörlüğünden başka bir şey olmadığı" siyasal geçiş sürecinden sonra onun yerini alacaktır.
Marx, sosyo/ekonomik değişimlere belirli bir tarih-sel zorunluluk perspektifinden bakardı; ona göre kapita-lizm, yapısal durumunun dinamiği ve çatışması sonucu yerini komünizme kesin olarak bırakacaktır:
« Modern sanayinin gelişmesi, burjuvazi-nin ayaklarının altından bizzat ürünleri ona dayanarak ürettiği ve mülk edindiği temeli çeker alır. Şu halde, burjuvazinin ürettiği, her şeyden önce, kendi mezar kazıcılarıdır. Kendisinin devrilmesi ve proletaryanın zaferi aynı ölçüde kaçınılmazdır. » (Komünist Manifesto)
Marx, bu değişimin organize bir devrimci hareketle geleceğini düşünür; bu değişim, ancak uluslararası işçi sınıfının birleşik hareketiyle meydana gelecektir: "Bize göre komünizm, ne yaratılması gereken bir durum, ne de gerçeğin ona uydurulmak zorunda olacağı bir ülküdür. Biz, bugünkü duruma son verecek gerçek harekete ko-münizm diyoruz. Bu hareketin koşulları, şu anda varolan öncüllerden doğarlar." (- Alman İdeolojisi)

Kemal Aras

KEMAL ARAS KİMDİR?

ZORLU ADAMIN ZORLU HİKÂYESİ?

23.11.1967 yılında 1.100 gr. olarak Konya’da dünyaya geldi. Doktor annesine; “Bu çocuk ölür!” dediğinde merhametli annesi; ”Allah dilerse ölür!” diye cevap verdi. Doktor bu söze çok kızmış…
Çocuk yaşlarında simit satmaya, ayakkabı boyamaya başladı.

Bazen satış menüsüne kuruyemişleri de ilâve ederdi. Baskülle, Alaaddin Tepe’sinde insanları tartarak üç-beş kuruş kazanmaya çalışırdı. Simit satmada ustaydı, sabah ezânıyla kalkar, 150 simidi çabucak satıp âilesine katkı da bulunursa sevinirdi, Rabbine şükrederdi.

Hasat zamanı köyü olan Akburun’da, yakıcı sıcakta nohut ve buğday tarlalarında çalıştı. Gerçi bu konu da azim timsâli olarak gördüğü kardeşi Azmi kadar becerikli değildi.

İlk okulu bitirdikten sonra 1979 yılında parasız yatılı okul sınavlarına girdi. Konya’nın güzel ilçesi Ereğli’de ortaokulu okudu. Sonrasında parasız yatılı meslek lisesi sınavlarına girdi, Muğla Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ni kazandı. Bu okulu sağlık sorunları sebebiyle, 2. sınıfında bırakmak zorunda kaldı.

1984 yılında Konya Ticaret Meslek Lisesi’ne kayıt yaptırdı. Bu okulun birinci ve ikinci sınıflarını birincilikle bitirince, özel bir dershane ücretsiz üniversite hazırlık kurslarına çağırdı. Bir süre gitti, daha sonra bıraktı…Okumak, araştırmak, öğrenmek, sorgulamak temel nitelikleriydi.

Hemen her cemaat ve tarikatle, ekolle, zihniyetle tanışma, konuşma fırsatı buldu… Bir araya gelen kalabalıklar onun ilgisini çekiyordu. Çünkü hakkı söyleyen insanların, doğrusu yanında pek fazla insan toplaması mümkün değildi! Öyleyse kimdi bunlar? Araştırmak gerekliydi…

Kavgacı bir ruhu yoktu. Fakat abisi İrfan, ona haksızlığa asla suskun kalmamasını öğretmişti. O da öyle yaptı, haksızlığa boyun eğmedi. Kavga ederken atılan yumrukları saymaya kalkmadı! Bu işi genelde diğer abisi Ömer yapardı.

Fakat onun bütün kavgası, Allah’a karşı olanlarla idi. İslâm’a toz kondurmaya çalışanların elbiselerindeki tozu silkemelerine yardımcı olmasını, Allah’ın kendisine sunduğu ayrı bir yetenek olarak görüyordu! Allah için risk almayacaktı da kimin için alacaktı?
Gerçi bu yüzden bir kaç kez okuldan atılmanın eşiğine gelse de, Allah, onu asla yardımsız ve yalnız bırakmadı!
Lise’den sonra 1987 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi İktisâdi ve Ticari İlimler Fakültesi’nin İşletme bölümünü kazandı.

Okumak, dürüstlük ve bilgi de örnek aldığı babası, ona hep Kur’ân yolunu gösterdi… O’da hep Kur’ânı bildi. Her türlü cemaatler, solcular, sağcılar, onu kendisine çekmeye çalışsa da, o hiçbirine yüz vermedi. Kaderin bir cilvesi olarak yurttan ayrıldı, bir cemaat evinde kalmaya başladı.

Bu süreçte Türkiye’nin önemli âlimlerini, şeyhlerini, mollalarını, liderlerini cemaat kartvizitleri içinde tanıma imkânı oldu… Çoğu zengin, varlıklı, imkânı ve çevresi geniş insanlardı… Çok dürüst, düzgün olanları da vardı. Allah’dan bahseden insanların ne çabuk servet edindiklerini hayretle gözledi.

Bugün “Allah!” diyen, yarın hayâlinde bile göremiyeceği işlere, olanaklara kavuşuyordu.. Özellikle imam-hatip okulları ve ilâhiyât okuyanlarca rağbet görüyordu.

“Allah Rızası” için namaza duran, niyetlenen, yetmediği için “niyet ettim niyetlendim!” diye tekrar niyet eden bu insanların gözleri, ay sonları bankamatikten maaşlarını çekerken ayrı bir ışıltıya bürünüyordu! Kârlı bir iş olsa gerekti ki, hem çeşidi hem de sayıları sürekli artıyordu…

Bu kitaba en düşük, zorunlu olarak konulacak bir ücreti talep ettiği için, okuyucudan hakkını helâl etmesini bekliyor!

Ayrıca yazar, eşi Havva’ya, çocukları Aybüke Betül, Gamze Yağmur ve Damla Cansu'ya, kardeşi Azmi'ye ve Dayısı’na müteşekkirdir.

01.03.2013

Beyşehir / Konya / Türkiye

Kur’ân: Ebedî Doğrular
“Putlara Ultimatom”
Cilt I & Cilt II by Kemal Aras

Teşekkür ve ithâf:
Çok zor şartlarda kâleme alınan bu eser, yazarınca, zorluğun yanında kolaylık olduğunu bir kez daha fiilen öğreten ve cânını alacak olan, Rabb ve Rahmân Allah’a teşekkür olarak ithâf edilmiştir…

Lev Tolstoy

Lev Nikolayeviç Tolstoy (Rusça: Лев Никола́евич Толсто́й; 9 Eylül 1828 - 20 Kasım 1910), Rus yazar.
Zengin bir ailenin çocuğu olarak Yasnaya-Polyana'da doğdu. Çok küçük yaşlarında önce annesini, sonra babasını kaybetti, yakınlarının elinde büyüdü. Çocukluğundan beri gerçekleri incelemeye karşı büyük bir ilgisi vardı. Öğrenimini tamamlamak için Moskova'ya gitti. Çalışkan zeki bir öğrenci olarak başarı ve sevgi kazandı. Fransızcasını ilerletmiş, Voltaire'i ve J. J. Rousseau'yu okumuş, bu iki yazarın kuvvetli etkisinde kalmıştı. Yasnaya-Polyana'ya döndü, yoksul köylüler arasına katıldı. İlk eseri olan "Çocukluk"u bu sıralarda yazdı.

Leon Tolstoy in May 1908
Tolstoy was born in Yasnaya Polyana, the family estate in the Tula region of Russia. The Tolstoys were a well-known family of old Russian nobility. He was the fourth of five children of Count Nikolai Ilyich Tolstoy, a veteran of the Patriotic War of 1812, and Countess Mariya Tolstaya (Volkonskaya). Tolstoy's parents died when he was young, so he and his siblings were brought up by relatives. In 1844, he began studying law and oriental languages at Kazan University. His teachers described him as "both unable and unwilling to learn." Tolstoy left university in the middle of his studies, returned to Yasnaya Polyana and then spent much of his time in Moscow and Saint Petersburg. In 1851, after running up heavy gambling debts, he went with his older brother to the Caucasus and joined the army. It was about this time that he started writing.

Lewis Carroll

Charles Lutwidge Dodgson (27 January 1832 – 14 January 1898), better known by his pen name, Lewis Carroll, was an English writer, mathematician, logician, Anglican deacon and photographer. His most famous writings are Alice's Adventures in Wonderland and its sequel Through the Looking-Glass, as well as the poems "The Hunting of the Snark" and "Jabberwocky", all examples of the genre of literary nonsense. He is noted for his facility at word play, logic, and fantasy, and there are societies in many parts of the world (including the United Kingdom, Japan, the United States, and New Zealand) dedicated to the enjoyment and promotion of his works and the investigation of his life.

Linay Güniz

Merhaba, Ben Linay.
Fransa’dan yazıyorum size.
1979 doğumluyum.
« İngiliz Dili, Tarihi ve Edebiyatı » bölümünden mezunum.

M. Kemal Atatürk

Atatürk'ün Hayatı ve İnkılapları

1881 - 1914

19 Mayıs 1881 Atatürk'ün Selanik'te doğuşu.
1893 Mustafa'nın Selanik Rüştiyesi'ne yazılması ve öğretmeni Mustafa Efendi'nin kendisine "KEMAL" adını takması.
1896 Mustafa Kemal'in Selanik Askeri Rüştiyesi'ni bitirerek Manastır Akeri İdadisi'ne girişi.
13 Mart 1899 Mustafa Kemal'in Manastır Askeri İdadisi'ni bitirerek, İstanbul'da Harp Okuluna girişi.
10 Şubat 1902 Mustafa Kemal'in Harp Okulu'nu teğmen rütbesi ile bitirerek, Harp Akademisine geçişi.
11 Ocak 1905 Mustafa Kemal'in Kurmay Yüzbaşı olarak Harp Akademisi'nden mezun oluşu ve merkezi Şam'da bulunan 5. Ordu emrine verilmesi.
Ekim 1906 Mustafa Kemal'in bazı arkadaşlarıyla birlikte Şam'da gizli "Vatan ve Hürriyet" cemi-yetini kurması.
20 Haziran 1907 Mustafa Kemal'in rütbesinin (Kolağası)lığına kıdemli Yüzbaşı'lığına yükseltilme-si.
13 Ekim 1907 Mustafa Kemal'in Selanik'teki III. Orduya atanması.
15-16 Nisan 1909 Mustafa Kemal'in 31 Mart (13 Nisan) ayaklanması üzerine Hareket Ordusunun Kurmay Başkanı olarak İstanbul'a hareket etmesi.
6 Eylül 1909 Mustafa Kemal'in Selanik'te III. Ordu Piyade Subay Talimgahı Komutanı olması (Aynı yıl içinde Kolağası rütbesiyle 38. Piyade Alayı Komutanı olmuştur.)
Mayıs 1910 Mustafa Kemal'in Mahmut Şevket Paşa'nın Kurmay Başkanı olarak Arnavutluk hare-ketlerinde bulunması.
Eylül 1910 Fransa'da yapılan manevralara Türk Ordusu Temsilcisi olarak katılması.
13 Eylül 1911 Mustafa Kemal'in İstanbul'da Genelkurmay'a nakledilmesi.
27 Kasım 1911 Mustafa Kemal'in İtalyan-Osmanlı Trablus Savaşı'nda Tobruk taaruzunu başarıyla idare etmesi.
25 Kasım 1912 Mustafa Kemal'in Bahrisefd Boğazı (Çanakkale) Kuvay-ı Mürettebesi Hareket Şubesi Müdürlüğüne atanması.
27 Ekim 1913 Mustafa Kemal'in Sofya Ataşemiliteri olması.
1 Mart 1914 Mustafa Kemal'in Yarbay'lığa yükselmesi.

1915
2 Şubat 1915 Mustafa Kemal'in Tekirdağ'da 19. Tümen'i kurmaya başlaması. (25 Şubat 1915)te Tümen'in kuruluşunu tamamlayarak Maydos'a gelmiştir.
25 Nisan 1915 İtilaf Devletleri'nin, Arıburnu'na asker çıkarmaları üzerine Mustafa Kemal'in Tü-meniyle düşmanı önleyerek durdurması.
1 Haziran 1915 Mustafa Kemal'in Albay'lığa yükselmesi.
8-9 Ağustos 1915 Mustafa Kemal'in Anafartalar Grubu Komutanlığına atanması.
10 Ağustos 1915 Mustafa Kemal'in bizzat idare ettiği taaruzla Anafartalar cephesi'nde düşmanı geri atması.
17 Ağustos 1915 Mustafa Kemal'in Kireçtepe'de zafer kazanması.
21 Ağustos 1915 Mustafa Kemal'in İkinci Anafartalar Zaferi'ni kazanması.

1916
14 Ocak 1916 Mustafa Kemal'in Edirne'de XVI. Kolordu Komutanlığına başlaması.
1 Nisan 1916 Mustafa Kemal'in Mirliva'lığa (Tuğgeneral) yükselmesi.
7-8 Ağustos 1916 Mustafa Kemal'in Bitlis ve Muş'u düşman elinden geri alması.

1917
7 Mart 1917 Mustafa Kemal'in Diyarbakır'daki II. Ordu Komutanı vekilliğine atanması.
16 Mart 1917 Mustafa Kemal'in Diyarbakır'daki II. Ordu Komutanlığına asil olarak atanması.
5 Temmuz 1917 Mustafa Kemal'in Halep'teki VII. Ordu Komutanı sıfatıyla, memleketin, Ordu-nun durumunu açıklayan tarihi raporunu göndermesi.
15 Ekim 1917 Mustafa Kemal'in VII. Ordu komutanlığından ayrılarak İstanbul'a dönmesi.
15 Aralık 1917 Mustafa Kemal'in Veliaht Vahdettin ile Almanya'ya gitmesi.
16 Aralık 1917 Mustafa Kemal'e "Birinci rütbeden Kılıçlı Mecidi Nişanı" verilmesi.

1918
4 Ocak 1918 Almanya gezisinden dönmesi.
7 Ağustos 1918 Mustafa Kemal'in Filistin'de bulunan VII. Ordu Komutanlığına ikinci defa tayin edilmesi.
26 Ekim 1918 Mustafa Kemal'in komuta ettiği VII. Ordu Birlikleri tarafından düşman taarruzu-nun Halep'in kuzeyinde bugünkü sınırlarımız üzerinde durdurulması.
31 Ekim 1918 Mustafa Kemal'in YILDIRIM ORDULARI GRUBU Komutanı olması.
13 Kasım 1918 Mustafa Kemal'in Yıldırım Orduları grubu Komutanlığının lağvı üzerine İstanbul'a gelmesi.

1919
30 Nisan 1919 Mustafa Kemal'in IX Ordu Müfettişi olması.
15 Mayıs 1919 Mustafa Kemal'in Padişah vahdettin ile görüşmesi.
16 Mayıs 1919 Mustafa Kemal'in Samsun'a gitmek üzere Bandırma vapuru ile İstanbul'dan ay-rılması.
19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkması.
21/22 Haziran 1919 Mustafa Kemal'in, Amasya'dan gönderdiği genelge ile, milli kuvvetleri bir gaye ve bir teşkilat çevresinde toplamak amacıyla Sivas Kongresi'ni toplamaya çağırması.
26 Haziran 1919 Amasya'dan Sivas'a hareketi.
28 Haziran 1919 Balıkesir'de civar vilayetlerin murahhaslarından mürekkep, Kuvay-ı Milliye Kongresi'nin toplanması.
3 Temmuz 1919 Mustafa Kemal'in kongre için Erzurum'a ilk gelişi.
8-9 Temmuz 1919 Mustafa Kemal'in resmi görevinden (Ordu Müfettişliğinden) istifası.
23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi'nin toplanması ve Mustafa Kemal'in Sivas Kongresi'ne Baş-kan seçilmesi.
11 Eylül 1919 Mustafa Kemal'in, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyeti Temsili-yesi Başkanlığına seçilmesi.
12 Eylül 1919 Anadolu ve İstanbul irtibatlarının kesilmesi.
7 Ekim 1919 Mebus intibahatına (milletvekili seçimine) başlanacağının ilanı.
10 Ekim 1919 İkinci reddi ilhak kongresinin Balıkesir'de toplanması.
20-22 Ekim 1919 Mustafa Kemal'in, İstanbul'dan gelen Bahriye Nazırı Salih Paşa ile Amasya'da görüşmesi ve Amasya Protokolünün imzalanması.
7 Kasım 1919 Mustafa Kemal'in İstanbul'da toplanması kararlaştırılan Osmanlı Meclisi için Erzu-rum'dan milletvekili seçilmesi. (TBMM'nin Birinci Dönemi için yapılacak seçimde ve ondan son-raki seçimlerde Ankara'dan milletvekili seçilmiştir)
27 Aralık 1919 Mustafa Kemal'in, Heyeti Temsiliye ile birlikte Ankara'ya gelmesi.

1920
10 Ocak 1920 Ankara Hakimiyeti Milli Gazetesinin yayına başlaması.
12 Ocak 1920 İstanbul'da Meclis-i Mebusan'ın açılması.
28 Ocak 1920 Misak-ı Milli'nin İstanbul Meclis-i Mebusan tarafından kabulü.
10 Şubat 1920 İstanbul Meclis-i Mebusanan'ın "Felahi Vatan" Grubunun teşekkülü.
11 Şubat 1920 Maraş'ın Fransızlar tarafından tahliyesi.
3 Mart 1920 Yunanlılar'ın ileri harekata başlaması.
16 Mart 1920 İstanbul'un İtilaf Devletleri tarafından işgali üzerine, Mustafa Kemal'in durumu bütün devletlere ve millet meclislerine protesto etmesi ve Ankara'da yeni bir Millet Meclisi top-lama teşebbüsüne geçmesi.
19 Mart 1920 Ankara'da fevkalade selahiyeti haiz bir Millet meclisi'nin toplanması hakkında Vilayetlere tebliğ.
18 Nisan 1920 İstanbul'da Hilafet Ordusu teşkiline başlanması.
23 Nisan 1920 T.B.M. Meclisi'nin Ankara'da açılması.
24 Nisan 1920 T.B.M.M'nin Mustafa Kemal'i Başkanlığa seçmesi.
29 Nisan 1920 Hiyanet-i Vatan Kanunu'nun TBMM'de kabulü.
2 Mayıs 1920 TBMM'nce Bakanların seçimine dair kanunun kabulü.
4 Mayıs 1920 Bakanlar kurulu toplantısı.
11 Mayıs 1920 Mustafa Kemal'in İstanbul Hükümeti'nce ölüm cezasına çarptırılması. (Bu karar 24 Mayıs 1920'de Padişah tarafından onaylanmıştır.)
10 Ağustos 1920 Sevr Muahedesinin akti.
29 Kasım 1920 İstiklal Madalyası ihdası hakkındaki kanunun TBMM'de kabulü.

1921
9-10 Ocak 1921 I. İnönü Muharebesi.
20 Ocak 1921 İlk Anayasa Kanunu'nun esas maddelerinin kabulü.
12 Mart 1921 İstiklal Marşı'nın TBMM'ce kabulü.
10 Mayıs 1921 Mustafa Kemal tarafından TBMM'ne Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Gru-bunun kurulmasıve kendisinin Grup başkanlığına seçilmesi.
13 Haziran 1921 Mustafa Kemal'in Fransız Elçisi F. Bouillion ile Ankara'da görüşmesi.
5 Ağustos 1921 Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal'e Başkomutanlık görevinin ve-rilmesi.
15 Ağustos 1921 Sakarya Meydan Muharebesi'nin başlaması (13 Eylül 1921'e kadar)
23 Ağustos 1921 Mustafa kemal'in 22 gün 22 gece süren Sakarya Meydan Muharebesini idareye başlaması.
26 Ağustos 1921 Afyon cephesinde Büyük Taaruzun başlaması.
30 Ağustos 1921 Dumlupınar'da Başkumandanlık Meydan Muharebesinin kazanılması.
13 Eylül 1921 Mustafa Kemal'in Sakarya zaferini kazanması.
19 Eylül 1921 Mustafa Kemal'e TBMM tarafından Müşirlik (Mareşallik) rütbesinin ve Gazi ünva-nının verilmesi.

1922
26 Ağustos 1922 Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'den Büyük Taaruzu idareye başlaması.
30 Ağustos 1922 Gazi Mustafa Kemal'in Dumlupınar'da Başkomutanlık Meydan Savaşı'nı ka-zanması.
1 Eylül 1922 "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!" emrinin verilmesi.
2 Eylül 1922 Yunan Başkumandanı General Trikopis ile diğer kumandanlarının esir alınması.
9 Eylül 1922 Türk Ordu'sunun İzmir'e girişi.
10 Eylül 1922 Gazi Mustafa kemal'in İzmir'e girişi.
18 Eylül 1922 Batı Anadolu'nun Yunan Ordusundan tamamiyle temizlenmesi.
3 Ekim 1922 Mudanya Konferansı'nın açılması.
11 Ekim 1922 Mudanya Mütarekesi'nin akdi.
1 Kasım 1922 Gazi Mustafa kemal'in teklif ve müdafaası üzerine TBMM'nin saltanatın kaldırıl-masına karar vermesi.
17 Kasım 1922 Vahdettin'in bir İngiliz gemisi ile İstanbul'dan kaçışı.
18 Kasım 1922 Abdülmecit Efendi'nin Halife seçilmesi.
20 Kasım 1922 Lozan Konferansı'nın açılması.
25 Kasım 1922 Edirne'de milli idarenin kurulması.
6 Aralık 1922 Halk Fırkası'nın kurulacağının ilanı.

1923
13 Ocak 1923 Gazi'nin Orduyu teftişe çıkması ve kuracağı fırka hakkında halk ile temasa geçme-si.
14 Ocak 1923 Mustafa Kemal'in annesi Zübeyde Hanım'ın İzmir'de ölümü.
18 Ocak 1923 Gazi'nin İzmit'te devletin müstakbel faaliyetine dair halka beyanatı.
29 Ocak 1923 Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'de Latife (Uşaklığil) Hanım'la evlenmesi. (5 Ağustos 1925'te ayrılmışlardır)
3 Şubat 1923 Gazi'nin, İzmir'de kadın hakları ve medreselere dair nutku.
4 Şubat 1923 Lozan Konferansı müzakeratının kesilmesi.
17 Şubat 1923 Gazi Mustafa Kemal'in, İzmir'de ilk Türkiye İktisat Kongresi'ni açması.
24 Temmuz 1923 Lozan Muahedesinin akti.
9 Ağustos 1923 Halk Fırkasının teşekkülü.
11 Ağustos 1923 İkinci TBMM'nin açılması.
13 Ağustos 1923 Gazi Mustafa Kemal'in, Ankara Milletvekilliğini kazanması.
11 Eylül 1923 Gazi Mustafa Kemal'in Halk Partisi'ni kurması.
2 Ekim 1923 İstanbul'un İtilaf Devletleri tarafından tahliyesi.
6 Ekim 1923 Türk ordusunun İstanbul'a girişi.
13 Ekim 1923 Ankara'nın Yeni Türk Devleti'nin merkezi olduğuna dair Kanunun kabul edilişi.
29 Ekim 1923 Cumhuriyet'in ilanı. (Saat 20:30)
29-30 Ekim 1923 Gazi Mustafa Kemal'in ilk Cumhurbaşkanı seçilmesi.

1924
7 Şubat 1924 Ecnebi mekteplerinde bina dahilindeki dini alamet ve işaretlerin kaldırılması hak-kında karar verilmesi.
14 Şubat 1924 Orduda çiftçi askerlere basit ziraat dersleri verilmesi hakkında kanunun kabulü.
15 Şubat 1924 İzmir'de halifeliğin lağvının kararlaştırılması.
1 Mart 1924 Gazi Mustafa Kemal'in Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açışı ve Halifelik'in kaldırıl-ması ile öğretimin birleştirilmesi gereğini konuşmasında belirtmesi.
2 Mart 1924 Hilafetin/Şeriye ve Evkaf Vesaletlerinin ilgası-Tedrisatın tevhidi tekliflerinin kabulü.
3 Mart 1924 Hilafetin ilgası, tedrisatın tevhidi Şer'iye ve Evkaf Vekaletiyle Erkan-ı Harbiyey-i Umumiye Vekaletinin lağvı hakkındaki kanunların kabulü.
8 Nisan 1924 Şer'iye Mahkemelerinin lağvı hakkındaki Kanunun TBMM'nce kabulü.
20 Nisan 1924 Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Kanununun kabulü.
28 Ağustos 1924 İş Bankasının tesisi.

1925
1 Şubat 1925 Genç'te Şeyh Sait isyanının zuhuru.
16 Şubat 1925 Tayyare Cemiyeti'nin teşekkülü.
17 Şubat 1925 Aşar'ın kaldırılması.
4 Mart 1925 Takrir-i Sükun Kanunun neşri ve 2. İstiklal Mahkemesinin kuruluşu.
21 Nisan 1925 ATATÜRK ve Milli Mücadele Kahramanları (İsmet İnönü, Celal Bayar, Mareşal Fevzi Çakmak, Abdülhak Renda) tarafından kurulan, ilk memurlar Tüketim Kooperatifi.
23 Ağustos 1925 Gazi Mustafa Kemal'in, Kastamonu'da ilk defa şapka giymesi.
2 Eylül 1925 Türbelerin, tekke ve zaviyelerin seddipilmiye sınıfı ve devlet memurları kıyafeti kararnamelerinin ilanı.
5 Kasım 1925 Ankara Hukuk Mektebi'nin açılması.
25 Kasım 1925 Şapka kanununun TBMM'ce kabulü.
30 Kasım 1925 Tekkelerin kapatılması hakkındaki kanunun kabulü.
26 Aralık 1925 Beynelmilel takvim ve saatin kabulü.

1926
17 Şubat 1926 Türk Medeni Kanununun kabulü.
29 Nisan 1926 Ecnebilerin kabotaj hakkının nihayet bulması.
22 Mayıs 1926 Emlak ve Eytam Bankası'nın kuruluşu.
3 Ekim 1926 İstanbul'da, Sarayburnu'nda Mustafa Kemal'in ilk heykelinin dikilmesi.

1927
1 Temmuz 1927 Gazi Mustafa Kemal'in Cumhurbaşkanı sıfatıyla İstanbul'a ilk gelişi.
15/20 Ekim 1927 Gazi Mustafa Kemal'in CHP İkinci Kurultayın'da Tarihi Büyük Nutku'nu söyle-mesi.
28 Ekim 1927 Türkiye'de ilk nüfus sayımının yapılması.
1 Kasım 1927 Gazi Mustafa Kemal'in ikinci defa Cumhurbaşkanlığına seçilmesi.
4 Kasım 1927 Gazi Mustafa Kemal'in Ankara Etnografya Müzesi önünde ve Yenişehir'de dikilen heykellerinin açılışı.

1928
5 Şubat 1928 İstanbul'da hutbenin Türkçe okunmaya başlaması.
7 Mart 1928 Gazi Mustafa Kemal'in "Le Matin" gazetesi muhabirine demokrasi ile ilgili verdiği demeç.
5 Nisan 1928 C. Halk Fırkası tarafından Laiklik ilkesinin ve Anayasa değişiminin kabulü.
20 Mayıs 1928 Afgan Kralı Amanullah Han'ın Gazi Mustafa Kemal'i Ankara'da ziyareti.
24 Mayıs 1928 Latin rakamlarının kabulü.
23 Haziran 1928 Türk vatandaşlık kanununun kabulü.
26 Haziran 1928 Harf devrimi için bir kurul toplanması.
9-10 Ağustos 1928 Gazi Mustafa Kemal'in Sarayburnu'nda Türk Harfleri hakkında nutkunu söy-lemesi.
23 Ağustos 1928 Gazi Mustafa Kemal'in Tekirdağı'nda yeni harfler üzerine konuşması ve me-murları sınava çekmesi.
25 Ağustos 1928 Ankara'da IV. Muallimler Birliği Kongre'sinde öğretmenlerin yeni harfleri öğre-teceklerine dair ant içmeleri.
1 Kasım 1928 Gazi Mustafa Kemal'in yıllık söylevinde yeni harflere değinmesi.
3 Kasım 1928 Türk Harfleri Kanununun TBMM'de kabulü.
11 Kasım 1928 Millet mektepleri teşkilatına başlanması.

1929
1 Ocak 1929 Millet mekteplerinin açılması.
30 Ocak 1929 Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti'nin kurulması.

1930
8 Nisan 1930 1580 sayılı Belediyeler Kanununun çıkması (Kadınlara da seçme hakkı tanınıyor.)
11 Haziran 1930 T.C. Merkez Bankasınının kabulü.
12 Ağustos 1930 Serbest Cumhuriyet Fırkasının kuruluşu.
17 Kasım 1930 Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kendini feshi.
23 Aralık 1930 Menemen irtica hadisesi ve Kubilay'ın şehit edilmesi.

1931
12 Nisan 1931 Gazi Mustafa Kemal tarafından Türk Tarih Kurumu'nun kurulması.
4 Mayıs 1931 Mustafa Kemal'in üçüncü defa Cumhurbaşkanlığına seçilmesi.

1932
22 Ocak 1932 Yerebatan Camisindeki Türkçe Kur'an'ın ilk kez okunması.
19 Şubat 1932 Halkevleri'nin kuruluşu.
12 Temmuz 1932 Türk Dil Kurumu'nun kuruluşu.
18 Temmuz 1932 Türkiye'nin Milletler Cemiyet'ine girmesi.
26 Eylül 1932 Türk Dil Kurultay'ı toplandı.

1933
6 Şubat 1933 Gazi'nin Bursa'da gericilik olayı üzerine söyledikleri.
22 Nisan 1933 Osmanlı borçlarının tasfiyesi.
31 Mayıs 1933 İstanbul Darülfünun'un ilgasına ve Maarif Vekaletince yeni bir Üniversite kurul-masına dair kanunun kabulü.
29 Ekim 1933 Cumhuriyetin Onuncu yılının kutlanması, Gazi'nin tarihi Onuncu Yıl Nutkunu oku-ması.
4 Ekim 1933 Yugoslavya Kralı Aleksandre'nin, Gazi Mustafa Kemal'i İstanbul'da ziyareti.
5 Ekim 1933 Eskişehir Şeker Fabrikası'nın açılışı.

1934
1 Ocak 1934 Türk İnkılabı dersleri (Yüksek Tahsilde) başladı.
21 Haziran 1934 Soyadı kanununun kabulü.
16 Haziran 1934 İran Şehin Şahı Rıza Pehlevi'nin Gazi Mustafa Kemal'i Ankara'da ziyareti.
18 Haziran 1934 II. Dil kurultayı Dolmabahçe Saray'ında toplandı.
8 Ekim 1934 Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanındı.
24 Kasım 1934 TBMM'nin Mustafa Kemal'e ATATÜRK soyadını veren kanunu kabul edişi.
26 Kasım 1934 Lakap ve ünvanların kaldırılması.
17 Aralık 1934 Atatürk'ün soyadı için bir kanun daha çıkartılması.

1935
18 Şubat 1935 Bazı kisvelerin giyilemeyeceğine dair kanunun yayınlanması.
1 Mart 1935 Atatürk'ün dördüncü kez Cumhurbaşkanı seçilmesi.

1936
9 Ocak 1936 Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin açılışı, ilk ders Prof. Afet İNAN tarafın-dan verilmiştir.
6 Mayıs 1936 Ankara Devlet Konservatuarı'nın kuruluşu.
29 Mayıs 1936 Türk Bayrağı kanununun çıkarılması.
20 Temmuz 1936 Montreux'de, Boğazlar Sözleşmesi'nin imzalanması.
4 Eylül 1936 İngiltere Kralı Edward'ın III.'ün, İstanbul'da Atatürk'ü ziyareti.

1937
9 Temmuz 1937 Altı Ok'un Anayasa'ya girmesi.
11 Mayıs 1937 Atatürk, çiftliklerini hazineye, bir kısım gayrimenkullerini Ankara Belediyesi'ne, bütün parasını Dil ve Tarih kurumlarına bağışladı.
9 Temmuz 1937 Sadabad Paktı'nın imzalanması.
25 Ekim 1937 İsmet İnönü'nün Başbakanlıktan çekilmesi.
2 Şubat 1937 Bursa Merinos Fabrikası'nın Atatürk tarafından törenle açılması.

1938
30 Mart 1938 Atatürk'ün hastalığı hakkında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğince ilk defa resmi tebliğ yayınlaması.
11 Mayıs 1938 Atatürk'ün, çiftliklerini ulusa bağışlaması.
2 Eylül 1938 Bağımsız Hatay Devleti Millet Meclisi'nin ilk toplantısının yapılması.
5 Eylül 1938 Atatürk'ün vasiyetnamesini yazması. (Açılış 28 Kasım 1938)
16 Ekim 1938 Atatürk'ün hastalığı hakkında durumu günlü resmi tebliğler yayımına başlanması.
29 Ekim 1938 Atatürk'ün Türkiye Ordularına mesajı.
10 Kasım 1938 Atatürk'ün ölümü.
21 Kasım 1938 Atatürk'ün cenazesinin Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabre konulması.

1953
10 Kasım 1953 Atatürk'ün Na'şının Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrinden, Anırkabir'e nakledilmesi.

1981
1981 UNESCO'nun aldığı bir kararla Atatürk'ün doğumunun 100. yılının bütün dünyada Atatürk Yılı olarak kutlanması.

Marcus Aurelius

Marcus Aurelius (26 April 121 AD – 17 March 180 AD) was a Roman Emperor from 161 to 180. He ruled with Lucius Verus as co-emperor from 161 until Verus' death in 169. He was the last of the Five Good Emperors, and is also considered one of the most important Stoic philosophers.
During his reign, the Empire defeated a revitalized Parthian Empire in the East; Aurelius' general Avidius Cassius sacked the capital Ctesiphon in 164. In central Europe, Aurelius fought the Marcomanni, Quadi, and Sarmatians with success during the Marcomannic Wars, with the threat of the Germanic tribes beginning to represent a troubling reality for the Empire. A revolt in the East led by Avidius Cassius failed to gain momentum and was suppressed immediately.
Marcus Aurelius' Stoic tome Meditations, written in Greek while on campaign between 170 and 180, is still revered as a literary monument to a philosophy of service and duty, describing how to find and preserve equanimity in the midst of conflict by following nature as a source of guidance and inspiration.

Mark Twain

Mark Twain "Samuel Langhorne Clemens" (30 Kasım 1835 – 21 Nisan 1910), daha çok takma adı Mark Twain olarak bilinir, Amerikalı mizahçı, satirist, roman yazarı, yazar ve öğretmen.Tom Sawyer'ın Maceraları adlı ünlü çocuk romanının yazarıdır. Bir diğer ünlü eseri olan Huckleberry Finn'in Maceraları romanı kimi edebiyatçılar tarafından Amerikan edebiyatının ilk büyük eseri olarak değerlendirilir. Eserlerinde gülmenin güzelliğini, esaretin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmaya çabalamış ve "iki kulaç derinlik" anlamında bir denizcilik terimi olan Mark Twain imzası ile 30 kitap yayımlamıştı.

Mehdi Bashiri

Hayatı
1992'de İran'da doğdu. 2014 yılında eğitim için İstanbul'a gelerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Diş Hekimliği eğitimine başladı. İstanbul Aydın Üniversitesi İnovasyon Kulübünü kuruculuğunda bulunarak başkanlık görevini yürüttü. İlk icadını aynı yıl yaparak patentini aldı.

Biyomühendislik alanında farklı üniversite ve kurumlardan eğitimler alarak Türkiye’de ilk olarak üstün zekalı çocuklara mucitlik ve inovasyon eğitimleri vermiş ve bu süreçte binin üzerinde üstün zekalı çocuk bu eğitimlere katılmıştır.

2015 yılında İslam Ülkeleri Odaklı Sağlık Konusunda Ekonomik İşbirliği Kalkınma Uluslararası Kongresi tarafından "En İyi Araştırmacı Ödülü"ne layık görülmüştür. Beşiri, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 45’inci Uluslararası Buluş Fuarı’nda altın madalya kazandı. Aynı yarışmada Rusya’nın verdiği özel ödülün de sahibi oldu. ABD’nin Pittsburgh kentinde düzenlenen INPEX 2017 buluş fuarında da iki ayrı onur madalyasına layık görüldü. ABD ve Avrupa’nın en prestijli yarışmalarında bu güne kadar elli yedi ülkede toplamda yüzden fazla madalya ve ödül kazandı. 2017 yılında Yılın Buluşçu Ödülünü Dünya İnovasyon Örgütünden aldı. Hayatını anlattığı Bir Adım Uçuşa Kalan kitabını 2020 yılında kaleme almıştır.

Ödülleri ve başarıları
Mucitler Örgütü tarafından yılın en iyi icadı altın madalyası IFIA
İsviçre'de Cenevre Buluş Yarışması sağlık alanında altın madalyası
ABD INPEX yarışmasıda iki onur madalyası
Yılın Buluş Kupası ve Altın ve Gümüş Madalyası Zagreb buluş Yarışması Hırvatistanda
Endonezya Buluşları Teşkilatı Onursal Altın Madalyası (INNOPA)
Güney Kore Seul Patent Yarışması'ndan sağlık alanında iki altın madalya ve bir gümüş madalya
Rusya Buluşlar Teşkilatının özel altın madalyası
Romanya Buluşlar Teşkilatı Onur Ödülü
İstanbulda ISIFA buluşma yarışmalarında gümüş madalya
Varşova Polonya Buluşları Yarışması fahri altın madalya
Almanya Nürnberg Buluşları Yarışması bronz madalyası
Güney Kore Buluşları Gençlik Olimpiyatı nın bronz madalyası
Kuveyt Büyük ödülü”nün gümüş madalyası
Silikon Vadisi ABD Patent Yarışmasının gümüş madalyası
Çin Buluşçular Teşkilatı Onursal Altın Madalyası
İslam ülkelerinde sağlık alanında en iyi araştırmacı Ödülü
Faaliyetler
Türkiye'de medikal şirket grubunun kurucusu ve CEO
Investo Global İran yöneticisi
Araz Tejarat Bashiri şirketi Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO
Icatlar ve buluşlar
Engelliler için akıllı diş fırçası
Ağırlık kısıtlaması olmayan ayarlanabilir radyoloji yatağı
Tam otomatik diş fırçası
Needlestick Önleme Kutusu
Akıllı OPG

İnstagram :
https://www.instagram.com/mehdi___bashiri/

Web :
http://www.mehdibashiri.com

Wikipedia:
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Mehdi_Beşiri
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mehdi_Bashiri

Mehmet Ali Alkuş

1976'da Adana'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana'da tamamlayan yazar, 2008'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nden mezun oldu.

İletişim: mehmetalialks@hotmail.com

Mehmet Cemil Acar

1998-2006 yılları arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nde Yap-İşlet-Devret Modeli Projelerinde Proje Koordinatörü ve Kontrolörü olarak çalıştı. SHGM'ye Havalimanları Dairesi Başkanı olarak atandı ve 2006-2011 yılları arasında görev yaptı. Ardından Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

2016-2018 yılları arasında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Araştırma Merkezinde Daire Başkanı olarak çalıştı. 2019-2020 yılları arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'ne İşletme Dairesi Başkanı olarak atanmış olup, halen Genel Müdür Danışmanı olarak görevine devam etmektedir. Aynı zamanda Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde doktora yapmaktadır. Havalimanları hakkında yayınlanmış 3 (üç) kitabı bulunmaktadır.

cemilacar@hotmail.com

Mehmet Esabil Yurdakul

Özgeçmiş:
Mehmet Esabil Yurdakul, Kırıkkale’de doğdu. Elektrik Mühendisliği Fakültesini bitirdi. 1979 yılında Yüksek lisans eğitimi almak üzere F. Almanya’ya gitti. Eğitimi süresince çeşitli işlerde çalıştı.
1984 yılında Türkiye’ye dönen Yurdakul, 1985 yılında memuriyet hayatına başladı. Almanya’da üç dönem; 1990-1995 yılları arasında T.C. Münih Başkonsolosluğu, 1999-2003 yılları arasında T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu ve 2009-2013 yılları arasında T.C. Hannover Başkonsolosluğu nezdinde diplomat (Ticaret Ataşesi) olarak görev yaptı.
Yaklaşık 20 yıldır hobi olarak zekâ oyunları/bulmacaları üretmektedir. 2007-2008 yıllarında ailesi ile birlikte “Esobil Zekâ Oyunları” dergisini çıkarttı.
Bir grup yabancı yazar ile birlikte, Almanca dilinde Reader’s Digest tarafından 2014 yılında yayınlanan “Spielzeit fürs Gehirn” (Beyin İçin Oyun Zamanı) isimli zekâ oyunları kitabını yazdı.
2016 yılında TÜBİTAK tarafından basılan “Esobil Zekâ Bulmacaları-I” ve 2018 yılında yine TÜBİTAK tarafından basılan “Esobil Zekâ Bulmacaları-II” kitaplarını yazdı.

Mehmet Kuşak

Nisan 1980’de Edirne’de doğdu. Ortaokul ve liseyi Edirne Anadolu Lisesi’nde okudu. Lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünde aldı. Ortadoğu’nun değişik ülkelerinde bulundu.

Araştırmalarının konusu Kutsal Kitap, Apokrif metinler ve Kur’an-ı Kerim’in karşılaştırmalı olarak incelenmesidir.

Üniversite yıllarından beri merakla araştırdığı mukayeseli dinler tarihi konusundaki bulguları bir dizi kitaba dökmeye karar verdi. İlk yazdığı kitap ‘Hristiyanlığın Kurucusu Pavlus ve Hz. İsa'nın Tahrif Edilen Mesajı’dır. Diğer kitap çalışmaları devam etmektedir.

Evli, iki çocuk sahibidir. İngilizce ve Rusça bilmektedir.

Metin Gültekin

Metin GÜLTEKİN, 1972 yılında Elazığ, Ağın ilçesi Altunayva Köyünde doğdu. 1990 yılında başladığı Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji lisans eğitiminin ardından, yüksek lisans ve doktorasını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Anabilim Dalı’nda yaptı. Dicle Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ndeki Yardımcı Doçentlik görevinin ardından (2003-2013), şu anda Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nde doçent olarak görev yapmaktadır.

İLETİŞİM:

E-posta: mgultekin@firat.edu.tr

Mevlana Rumi

Mevlana, bugünkü Afganistan sınırları içerisinde yer alan, horasan bölgesindeki Belh şehrinde 1207 yılında dünyaya gelmiştir. Asıl adı Muhammed Celaleddin’dir. “Mevlaya ait olan” anlamına gelen Mevlana ismi, kendisine genç yaşta ders okutmaya başladığı sıralarda verilmiştir. Anadolulu anlamına gelen Rumi ismi ise kendisine batılılarca verilmiş bir lakaptır.

Mevlana, gelmiş geçmiş en büyük tasavvufçulardandır. Tasavvuf bir insan sanatıdır ve Mevlana da ömrünün çoğu döneminde insanlara hizmet için çalışmış, halk tarafından sevilen ve sayılan ayrıca bir tasavvuf şairidir. Mevlana henüz 9 yaşındayken çok büyük zorluklar içinde babası Bahâeddin Veled ve annesi Mümine Hatun ile birlikte Konya’ya göç etmişlerdir. 1225 yılında Şerefeddin Lala’nın kızı olan Gevher Hatun ile Karamanda evlenmiştir.

Mevlana’nın Allah aşkını konu alan şiirleri ve sözleri günümüzde hala önemini yitirmemiştir. Çoğu ders kitaplarında, bazı romanlarda konu olan Mevlana, unutulmayacak bir geçmişe sahiptir. Zira kendisi Allah yolunda kalbini eritmiş, nefsini öldürmüş büyük bir tasavvufçudur.

Mey Coruh

I am a 12th grade student at Enka high schools located in Istanbul, Turkey. In my high school years I have had several opportunities to expand my knowledge and experience in the field of economics. I was fortunate to conduct research studies with well-known organizations such as the Istanbul chamber of industry and the Turkish Industry and Business Association to work in the professional field of economics while advancing my research skills. I have always been a determined student with many academic ambitions.

As an individual, I am a self-driven, self-motivated and I am always on the lookout for new opportunities and challenges that will enable me to expand my knowledge and reach my goals. I work well under pressure and I am capable of adapting to constantly changing environments as I am an easy learner.

Author Contact:

coruhmey@gmail.com

 

Mihail Bakunin

Bakunin Moskova’nın Kuzeybatısı'nda, Torzok ve Kuvşinovo arasındaki Piramukhino köyündeki aristokrat bir ailenin çocuğudur. 14 yaşındayken Topçuluk Üniversitesinde askerî eğitim aldığı St. Petersburg’a gitti. Eğitimi 1832 yılında tamamlandı ve Rusya İmparatorluk Muhafız Alayı’na düşük rütbeli bir subay olarak atandı ve Minsk’e, Gardinas’a, Litvanya’ya (artık Belarus) gönderildi. Babası Bakunin’in askerî veya sivil göreve devam etmesini istiyorduysa da, o 1835 yılında ikisini de terk ederek, felsefe okumayı umut ettiği Moskova’ya geçti.

Bakunin Moskova’da eski üniversitelilerden oluşan bir grupla arkadaşlık kurdu ve ardından sistematik bir idealist felsefe çalışmasına başladı. Özellikle de Schelling, Fichte ve Hegel’e yoğunlaştı. Başından beri o ve arkadaşları çalışmalarını, o dönem modern bilimin başkenti sayılan Berlin’e bir seyahat yaparak tamamlamak istiyorlardı. Bakunin’in âilesi bu yolculuğun masraflarını karşılamayı reddetti; ama sonunda yumuşadılar ve 1840 yılında yolculuğa çıktı.
O sıralar Bakunin’in plânı üniversitede profesör olmaktı (arkadaşlarının deyimiyle “doğruluğun râhibi”). Fakat daha sonra “Sol Hegelciler” adı verilen radikal öğrencilerle karşılaştı ve onlara katıldı. Berlin’deki sosyalist harekete dâhil oldu. Buradan Proudhon ve George Sand’le karşılaşacağı, Polonyalı sürgünlerin lideriyle tanıştırılacağı Paris’e geçti. Paris’ten İsviçre’ye seyahat etti. Burada bir süre kalarak sosyalist hareketlerde faâl olarak bulundu.
İsviçre’deyken, Bakunin Rusya hükûmeti tarafından Rusya’ya çağrıldı ve çağrıyı reddetmesi üzerine mallarına el konuldu. 1848 yılında Paris’e döndüğünde, Rusya’ya karşı ateşli bir saldırı başlattı ve bu Bakunin’in Fransa’dan sürülmesine neden oldu. 1848’in devrimci hareketleri kendisine demokratik ajitasyon yapan köktenci bir kampanyaya katılma fırsatını verdi ve 1849 Mayısındaki Dresden ayaklanmasına katılması nedeniyle tutuklandı ve ölüm cezasına çarptırıldı. Bununla birlikte idam hükmü ömür boyu hapse çevrildi ve Rus yetkililere teslim edildi. Hapsedildi ve 1855 yılında doğu Sibirya’ya gönderildi.

Bakunin Amur bölgesine gitmek için izin talep etti ve buradan kaçmayı başararak Japonya’ya, ardından da 1861 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nden İngiltere’ye geçti. Geri kalan yaşamını batı Avrupa’da, özellikle de İsviçre’de sürgünde geçirdi. 1869 yılında Sosyal Demokratik Birliği kurdu. Bununla birlikte Birinci Enternasyonal’in uluslar arası bir organizasyon olduğu ve yalnızca ulusal organizasyonların üyeliğe kabûl edildiği bahanesiyle Bakunin’in kurduğu birlik Birinci Enternasyonal’e alınmadı. Oluşturulduğu yıl dağılan bu birliği oluşturan çeşitli gruplar daha sonra Enternasyonal’e ayrı ayrı katıldılar.
1870 yılında Bakunin Lyons’taki başarısız bir ayaklanmaya önderlik etti. Ayaklanma daha sonra Paris Komünü için örnek teşkil etti. Karl Marx ve Friedrich Engels daha sonra bu komünü onayladılar ve onu proletarya diktatörlüğünün bir örneği olarak tanımladılar; bununla birlikte Marx Lyons’taki ayaklanmanın erken ve maceracı bir ayaklanma olduğu görüşündeydi. Çünkü başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Aynı zamanda da Bakunin'in önderliğinde olması böyle bir değerlendirmeyi getirebilirdi.

Muhammed Ali Adıgüzel

Muhammed Ali Adıgüzel, 08.10.1977 tarihinde, Adıyaman’da dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini yine memleketi olan Adıyaman’da tamamlamıştır. Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Hayatının en verimli yıllarını İstanbul ve KKTC’de geçirmiştir.
Şair – Ozan ve Araştırmacı Yazar olan, dedesi; İmam Şenozan’ın izinde, onun manevi mirasını da devralarak, yoluna, sağlam adımlarla ve son sürat devam etmektedir.
Sanatçı – Yazar, vasıflarının yanı sıra aynı zamanda, bir, gazeteci, şair ve bestekârdır, da. Hem eski bir işverendir ve hem de birçok alanda, uzman yöneticilik kariyer ve geçmişine sahiptir.
Birçok yerel, ulusal ve uluslararası (Dernek vakıf vb. gibi )sivil toplum kuruluşunun da, yöneticisi ve aktif üyesidir. Bu kurumlarla olan ilişki ve dayanışması da, her geçen gün daha da gelişerek, devam etmektedir.
Eskiden beri imkânlarının el verdiği oranda, konusu her ne olursa olsun, (Siyasi, Tarihi, Felsefi, vb. gibi) İnsan ve İnsanlığı ilgilendiren bütün konularda ve bütün konuları işleyici eserler, ortaya koymaya çalışmıştır. Gündemi takip edici ve güncel olmaya özen göstermiştir. Aktif sahne hayatına devam etmektedir. Ayrıca birçok kitap ve dergide yer almaya ve birçok gazete ve haber ajansında da, yazmaya devam etmektedir.
Kendi tabiriyle; “Gerek ortaya koyduğum bütün eserlerim ve gerekse de müziğe olan yoğun ilgi ve alakam beni ben yapan bir bütünün olmazsa olmaz parçalarıdır.” demektedir. Ve yine kendisini idealist, geniş düşünen, insan ve insanları sınırlamayan, katı kalıpları da sevmeyen, biri olarak tanımlar. Ve bütün her şeyin ötesinde, sanatı da; “Sonsuz güzeli bulma arayışı” olarak, tanımlayarak, anlamlandırır. Son olarak, okuyucularının, bütün bunların ötesinde, kendisini eserlerinden, daha iyi tanıyıp anlamalarını, ummaktadır. İleri de ortaya koymayı düşündüğü, bütün kitap ve albüm vb. gibi çalışmaları içinde, sponsor desteği aramaya ve almaya da, devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışı, her türlü konser ve konferans vb. gibi, etkinlik davetlerine, açıktır…

Yazar iletişim bilgileri:
a.m.a.sinan@gmail.com
namesinan@gmail.com

Youtube Hesaplarım:

• www.youtube.com/watch?v=fKP9Kd7VQVo
• www.youtube.com/channel/UCE2z-YvepUeQvon-2RbPGmg
• www.youtube.com/channel/UCE2z-YvepUeQvon-2RbPGmg
• www.youtube.com/channel/UCdIQld_UWPg6qrMZosjpJyg
• www.youtube.com/channel/UCvs6vd2b_aUjL_Uf2_1YBBw
• www.youtube.com/channel/UCwNeRGAVgnVwGnRacRR5gCQ
• www.youtube.com/watch?v=Y1V95aBdqOc
• www.youtube.com/channel/UCGFHNoU4pMF6jlvVHoS_e8g
• www.youtube.com/watch?v=XVLGeJ4zN_k

Facebook Hesaplarım:

• www.facebook.com/profile.php?id=100014444359487
• www.facebook.com/profile.php?id=100009003719818
• www.facebook.com/a.m.a.sinan/
• www.facebook.com/profile.php?id=100009109609872
• www.facebook.com/profile.php?id=1098469674

Muharrem Karahan

1985 Hatay Dörtyol doğumlu. Metalurji Mühendisi olan yazar, 4 yıl kamuda hizmet ettikten sonra kendi işinde devam etme kararı aldıktan sonra, 6 yıldır kendi işi olan ticaretle uğraşıyor.

Okumayı ve düşünmeyi seven birisiyim. Bu kitap ilk yazma deneyimimdir. Bu önemli çalışmayı bir solukta okumanızı temenni ederim.

Mümine Özbildirici Sarı

Malatya merkez doğumlu olan yazar, aynı zamanda Malatya ilinde ikamet etmektedir. Evli ve biri kız diğeri erkek iki evladı olan yazar, Kamu Yönetimi lisans eğitiminin yanı sıra İlahiyat eğitimini de açık öğretim üzerinden tamamlamıştır. Arapça, Hadis, Fıkıh, kelam ve tefsir ilimlerini özel eğitimle tamamlayan yazar, kendisine ait eğitim kurumunda (medresede) öğrenciler yetiştirmiştir.
Babasının ve annesinin teşvikleriyle Milli Gazete’de ilk yazıları yayınlanan yazarın 2000 senesinde “O’NA GİDERKEN” isimli kitap çalışması yayınlanmış, bu eser ile dönemin kitap fuarına katılım sağlamıştır. 1992-96 yılları arası Refah Partisi Malatya İl Kadın Kolları Başkanlığı yapmıştır. Bu dönemde Rahmetli Necmettin Erbakan tarafından verilen ‘Siyaset Eğitimi’ne katılım sağlaması ile Erbakan imzalı belge sahibi olmaya hak kazanmıştır..
Yazarın 'Yalova Üniversitesi 'Manevi Rehberlik ve Değerler Eğitimi Eğitmenliği' ile ' Yönetim ve Yöneticilik Eğitimi' alanında akademik eğitimle beraber, İstanbul İşletme enstitüsü tarafından 'Yönetim ve Organizasyon' eğitim 'İnsan Kaynakları Eğitimi' vb alanlarda sertifikaları bulunmaktadır.
2012 yılında almış olduğu Basın Yayın akademisi eğitimi sonrası kurduğu IMQS sertifikalı ulusal İnternet haber portalı www.halamer.com’un halen imtiyaz sahibi ve yayın yönetmenliğini yapan yazar, kendi haber sitesinde köşe yazarlığına devam etmektedir. Bir STK kuruluşunda kısa dönem basın komisyon sorumlusu olarak da gönüllü çalışmıştır.
Yazar, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen sadece yazarların katıldığı ‘Geçmişten Günümüze Malatya Tarihi’ yarışmasına katılım sağlayarak bu çalışmada derece almıştır.
Diyanet’te Kur’an Kursu Öğretmenliği, Milli Eğitimde kısa süre sözleşmeli din kültürü öğretmenliği tecrübesinin yanı sıra, halen Malatya merkezli 95.8 Radyo Nida’da ‘Katreden Deryaya’ isimli tefsir programını hazırlayıp sunmaktadır. Hobi mesleği olarak uzun zamandır icra ettiği MEB sertifikalı Direksiyon öğretmenliğine halen devam etmektedir. Yazarın yayınlanmaya hazır birkaç çalışması daha bulunmaktadır.

Murat Hanili

Murat HANİLİ- 1975 Diyarbakır Hani’de doğdu. İlk ve ortaokulu Eskişehir ve Ordu’da, lise öğrenimini de Gaziantep’te tamamlamıştır. Yükseköğrenimini Malatya İnönü Üniversitesi İİBF’nde ve yükseklisans’ını Dicle Üniversitesi SBE’nde yaptı. Bölgenin değişik illerinde 15 yıllık özel sektör pazarlama, satış ve finans yöneticiliği deneyimi var. Bu sürede değişik kurumlardan çok sayıda başarı ödülü kazanmıştır. Halen özel bir finans kuruluşunda üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır..

Murat Ukray

Murat Ukray, aynı zamanda yayıncılık da yapan yazar, 1976 yılında İstanbul'da doğdu. Üniversite'de Elektronik Mühendisliği okuduktan sonra, Yazarlık ve Yayıncılık hayatına atıldı. Yayınlanmış -17- kitabı vardır.

Yazarın yayınlanmış diğer Kitapları:

1- Kıyamet Gerçekliği
(Kurgu Roman) (2006),
2- Birleşik Alan Teorisi
(Teori - Fizik & Matematik) (2007),
3- İsevilik İşaretleri
(Araştırma) (2008),
4- Yaratılış Gerçekliği- 2 Cilt
(Biyoloji & Biyokimya Atlası)(2009),
5- Aşk-ı Mesnevi
(Tasavvuf & Kurgu Roman) (2010),
6- Zamanın Sahipleri
(Otobiyografi & Deneme) (2011),
7- Hanımlar Rehberi
(İlmihal) (2012),
8- Eskilerin Masalları
(Tarih & Araştırma) (2013),
9- Ruyet-ul Gayb
(Haberci Rüyalar) (Deneme) (2014),
10- Sonsuzluğun Sonsuzluğu
(114 Kod) (Teori & Deneme) (2015),
11- Kanon (Kutsal Kitapların Yeni Bir Yorumu) (Teori & Araştırma) (2016),
12- Küçük Elisa (Zaman Yolcusu)
(Çocuk Kitabı) (2017),
13- Tanrı'nın Işıkları
(Çölde Başlayan Hikaye)
(Dini Bilim-Kurgu Roman) (2018),
14- Son Kehanet- 2 Cilt
(Tarihi Bilim-Kurgu Roman) (2019)
15- Medusa'nın Sırrı
(Mitolojik Bilim-Kurgu Roman) (2020)
16- Çöl Gezegen
(Ekolojik & Dünya-Dışı Yaşam Bilim-Kurgu) (2021)
17- Kabustan Gelen
(Korku & Gerilim Bilim-Kurgu) (2022)

Aynı zamanda YAZAR KOÇLUĞU ve KUANTUM & BİRLEŞİK ANA KURAMI doğrultusunda, kişisel gelişim uzmanlığı konularında da faaliyet göstermektedir..

Çalışma alanları:

Köşe yazarlığı yapmak, Profesyonel yazarlık (12 yıldır), Blog yazarlığı, web sitesi kurulumu, PHP Programlama, elektronik ticaret sistemleri, Sanal kütüphane uygulamaları, e-Kitap Uygulamaları ve Yazılımları, Kişisel gelişim, Kuantum mekaniği ve Birleşik Alan teorisi ile ilgili Kuramsal ve Uygulama çalışmaları..

Mustafa Çoruh

Dr. Mustafa Çoruh İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Endüstri Mühendisliği’nden 1984 ve İTÜ Endüstri Mühendisliği master’ından da 1987 yılında mezun olmuştur. Ayrıca İşletme Master’ını (MBA) ABD’de 1994 yılında South West Missouri State University (SMSU) almıştır. 2003 yılında ise Claremont Graduate Üniversitesi’nden (CGU) Bilgi Sistemleri Yönetimi (MIS) konusunda Master diploması almıştır.

International School of Management’ta (ISM) Uluslararası İşletme Yönetimi alanında Doktorasını (Ph. D) 2010 yılında tamamlamıştır.

Bilişim Teknolojileri uzmanı olan Mustafa Çoruh, University of Phoenix (UOP)’de Veritabanları, Veri Ambarları, Bilgisayar Programlama, Web Tasarımı, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri konularında ve SMSU’da ise Matematik dersleri vermiştir. ABD, Kanada, İngiltere ve Türkiye’de küçük büyük birçok firmaya danışmanlık yapmış ve 100’e yakın Bilişim Sistemleri tasarlamıştır.
Çalıştığı firmalardan bazıları şunlardır: Alarko, Mavi Jeans, Escort Bilgisayar, Erensan, Ebil Eğitim, MCI, SHL, Syncor International, PTC Therapeutics, Citi Bank, Texas Utilities, Allstate, Banctec, Strasburger & Price L.L.P., Fiber Optics, CompuCom, Movo Media ve CRF. Halen bir ABD Firmasında Intranet, Veritabanları ve Veri ambarları (DW) alanında Sistem Tasarımları yapmaktadır.

Mustafa Çoruh 2005-2008 yılları arasında Kdz. Ereğli Demokrat TV’de ‘Bilgi Teknolojileri Dünyası’ adlı TV programına Bilişim Teknolojileri uzmanı olarak katılmıştır. Demokrat Gazetesinde ve diğer yerel yayınlarda Bilişim Teknolojileri konusunda yazıları çıkmaktadır. Okullara ve özel şirketlere Bilişim Teknolojileri ve Internet alanlarında seminerler vermektedir.

Mustafa Çoruh’la ilgili detaylara ve çalışmalarına ve kitap siparişi için, kendi sitesinden
(Http://www.mustafacoruh.com) ulaşılabilir.

Mustafa Çuhacı

Tahsili: Makine Mühendisi
Doğum Yılı: 1943 Ankara
İş Tecrübesi:
Şantiye Mühendisliği: 28 yıl
Proje Müdürlüğü: 24 yıl
Yazarlık: 10 yıl

Yazılan Romanlar:
Zerrin: 2014 yılında yayınlandı
Örge Sokak: Basım aşamasında
Mücevher Hırsızı: Yeniden yazılacak

Yazılan Tiyatro Oyunları:
Kemancı: Yayınlandı
Kalantor: Yayınlandı
Kaymakam: Yayınlandı
Kanarya Vadisi: Yayınlandı
Kadın Boşamak Kolay mı? Yayınlanıyor

Mustafa Özcan

Mustafa Özcan was born on December 20, 1947 (Registered in the certificate on January 3, 1948) in Gonen. After finishing Ömer Seyfettin Primary School and Gönen Secondary School there, he graduated from Istanbul Haydarpaşa High School Science Department in June 1966, which he entered in 1962. At the beginning of 1967, he went to Germany as a state scholarship subject to examination within the scope of Law No. 1416 to pursue higher education in chemical engineering on behalf of Etibank.

Between 1967-1973, he studied Chemical Engineering at Berlin Technical University. At the beginning of 1974 in order with Turkey's Eti Bank of returning to compulsory service in the cause of Bandirma Müessesesi and worked at the Central Research and Development Department in Ankara.


He worked as a Chemical Sector Specialist in the Prime Ministry State Planning Organization Coordi-nation Department between 1978-1980. During his work in this organization, he served as the Vice Presi-dent of the "Restructuring of SEEs" Board. At the end of 1980, he was included in the SPO Specialists group who was victimized by the Military Junta and was returned to his duty at Etibank. After completing nine and a half years of his ten-year compulsory service in 1983 and paying the rest in cash, he left the civil service and came to Istanbul as Planning Coordinator at Ulkar Holding.

Joining Şişecam, where he continued his longest working life in the autumn of 1984, he has been in the management of various issues such as technical, planning, organization, project-investment, business development, engineering, total quality, in-service training, environmental protection and glass recycling at various levels and positions of the Group. He continued his work by taking part. He retired in 2007 after a business life approaching 33 years.

Mustafa Özcan, who is married and has two children, has served in many non-governmental organiza-tions, including a member of the Tüsiad Environment Working Group, a member of the Board of Directors of Çevko, and the founding president of the Camsiad and Gekider associations.
He continues his volunteer work in KDP, Kadıköy Thought Platform, TETP, Thorium Ender Topraklar Platform, Gönen, Bandırma and Erdek Cultural Platforms, which are still active in real and virtual world.

Mustafa Özcan daily newspapers, weekly magazines for 35 years in the mass media as being out va-rious writings since along with internet media KDP and Vocabulary holistic in Turkey-scientific skilled trial-type articles are known to have a separate place.

CONTACT:
musta.ozcan@gmail.com

Mustafa Tunç

1982 Malatya doğumludur. 2006 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun olmuştur. Eğitimle ilgili uluslararası projeler yazmış ve yürütmüştür. Bu projeler vasıtasıyla İngiltere, Almanya, İtalya, Polonya ve Romanya gibi ülkelere çeşitli seyahatler gerçekleştirmiş, bu ülkelerdeki okul ve eğitim kurumlarında gözlem ve inceleme yapma fırsatı bulmuştur.

Halen Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde Rehber Öğretmen ve İstiklal Gazetesi’nde köşe yazarı olarak çalışmalarına devam etmekte, eğitimle ilgili seminerler ve konferanslar vermektedir. İyi derecede İngilizce bilen yazar evli olup bir çocuğu vardır ve İstanbul’da ikamet etmektedir.

Naim Onur Tezmen

6 Mart 1978’de orta halli bir âilenin ilk çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. 1996–98 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı eğitimi gördü. 2002–04 yılları arasında Dortmund’a Enformatik eğitimi almak için gitti. Almanca ve İngilizcesini geliştirdi. 2014–2018 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde eğitim gördü. Bir dönem satranç öğretmenliği yaptıktan sonra, bankacılığın yanı sıra, İthalat ve İhracat Personeli görevlerinde bulundu.

Şu anda, Marmara Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Personel İşleri Bölümünde, Bilgisayar İşletmeni olarak görev yapmaktadır. 2011 yılında “Özünde Satranç” adında satranç kitabını, 2011 yılının son çeyreğinde, “Zamanda Yolculuk” adlı ilk bilim kurgu romanınını yazdı. 2013 Ocak ayında, "Paradoksal Ritüeller" adındaki deneme kitabını ve aynı yıl "Adım Adım Sicilya" adlı satranç kitabını tamamladı. Naim Onur Tezmen, ayrıca satranç antrenörü ve aday hakemidir.

Namık Kemal

Namık Kemal (21 Aralık 1840, Tekirdağ - 2 Aralık 1888, Sakız Adası), Türk milliyetçiliğinin öncülerinden, Genç Osmanlı hareketi mensubu yazar, gazeteci, devlet adamı ve şairdir.

Yurtseverlik, hürriyet, millet kavramlarına bağlı bir Tanzimat Devri aydınıdır. Bu kavramları Türk fikir hayatına ve edebiyatına sokan kişi kabul edilir.[1] Heyecanlı, kavgacı kişiliği, akıcı, parlak üslubu nedeniyle devrinin diğer yazarlarından daha fazla tanındı.[2] “Vatan Şairi” ve “Hürriyet Şairi” olarak anılan Namık Kemal, şiirin yanı sıra tenkit, biyografi, tiyatro, roman, târih ve makale türlerinde eserler verdi. Özellikle Türk Edebiyatının ilk edebi romanı olan "İntibah" ve batılı anlamda Türk Edebiyatının sahnelenen ilk tiyatro eseri olan "Vatan Yahut Silistre" eserleriyle ünlüdür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü eserleri ve fikirleriyle etkiledi.

Eserleri:
İntibah
Cezmi
Celalettin Harzem Şah
Vatan Yahut Silistre
Zavallı Çocuk
Gülnihal
Karabela
Akif Bey
Tahrib-i harabat
Evrak-ı Perişan
Devr-i İstila
Berika-i Zafer
Kanije Muhasarası
Tasvir-i Efkar
Hürriyet
Hilali osmani

Nathaniel Hawthorne

He was born in 1804 in Salem, Massachusetts to Nathaniel Hathorne and the former Elizabeth Clarke Manning. His ancestors include John Hathorne, the only judge involved in the Salem witch trials who never repented of his actions.
Much of Hawthorne's writing centers on New England, many works featuring moral allegories with a Puritan inspiration. His fiction works are considered part of the Romantic movement and, more specifically, Dark romanticism. His themes often center on the inherent evil and sin of humanity, and his works often have moral messages and deep psychological complexity. His published works include novels, short stories, and a biography of his friend Franklin Pierce.

Neslihan Gültepe Maden

Neslihan Gültepe Maden, 1987 Konya doğumlu.
Selçuk Üniversitesi Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı mezunudur.
Antalya’da Türkçe öğretmeni olarak görev yapmakta, Evli ve üç çocuk annesi..

Nəzrin Hüseynzadə

1999-cu ildə anadan olub. UNEC Biznes Məktəbi MBA proqramının 2-ci kurs tələbəsidir. Biznesin təşkili və idarə edilməsi, insan resurslarının idarə olunması üzrə bir sıra yerli və beynəlxalq sertifikat proqramlarının iştirakçısı olub.

İnsan resursları və performansın idarə edilməsi üzrə müxtəlif tədqiqat işlərinin və məqalələrin müəllifidir. Hal – hazırda Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) Baş Ofisinin İnsan Resursları Departamentində Layihələrdə yerli kadr təminatı şöbəsində kadrlar üzrə mütəxəssis vəzifəsində çalışır.

O. Kara

Tıp ile ilgili olarak çalışmaktadır. Yazılarında sadece Allah’ı ve peygamberi tebliği gaye edinmiştir. Kitaplarını genel anlamda emri bil maruf -nehyi anil münker (iyiliği emret, kötülükten sakındır) emrine göre ve din ağırlıklı olarak yazmaktadır, yer yer tıpla ve felsefe, matematik-mantık ile ilgili olan kısımlardan da bahsetmektedir.

Kitaplarının temel yazılış amacı şudur:
Bir alim, bildiğini insanlara anlatmazsa, Allah katında mes’uldür. O nedenle bildiğini-öğrendiğini elinden geldiğince anlatmak için kitap yazmıştır. Ehli sünneti seven ve Müslüman sıradan bir insandır.

Oksana Esina

Was born in city of Kharkov in Ukraine. She graduated from the National Law Academy of Ukraine named after Yaroslav Wise, speciality "Jurisprudence" with the red diploma. Wrote 5 scientific papers at the chair of financial law, National Law Academy of Ukraine named after Yaroslav the Wise. Occupation legal science had a great influence on my literary career and enriched me with your knowledge, who were guides in life. Successfully made a career – head of the legal Department at the tax office. Happily married (with “Murat UKRAY” who CEO of “CHEAPEST BOOKs”).

Literary works:

The book is about female destination:
"Love Is" 10 Rules of the Love and “Next stop, Married. Let's go, girls, go!” (Следующая Остановка)
Publication in Russian language in July 2016
* * *
Родилась в городе Харькове на Украине. Закончила Национальную Юридическую Академию Украины имени Ярослава Мудрого по специальности «Правоведение» с красным дипломом.
Написала 5 научных статей при кафедре финансового права Национальной Юридической Академии Украины имени Ярослава Мудрого. Занятие юридической наукой имело значительное влияние на мою литературную деятельность и обогатилo меня истинными знаниями, которые являлись направляющими в жизни. Успешно сделала карьеру – начальник юридического отдела в налоговой инспекции. Счастлива в браке.

Osman Mümtaz Demirci

1980 Yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. Tahsil hayatı da burada geçmiştir. Küçük yaşlardan itibaren şiir, hikaye ve roman yazmaya başlamıştır. Yazılarında gerçek hayat kurgulamaları yapmıştır.

Öz'ün İfadesi

Diz çöker umutlarım, O Yüce Sultanın huzurunda,
O öyle bir Sultan ki, bölebilsem canımı yüz bin parçaya,
Yüz bini de secde etse huzurunda, yetişsem, koşsam emrinde dört nala..!
Bu can, kurbandır, köledir senin yolunda...!
Bir kez kulum de, yeter bana..!

Özüme çıkmış olduğum yolculukta içimden geldiği gibi klavye den satırlara yansıyanlar…
Başkaları yazıyor şimdi hikayemi; Başkaları da bende okuyacak kendi hikayelerini…!

www.facebook.com/ozun.ifadesi.357

twitter.com/Ozunifadesi

ozunifadesi.blogspot.com.tr

Özlem M. Boğahan

1995 yılında üniversiteye girdiğimde, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü çok da bilinçli seçmemiştim aslında. Başarılı, zeki olarak tanımlanan bir öğrenciydim. Kendi kendime düşündüm; ‘Çalışmadan bu sınavda nasıl başarılı olurum?’

En iyi olduğum alan dil dedim ve lisede yabancı dil bölümünü seçtim. Tüm öğretmenlerim ilk tercihime gireceğimi düşünürken, ben tüm yılı, çalışmak yerine gezerek geçirdiğim için yanlış hatırlamıyorsam üçüncü tercihime girdim. Hacettepe İngiliz Dili ve Edebiyatı.
Harika lise yıllarımın ardından (ki bunun için aileme ve dostlarıma teşekkür borçluyum) harika üniversite yıllarım başladı. Ben hayatı olumlu bir bakış açısıyla yorumlayan biriyim. Mutlaka olumsuzluklar yaşanmıştır ama hep mutlu bir insan oldum.

1996’da üniversitenin ikinci yılında, gazetede bir ilan gördüm. “Sunuculuk ve Spikerlik Kursu.” O ana kadar hiç düşünmediğim bir alan. Neden bilmiyorum, içimde o kursa katılmak için inanılmaz bir istek duydum ve hemen ailemi aradım. Gittiğim kursları yarım bırakmakla ünlü bir insan olduğum için (sıkılgan bir ruhum var, ağır ilerliyor ağır!) annem ve babam, “Bunu da yarım bırakma ama”, diyerek bana kurs için gerekli parayı gönderdiler. Kaydoldum.
O ana kadar hiç düşünmediğim bir alan dedim ama aslında küçüklüğümden beri gösterilerde hep sunucu olmak isterdim.

Pablo Neruda

Pablo Neruda (1904 – 1973), was a Chilean poet-diplomat and politician who won the Nobel Prize for Literature in 1971. Neruda became known as a poet when he was 13 years old, and wrote in a variety of styles, including surrealist poems, historical epics, overtly political manifestos, a prose autobiography, and passionate love poems such as the ones in his collection Twenty Love Poems and a Song of Despair (1924).
Neruda occupied many diplomatic positions in various countries during his lifetime and served a term as a Senator for the Chilean Communist Party. When President Gabriel González Videla outlawed communism in Chile in 1948, a warrant was issued for Neruda's arrest. Friends hid him for months in the basement of a house in the port city of Valparaíso; Neruda escaped through a mountain pass near Maihue Lake into Argentina. Years later, Neruda was a close advisor to Chile's socialist President Salvador Allende. When Neruda returned to Chile after his Nobel Prize acceptance speech, Allende invited him to read at the Estadio Nacional before 70,000 people.
Neruda was hospitalised with cancer in September 1973, at the time of the coup d'état led by Augusto Pinochet that overthrew Allende's government, but returned home after a few days when he suspected a doctor of injecting him with an unknown substance for the purpose of murdering him on Pinochet's orders. Neruda died in his house in Isla Negra on 23 September 1973, just hours after leaving the hospital. Although it was long reported that he died of heart failure, the Interior Ministry of the Chilean government issued a statement in 2015 acknowledging a Ministry document indicating the government's official position that "it was clearly possible and highly likely" that Neruda was killed as a result of "the intervention of third parties". However, an international forensic test conducted in 2013 rejected allegations that he was poisoned and concluded that he was suffering from prostate cancer. Pinochet, backed by elements of the armed forces, denied permission for Neruda's funeral to be made a public event, but thousands of grieving Chileans disobeyed the curfew and crowded the streets. Neruda is often considered the national poet of Chile, and his works have been popular and influential worldwide.
The Colombian novelist Gabriel García Márquez once called him "the greatest poet of the 20th century in any language", and the critic Harold Bloom included Neruda as one of the writers central to the Western tradition in his book The Western Canon.

Pat Morin

Yazar Hakkında

PAT MORIN, Carleton Üniversitesi’nde Bilgisayar Bilimleri Okulu’nda Profesör olmasının yanı sıra, açık erişimli Hesaplamalı Geometri Dergisi’nin kurucusu ve yönetici editörüdür. Hesaplamalı geometri, algoritmalar ve veri yapıları konularında çok sayıda konferans makaleleri ve dergi yayınlarının yazarıdır.

Prof. Dr. Aynur Aydın

Prof. Dr. Aynur AYDIN, 1971 Adana doğumludur. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliğini bitirmiştir. 1994 yılında Orman Yüksek Mühendisi, 1998 yılında da Ormancılık Hukuku doktoru unvanını almıştır. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden de mezun olmuştur. 2000 yılında Dr. Öğretim Üyesi, 2004 yılında Doçent, 2010 yılında da Profesör unvanını almıştır. Yüzü aşkın ulusal ve uluslararası yayını ve Çevre Hukuku kitabı olan Aydın, ulusal ve uluslararası projelerde yer almıştır.

Çalışma alanları doğal kaynaklar hukuku, yenilenebilir enerji kaynakları hukuku, çevre ve orman hukuku konularıdır. 2012-2015 yılları arasında T.C. İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu Kurucu Müdürlüğü görevini üstlenmiş olup halen İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Orman Fakültesi, Çevre ve Orman Hukuku Anabilim Dalı öğretim üyesidir.

Prof. Dr. Aynur AYDIN, çok sayıda sivil toplum kuruluşunda görev yapmaktadır. Halen TEMA Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısıdır.

Prof. Dr. Neriman Saygılı

1964 yılında Artova'da doğdu. İlk, orta ve lise öğretimini KKTC'de tamamlayan Saygılı, 1986 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’den mezun oldu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde Yüksek Lisansını, 1991 yılında da doktora eğitimini tamamlayan Saygılı; 2008 yılında doçentliğe yükseldi. Birçok üniversitede öğretim üyeliği, bölüm başkanlığı ve dekanlık yapan Saygılı; bunun yanında 2014-2018 yılları arasında TAK Haber Ajansı (Türk Ajansı Kıbrıs) Müdürlüğü yaptı ve hâlihazırda da KKTC Yayın Yüksek Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği devam etmektedir. 2023 yılında ise Profesör olan Saygılı, hâlen Girne Amerikan Üniversitesinde İletişim Fakültesi dekanı olarak görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Oğuz İnel

Prof. Dr., 1955 doğumlu. 1976 da Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kimya mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eskişehir Anadolu ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı. 2002 de emekli oldu. Akademik yayınları haricinde felsefe konusunda sobil yayıncılık tarafından yayımlanmış üç kitabı vardır:

1. “Düşünmek Üzerine Düşünmek” (2009),
2. “Zorunluluk ve Sorumluluk” (2012),
3. “Nietzsche ve Schopenhauer ile küçük bir söyleşi” (2018).

Prof. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş

1965 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. 1988 yılında Trakya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümünü tamamlamıştır. 1997 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Biyoloji Anabilim Dalı, Zooloji Programı'nda yüksek lisansını, 2005 yılında ise aynı üniversitede doktorasını tamamladı. Erişmiş, 1993 yılında başladığı Araştırma Görevlisi kariyerine Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde devam etmiş olup, 2007 yılında Yardımcı Doçent, 2014 yılında Doçent, 2019 yılından bu yana ise Profesör unvanı ile görevine devam etmektedir. Prof. Dr. Erişmiş, 2014 yılında kurucusu olduğu Doğa Koruma Biyoizlem Araştırma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Prof. Toker, pek çok ulusal ve uluslararası projede koordinatör, araştırmacı ve uzman olarak görev almaktadır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

İLETİŞİM:

E-posta: uerismis95@gmail.com

Prof. Latif Mutlu

21 Haziran 1924, Nazımiye do-ğumludur. Evli ve iki oğlu vardır. Petrol Ofisi’nde 15 yıl müdür ola-rak görev yaptı (1951-1965). En önemli görevinin, Türkiye’nin ilk boru hattı olan İskenderun-Batman Boru Hattı’nın kurucu müdürlüğü olduğunu söyler.
Özel İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin kuruluşuna katıldı. Akademinin Genel Sekreteri ve Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 1968 yılında Özel Diş Hekimliği ve Eczacılık Özel Yüksekokullarını kurdu.
Latif MUTLU önem verdiği diğer hizmetlerini söyle sıralamaktadır;
1979 yılında Bursa’da elektrikle karbondioksit üretimi için tesisler kurdu.
1983’de karbondioksit üretim sistemini değiştirerek diğer üreticilere kendi yöntemlerini kullanmaları için izin vermiştir.
1991 genel seçimlerinde (SHP) Sosyal Demokrat Halkçı Parti, İstanbul 2. Bölge’de Milletvekili adayı olarak seçime katıldı ise de bu bölge se-çim barajını aşamadığından Milletvekili çıkaramadığı için seçilemedi.
1991’de İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı okullarında 3 yıl kadar genel müdürlük yaptı.
1994’te İngiltere’de bir üniversiteden aldığı yetkiyle İstanbul’da (ISIS - İstanbul School of International Studies) “İstanbul Uluslararası Bilimler Merkezi”ni kurdu.
1995’de üniversite kurmak için, Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı’nı kurdu.
1996’da TBMM’nin kabul ettiği kanunla İstanbul Bilgi Üniversitesi resmen kuruldu. Latif MUTLU, 11 yıl bu vakfın başkanlığını yaptıktan sonra, 2006’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ol-du. Halen bu üniversitenin Kurucular Kurulu Onursal Başkanı ve Vak-fın Mütevelli Heyet Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Rafael Sabatini

Rafael Sabatini (29 Nisan 1875 - 13 Şubat 1950) İtalyan-İngiliz aşk ve macera romanları yazarıdır.

Dünya çapında en çok satan şu kitapları ile tanınır:
The Sea Hawk (1915),
Scaramouche (1921),
Captain Blood (aka The Odyssey of Captain Blood) (1922)
ve Bellarion the Fortunate (1926).

Sabatini toplamda 34 roman, sekiz kısa öykü koleksiyonu, altı kurgusal olmayan kitap, çok sayıda derlenmemiş kısa öykü ve birkaç oyun yazmıştır.

Reşat Nuri Güntekin

Reşat Nuri Güntekin (25 Kasım 1889; İstanbul - 7 Aralık 1956; Londra), Cumhuriyet dönemi edebiyatında önemli bir yeri olan Çalıkuşu, Yeşil Gece ve Anadolu Notları gibi eserlere imza atmış roman, öykü ve oyun yazarıdır. Müfettişlik görevi ile Anadolu'da gezdiği için Anadolu insanı yakinen tanımıştır. Eserlerinde Anadolu'daki yaşamı ve toplumsal sorunları ele almış insanı insan çevre ilişkisi içinde yansıtmıştır.

Romanları:
Gizli El (1922)
Çalıkuşu (1922)
Damga (1924)
Dudaktan Kalbe (1925)
Akşam Güneşi (1926)
Bir Kadın Düşmanı (1927)
Yeşil Gece (1928)
Acımak (1928)
Yaprak Dökümü (1930)
Kızılcık Dalları (1932)
Gökyüzü (1935)
Eski Hastalık (1938)
Ateş Gecesi (1942)
Değirmen (1944)
Miskinler Tekkesi (1946)
Harabelerin Çiçeği (1953)
Kavak Yelleri (1961)
Son Sığınak (1961)
Kan Davası (1961)

Sabahattin Ali

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında Bulgaristan Gümülcine’de doğdu. Babası Selahattin Ali piyade yüzbaşıydı. Annesi ev hanımıydı. Sabahattin Ali, babasının mesleği icabı birçok yer görmüş, çok seyahat etmiştir. Anadolu’nun çeşitli illerinde eğitimini tamamlamıştır. Sabahattin Ali’nin hayatında annesinin büyük bir rolü vardır. Annesi psikolojik sorunlar yaşayan bir kadındır. 3 kere intihar girişiminde bulunmuştur. Sık sık depresyona girip hastanede tedavi edilmiştir. Hatta Sabahattin Ali, babası Selahattin Ali Bey’in kalp krizi geçirip vefat etmesinin sorumlusu olarak annesinin bitmek bilmeyen rahatsızlıklarını sebep olarak görmüştür.
1927’de Öğretmen okulunu bitirdi ve Yozgat Cumhuriyet Okulu’nda öğretmen oldu. Sabahattin Ali’nin öğretmenlik yaptığı yıllarda Cumhuriyet yeni kurulmuştu. Atatürk, ülkeyi kalkındırmak için eğitimde atılımlar yapıyordu. Yetenekli gençleri yurt dışına göndererek eğitim almalarını sağlıyorlardı. Yurt dışında çeşitli dallarda eğitim gören gençler, eğitimleri bittikten sonra yurda dönüyor ve kendilerini iyi yetişmiş nesiller yaratmak için ülkeye adıyorlardı. Sabahattin Ali de bu gençlerden biriydi. Eğitim Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak, dil eğitimi almak için Almanya’ya gitti. Orada çok iyi Almanca öğrendi. Hatta o kadar iyiydi ki, Türkiye’ye döndüğünde Almanca öğretmeni olarak göreve başladı. Sabahattin Ali, Almanya’ya gitmeden önce milliyetçi bir görüşe sahipken, Almanya’dan döndükten sonra siyasi görüşü tamamen değişmiştir. Komünist bir görüşe kaymıştır.
Almanya’da eğitimdeyken, orada yaşadıklarını “Kürk Mantolu Madonna” kitabında bize o kadar güzel anlatır ki, gerçekle kurgu birbirine girer. Kürk Mantolu Madonna’yı bu gözle okumak lazım. Çünkü romandaki Raif Efendi’nin bir yanı Sabahattin Ali’nin ta kendisidir! Maria Puder isimli roman kahramanı, aslında Sabahattin Ali’nin Almanya’da tanışıp âşık olduğu kadındır. Orada yaşayıp gördüğü şeyleri Kürk Mantolu Madonna isimli eserinde bize roman tadında anlatır.

Sabahattin Ali’nin Şiirleri & Romanları & Kitapları:

• Dağlar ve Rüzgâr - 1934 – Şiir
• Değirmen - 1935 – Öykü
• Zanaatkarlar – 1936
• Kağnı - 1936 – Öykü
• Kuyucaklı Yusuf - 1937 – Roman
• Hanende Melek - 1937 – Öykü
• Ses - 1937 – Öykü
• Kurbağanın Serenadı ve Öteki Şiirler'le birlikte - 1937 – Şiir
• İçimizdeki Şeytan - 1940 – Roman
• Kürk Mantolu Madonna - 1943 – Roman
• Kağnı - 1943 – Öykü
• Ses - 1943 – Öykü
• Yeni Dünya - 1943 – Öykü
• Sırça Köşk - 1947 – Öykü
• Kamyon – Öykü
• Bir Orman Hikayesi - Öykü

Sabri Kocabay

Sabri KOCABAY, 1950 ANKARA doğumlu, üç çocuk ve altı torun sahibi, iyi derecede Almanca, orta derecede İngilizce dil bilgisine sahip, oldukça iyi bilgisayar kullanan, bilhassa Mühendislik Hizmetleri üzerine Bilgisayar Programları yapan, Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Bölümü 1974 yılı mezunu Makina Mühendisidir.

1969-1974 yılları arasında, gece Mühendislik Eğitimi yaparken, gündüz PTT Ankara Bölge Başmüdürlüğünde Teknisyen olarak çalışmıştır.
1975-1976 yılları arasında Yedeksubaylık hizmetini müteakip:
1977-1978 Taksan Takım Tezgahları A. Ş. Firmasında Uzman Proje Mühendisi,
1979-1982 Gemaksan Genel Makine Sanayii Ltd. Şti. Firmasında Fabrika Müdürü,
1982-1985 M.A.N Motor A. Ş. Firmasında İmalat Hattı Sorumlusu,
1985-1995 Serbest Çalışma (Proje, Taşeronluk, Müteahhitlik v.s.)
1995 yılından sonra ise gerek Yüksel Proje Müşavirlik Firmasında, gerek ANTS-DORSCH CONSULTS Müşavirlik Firmasında ve gerekse İnşaat Firmalarının Taahhüt İşlerinde Vatanın her köşesinde Mekanik Tesis Kontrol Başmühendisi olarak görev yapmıştır.

2017 yılının Ocak ayında Kalp ve Akciğer Hastalığı nedeniyle Doktorlarında isteği üzerine çalışma hayatına son vermiştir. Damarlarındaki kanı ve ruhu, Vatan ve Millet Sevgisiyle yoğrulmuştur. Vatanının bölünmezliği ve Milletinin üstünlüğü O’nun vazgeçilmez duygusu ve değerlerin en büyüğüdür.

Salih Aslanparçası

MEHMET SALİH NEZİH
Müstear isimli, şiir yazarı
Salih Aslanparçası; 1 ocak 1989 tarihinde,
Diyarbakır'ın Çermik ilçesine bağlı, Petekkaya köyünde dünyaya geldi.

Şiir'e olan ilgisi küçük yaşlarda başladı.. İlk şiir'ini 16 yaşında iken yazdı, 2007 yılının haziran ayında, Ailesi ile birlikte Antalya'ya taşındı, Halen Anyalya'da ikamet etmektedir..

Samed Behrengi

Samed Behrengi (Fars, Azerbaycan: Səməd Behrəngi; 1939; Tebriz, İran Şahlığı; ö. 31 Ağustos, 1967; Aras Nehri) Azeri asıllı İranlı öğretmen ve çocuk hikâyeleri ile halk masalları yazarı-derleyicisidir.

Hayatı:
Babasının adı İzzet, annesinin adı Sara idi. İran genelinde seyahatler ile Fars ve Azeri halk kültürü üzerine incelemeler yaptı. Halkın dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derledi, yorumladı, yeniden yazdı. Bunları derlemenin yanı sıra, çocuk öyküleri yazdı. Ne var ki kimilerince çocuk öyküleri olarak görülen bu yapıtlar kimilerince de İran ve diğer dünya halklarına, adalet, eşitlik, dogmayı sorgulama, direnebilme gibi öğütlerde bulunan metinlerdir. Zamanının Şah yönetimine karşı masal ve hikâyeler yazarak karşı koymaya çalışmış, başkaldırmıştır. Samed Behrengi öğretmen okulunda okumuştur. Öğrenimini tamamladıktan sonra köy okullarında öğretmenliğe başlamıştır. Kısa hayatı boyunca her zaman çocuklara hayatı anlatmaya çalışmış ve öğret-menlik görevinde kalmıştır.

Samed Behrengi (1967) 28 yaşındayken şüphe uyandıran bir biçimde Aras Nehri'nde ölmüştür. Yüzerken boğulduğu söylentisi yayılsa da buna kimse inanmadı, çünkü Behrengi, yazdığı masallarla, ülkesinin başına çöreklenmiş Şahlık düzenini açıkça eleştiriyor, her türlü baskı yönetimine karşı çıkıyordu. Bu yüzden suikasta uğradığı düşünülmektedir. Yapıtları onlarca dile çevrilmiştir.

Yapıtları:
• Bir Vardı Bir Yoktu
• Bir Şeftali Bin Şeftali
• Küçük Kara Balık (Bu Eser)
• Yıldız ve konuşan Bebek
• Yıldız'ın Kargaları
• Pancarcı Çocuk
• Kel Güvercinci
• Ulduz ve Kargalar
• Bir Günlük Düş ve Gerçek
• Köroğlu Geliyor
• Püsküllü Deve
• Sevgi Masalı
• Bir Aşk Masalı
• Ah Masalı
• İnatçı kediler
• Beyaz diş

Seçil Sevdir

Okul Öncesi Öğretmeni Seçil SEVDİR 1989 yılında Balıkesir’de doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Burhaniye’de tamamladı. Lisans eğitimini Konya’da Selçuk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliğinde tamamladı. Erzurum Horasanda öğretmenliğe başladı. Evli ve 1 çocuk annesi öğretmen olarak Sakarya’da görev yapmakta.

Sedat Aksoy

Sedat AKSOY:

1976 yılında Bafra-Samsun’da doğdum. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünden 2002’de mezun olup aynı yıl İstanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine başladım. 2002’de girdiğim İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde kütüphaneci olarak çalışmaktayım. 2014’te hazırladığım “İstanbul Üniversitesi Yayınları Bibliyografyası 1933-2014: Kitaplar (Üniversite Mensuplarının Kurum ve Kurum Dışı Yayınları)” adlı çalışma aşağıda belirtilen adreste Excel ve PDF dosyası seçenekleriyle açık erişim kullanıcıların hizmetine sunulmuştur:

http://kutuphane.istanbul.edu.tr/?p=5539

Sedat İnce

ÖZGEÇMİŞ
1968 yılında Manisa’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Almanya’da tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalından 1992 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde 2005 yılında tamamladı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Kurucularındandır. Aynı Üniversitede 1995 yılında Araştırma görevlisi olarak başlamıştır ve halen Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

LEBENSLAUF
Wurde 1968 (in der Türkei) in Manisa geboren. Besuchte die Grundschule in Deutschland. Studierte an der Dokuz Eylül Universität in der Erziehungswissenschaftlichen Fakultät und schloss sein Studium 1992 im Fachbereich Deutsch auf Lehramt erfolgreich ab. Sein Magister und Doktorstudium absolvierte er im Jahre 2005 an der Hacettepe Universität. Er ist Mitbegründer der Deutschlehrerabteilung an der Muğla Sıtkı Koçman Universität. Begann 1995 als Assistent an derselben Universität zu arbeiten und ist dort weiterhin als Lehrbeauftragter tätig.

e-Mail: sedat.ince@gmail.com

Şehriye Işık

1961 yılında Yusufeli’nin Erenköy’ünde (Hers) doğdu. İlköğrenimini burada tamamladı. 1981 yılında Derince Lisesi’ni,1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nü bitirdi. İki yıl Özel Atılım Lisesi’nde Fizik öğretmeni olarak çalıştıktan sonra, 1991 yılında Söke Hilmi Fırat Anadolu Lisesi’ne Atandı,1992-2014 yılları arasında Değirmendere Hacı Halit Erkut / Süper/Anadolu Lisesi’nde görev yaparak emekli oldu. Evli ve bir çocuk annesidir.

• https://www.facebook.com/aknezor44
• https://twitter.com/sore44
• https://fizikcisehriye.wordpress.com

Selen Güney

Selen GÜNEY, antrenör, 2018'de Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Sporda Bilişim Teknolojileri yüksek lisans programına başlamış ve tez çalışmasını, sporcuların zihinsel süreçlerinin Ay yerçekimi gibi farklı yerçekimi koşullarından nasıl etkilendiğini inceleyerek tamamlamış ve sporcu gruplarının fiziksel performansının ve zihinsel süreçlerinin incelendiği birçok araştırmada görev almıştır.

se.lot@hotmail.com

Selma Mehtap Metin

İzmir' in Aliağa ilçesinde 08.09.1985 yılında doğdu. Gazi Ortaokulu ve Alp Oğuz Anadolu Lisesi'ni bitirdikten sonra Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde Fen Bilimleri Öğretmenliği'nden mezun oldu. Kendini bildi bileli şiir, müzik, roman tutkunudur. Şarkı söylemek ve kelimelerle oynamak yaşamının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Seyfullah Aydın

SEYFULLAH AYDIN , ÖZGEÇMİŞ:
Söz - Fen, BilQ ve Sınav Dershanelerinde kurucu müdür ve
Emekli Müdür, September 2003 – June 2011 (7 years 10 months), Erzurum.....
EDUCATION:
İstanbul Üniversitesi Tarih, Yakınçağ, iyi ki İstanbul üniversitesinde okumuşum (1977 – 1981)
çeşitli özel sektör eğitim kurumlarında yöneticilik ve öğretmenlik yaptım; emeklilik döneminde bazı İnternet sitelerinde köşe yazarlığı yapmaktayım. basılmış, A'den Z'ye dünya tarihi ve basım aşamasında; "Vatansız Irk" kitabı.

Sezai Topal

SEZAI TOPAL, Having been born in Kahramanmaraş, He spent his childhood and youth in K. Maraş, Adıyaman, Adana, Ankara and Mersin. He graduated from the Department of Teaching Philosophy in Çukurova University in 1998. He worked in various schools as a teacher.

Currently, he works as a teacher in Mehmet Serttaş Anatolian High School. He has been doing his masters' degree in the department of Psychology in Toros University. He is interested in the psychology of childhood and adolescent, early adulthood problems and the problem of loneliness of people in our era.

Shopenauer

Hegel’in “iyimserci usçuluk” anlayışına karşı temellendirdiği “kötümserci istenç felsefesi”yle, Tolstoy ile Conrad’dan Thomas Hardy’e, Proust ile Wagner’den Thomas Mann’a, Nietzsche ile Freud’dan Wittgenstein’a dek kendisinden sonraki pek çok yazar, sanatçı ve filozof üstünde derin etkiler bırakmış “Kant sonrası” Alman filo-zofu.
İngiliz dostu olmasıyla tanınan varlıklı ve açık görüşlü bir ailenin oğlu olarak Danzig’de dünyaya gelen Schopen-hauer, çocukluğu boyunca ailevi nedenlerle sürekli yolcu-luk etmek durumunda kalmıştır. Nitekim eğitiminin deği-şik aşamalarını Almanya dışında, en çok da İngiltere ile Fransa’da sürdürmüş olması, klasik diller ile çoğu modem Avrupa dilini iyi derecede konuşabilmesinin başlıca nedenidir. Kendisinden sonra yerine geçmeye ısınsın diye, henüz çocuk denebilecek bir yaşta babasının dayatmalarıyla iş yaşamına girmiş olmakla birlikte, babasının ölümünden sonra kendi isteği doğrultusunda tıp eğitimi almak üzere 1809 yılında Göttingen Üniversitesi’ne kayıt yaptırmış; babasından kalan hatırı sayılır mirasla yaşamının sonuna dek en ufak bir maddi güçlük çekmeden yaşamıştır..
Tıp eğitimi almaya daha yeni başlamışken ilgisi bütünüyle felsefeye kayan Schopenhauer, çok geçmeden kendilerine nefret derecesinde tepki duyacağı Fichte ile Scweier-macher’den de dersler aldığı Berlin Üniversitesi’nde iki dönem felsefe öğrenimi görmüştür. O bunu hiçbir zaman kabul etmeyecek olsa da özellikle “istenç” anlayışının oluşumu üzerinde Fichte’den aldığı bu derslerin büyük bir payı olduğu kuşku götürmezdir. Bu arada annesinin bir romancı olması onun gençlik yıllarını geçirdiği Weimar’ da Goethe, Scwegel ve Grimm Kardeşler ile tanışmasına vesile olmuş; 1813-1814 kışında kısa bir süreliğine de olsa Goethe ile düşünsel bir yoldaşlık kurmasına olanak tanımıştır. Goethe, en azından başlarda, Schopenhauer’un felsefesi ile Newton’a karşı geliştirdiği kendi “renkler kuramı” (Farbenkhre) arasında birbirini bütünleyen bir ilişki olduğunu belirtmiş; buna karşı Schopenhauer da 1816 yılında tamamladığı “Uber das Sehn und die Farben” (Görme ve Renkler Üzerine) adlı incelemesini Goethe’nin renkler kuramından aldığı esinle yazdığını içtenlikle dile getirmiştir.

Süleyman Üstüner Dede

Hacı Bektaş-ı Veli’nin, kendisine “Cemalimdir, Cemalimdir.” dediği, baş halifesi ve amcazadesi olan Seyit Cemal (Künyesi: Şeyh Seyyid-i Cemal-i Nureddin) evlatlarındandır. 1962 yılında doğmuştur.
Erciyes Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunudur. Tüm hayatını iki soru şekillendirmiştir. Birincisi, radyoyu ilk gördüğündehayrette kalarak, radyonun nasıl ses çıkardığı sorusudur. Bu soruyu ilk sorduğunda, “İçinde küçük adamlar var, onlar konuşuyor.” diye cevap almıştır. O halde radyonun içinde küçük insanlar ve bizim dışımızda bambaşka bir dünya olmalıdır diye, düşünmüştür. Bir gün radyo bozulmuş ve radyonun tamiri için eve tamirci çağrılmıştır.
Bu onun için en önemli gündür. Nihayet radyo açılacak ve çok merak ettiği dünya ile küçük adamlar görülecektir. Radyocu gelir ve radyo açılır. Hayal kırıklığı! İçinde bobin, hoparlör, elektronik parçalardan başka bir şey yoktur. Peki, içinde küçük adamlar yoktur ama gerçekten nasıl ses çıkartmaktadır, sorusuna radyo tamircisi dahil olmak üzere kimseden tatmin edici bir cevap alamaz. Bu sorunun en doğru ve en detaylı cevabını bulma arzusu mesleğini seçmesine neden olur.
İkinci soru ise Alevi-Sünni kavramlarını ilk duyduğu günden beri bu farklılığın gerçeğinin ne olduğu sorusudur. Bu soruya aldığı cevaplar da tatmin yönünden radyonun nasıl çalıştığına verilen cevaplardan pek farklı değildir ve ömrünü bu işin gerçeğinin ne olduğunu anlamaya adar. Bu konuda bulabildiği maddi ve manevi ne kadar kaynak ne kadar yazılmış eser varsa bulup objektif olarak okumaya, araştırmaya başlar. “Bulanlar ancak arayanlardır.” Bu maddi ve manevi derin araştırma, Allah’ın izni ve Hünkâr Hacı Bektaş-ı Veli’nin nefesiyle nasip sahipleri için bu eserlerle vücut bulmuştur.

http://www.suleymanustuner.com.tr/

Tarık Buğra Yeniay

1996 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. Şu anda İstanbul aydın üniversitesi mimarlık bölümü 2. sınıf öğrencisidir. Hayal gücü çocukluğundaki yaptığı ilginç tasarımlarla izlediği filmler ile ve gezdiği ülkelerle gelişti. 30’dan fazla ülkeye gitti ve her birinde farklı kültür ve farklı insan karakterleri vardı, bu hayatında çok önemli bir yer kaplıyor. Bu kitabın çıkışı geçmişindeki hayallerin ve yaşadığı tecrübelerin bir bütünüdür.

Tarkan Özhan

[Tarkan Özhan, 1969-]

ÖĞRENİM DURUMU: Trakya üniversitesi

Bölüm: Fen Fakultesi Kimyager

MESLEĞİ: Borsacı, Trader, Portfoy Yönetimi

Aktif Çalışma süresi; 25 yıl

Tayfun Çavuşoğlu

Tayfun ÇAVUŞOĞLU (1964 / …)
Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Alman Dili Anabilim Dalı (1985) mezunu. Öğrenciyken 1983 yılı başlarında Türk Haberler Ajansı (THA) Bursa Bürosu’nda muhabirliğe başladı. Bursa’daki yerel gazeteler Hâkimiyet, Olay, Bursa hâkimiyet ve Kent gazetelerinde muhabir, istihbarat şefi, haber müdürü, yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Bursa hâkimiyet ve Bursa Haber gazetelerinde genel yayın yönetmenliği görevinde bulundu. Halen Bursa yerel basınındaki çalışmalarını sürdürüyor.

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Bursa Şubesi’nde iki dönem (1997-2001) başkanlık yapan Tayfun Çavuşoğlu, Bursa Gazeteciler Cemiyeti’nde (BGC) bir dönem (2009-2012) yönetim kurulu üyeliğinde de bulundu.
Basın meslek örgütlerinden çok sayıda ödül de alan, sürekli basın kartı sahibi Tayfun Çavuşoğlu, İngilizce Öğretmeni Nesrin Çavuşoğlu ile evli olup, Altuğ ve Alper’in babasıdır.
İlk kitabı “Çanakkale 1915, İftiralar, Yalanlar, Polemikler”, 2014’ün şubatında Kastaş Yayınevi (İstanbul) tarafından yayınlandı.

www.bursahaber.com

http://bursatime.net/

http://www.bursahaber.tv/

http://www.tayfuncavusoglu.com

https://www.facebook.com/Canakkale.1915.kitap

Tekin Özdemir

Daha önce yazdığım dosyayı kitaplaştırmak için götürdüğüm bir yayınevi, geri çevirmeden önce yazılı özgeçmişimi de istemişti. Halbuki doğduğum yer, okuduğum okul isimleri yahut kaç çocuk babası olduğumun ne önemi var ki, önemli olan yazının içeriğidir; belki başarılı vurgulama yapılıp yapılamadığı ve de eserin konuya dair ön görüsünün niteliğidir! Bence yazarın uzak geçmişi ve özel hayatıyla teşhir edilmesi gereksizdir ya...

Fakat madem şarttır geleneğe bağlanıp kanıksanmış egoları tatmin etmek, incileri biraz dökelim bari! Ben, 1957 yılının yılbaşı gecesi köyümüzde dünyaya gelmişim. En büyük ağabeyim, dördüncü erkek kardeşe sahip olmanın gururuyla bu anı evimizin duvar taşına kazıyarak ölümsüzleştirmişti. Ama nedense bu tarih nüfus kütüğüme gün-ay-yıl olarak tamamen farklı işlenmiş. Başıma kötü bir şey gelmediği için umursadığım yok, ama resmi kaydımın sahteliği içime pek sinmiyor doğrusu! Kimliğimi her ibraz ettiğimde sanki kalpazanmışım gibi bir hisse kapılıyorum!

İlkokulu köyde, orta ve liseyi Göle’de okuduktan sonra Ankara’ya göçtük, hayatımın işten sayılan yirmi altı yılı ODTÜ’de geçti. Yirmi iki yıldan beridir de yazmaya çalışıyorum; maalesef ki okuma iradesinin son derece kısıtlı olduğu ortamda, işlerin iyi gittiği söylenemez.
Tekin Özdemir

Thomas Malthus

He (Thomas) Robert Malthus
(13 February 1766 – 23 December 1834) was a British cleric and scholar, influential in the fields of political economy and demography. Malthus himself used only his middle name Robert. Malthus became widely known for his theories about change in population. His An Essay on the Principle of Population observed that sooner or later population will be checked by famine and disease. He wrote in opposition to the popular view in 18th-century Europe that saw society as improving and in principle as perfectible. He thought that the dangers of population growth precluded progress towards a utopian society: "The power of population is indefinitely greater than the power in the earth to produce subsistence for man". As a cleric, Malthus saw this situation as divinely imposed to teach virtuous behaviour. Malthus wrote:
That the increase of population is necessarily limited by the means of subsistence, That population does invariably increase when the means of subsistence increase, and, That the superior power of population is repressed, and the actual population kept equal to the means of subsistence, by misery and vice.
Malthus placed the longer-term stability of the economy above short-term expediency. He criticised the Poor Laws, and (alone among important contemporary economists) supported the Corn Laws, which introduced a system of taxes on British imports of wheat. His views became influential, and controversial, across economic, political, social and scientific thought. Pioneers of evolutionary biology read him, notably Charles Darwin and Alfred Russel Wallace. He remains a much-debated writer.

Thomas Mann

Paul Thomas Mann (1875 – 1955) was a German novelist, short story writer, social critic, philanthropist, essayist, and the 1929 Nobel Prize in Literature laureate. His highly symbolic and ironic epic novels and novellas are noted for their insight into the psychology of the artist and the intellectual. His analysis and critique of the European and German soul used modernized versions of German and Biblical stories, as well as the ideas of Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Nietzsche and Arthur Schopenhauer.
Mann was a member of the Hanseatic Mann family and portrayed his family and class in his first novel, Buddenbrooks. His older brother was the radical writer Heinrich Mann and three of Mann's six children, Erika Mann, Klaus Mann and Golo Mann, also became significant German writers. When Adolf Hitler came to power in 1933, Mann fled to Switzerland. When World War II broke out in 1939, he moved to the United States, then returned to Switzerland in 1952. Mann is one of the best-known exponents of the so-called Exilliteratur, German literature written in exile by those who opposed the Hitler regime.

Tuğba Büyükkerpiç

Tuğba Büyükkerpiç, 1987 yılında Bursa Mustafakemalpaşa'da doğdu. Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi'nde 10 yıldır hemşire olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllardır aynı zamanda hobi olarak yazarlıkla da ilgilenen yazar, yaklaşık 10 yıldır yazmaktadır. Yayınlanmış ilk kitap çalışması olan "Denemelerim"i 2019'da e-Kitap Projesi ile kitap dünyasına sunmuş ve kitap haline getirmiştir.

https://www.facebook.com/tuuba987

Turgay Sehil

1969 yılında Antakya'da doğan Turgay Sehil ilk ve orta öğretiminin bir bölümünü Almanya'da tamamladıktan sonra 1995 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde tıp eğitimi, 2009 yılında Avusturya Doktorlar Akademisinde bütünleştirici kür tıbbı eğitimi alır.

Bilinç olgusu hakkında kalem oynatmanın zorluğuna rağmen 2019 yılında “Özgürlüğe Yolculuk: Bilinci Anlamanın Temel İlkeleri” adlı kitabıyla bilinç olgusunun işleyişi hakkında edinmiş olduğu temel bilgileri, bu alanla ilgilenen okuyucularıyla paylaşır. Bu çalışma, görelilik kuramlarıyla Einstein’ın öncülüğünü yapmış olduğu ve algımızı da kapsayan gerçeklik sorununu evrenin bütünselliği ve bağlantısallığıyla birlikte ele almayı sağlayan ve “Uzay/zaman Rehberi” olarak adlandırdığı bir algoritmayı geliştirebilmesinin altyapısını oluşturur.

Turgay Sehil bu kitapla, dini bir tartışmanın veya Tanrının var olup olmadığını kanıtlama çabasının ortaya koyulduğu bir televizyon programını yazmanın çok ötesinde, herkesin ilgisini çeken, herkesin mutlaka fikir yürütebildiği Tanrı olgusu üzerinden aslında bağlantısal ve bütünsel bir evrendeki varlığımızın yerini tespit eden bir çalışmayı ortaya koyar.

Yazar, evrenin nasıl var olduğu, neden var olduğumuz, dünyaya gelmemizin amacı, yaşamın bir anlamının olup olmadığı sorularını büyük bir çoğunluğumuzun Tanrının varlığı üzerinden verdiğinin farkındalığı içinde, Tanrı olgusu tartıştırarak okuyucuların beklemediği bir gerçekliğe ulaşmasını hedefler..

Ümit Turan

1982 Bitlis/Tatvan doğumlu olan Yazar, Tatvan Çok Programlı Lisesinden mezun oldu. Açık öğretim fakültesi halkla ilişkiler bölümünde okudu. Değişik şehirlerde, değişik sektörlerde çalıştı. İstanbul’da yaşamaktadır. Değişik TV kanallarında kameraman olarak çalıştı ve profesyonel kameramanlık görevini halen devam ettirmektedir. Kameramanlık dışında, kısa film senaryoları yazdı ve çektiği kısa filmlerin yönetmenliğini yaptı. Diğer roman proje-leri üzerindeki çalışmalarını da devam ettirmektedir.

Ümmühan Yaşar

Kısa Özgeçmiş:
Yazar, 01.06.1977 tarihinde doğdu. Ankara Üniversitesi, Eğitim Psikolojisi Hizmetleri (EPH) bölümünü kazanıp, yatay geçiş yaparak OMÜ Psikolojik Danışmanlık & Rehberlik (PDR) Bölümünden 2001 yılında mezun oldu.
2001 yılından bu yana, Milli eğitim bakanlığına bağlı çeşitli okullarda il il görev yaptı. En son ve halen, Bodrum'da görev yapmaktadır..
Ümmühan Nimet Yaşar, Eylül / 2013

Veysel Altunbay

1981 GaziAntep doğumlu. Öğrenini K.Maraş’ta tamamladı. Evli ve 2 çocuk babası olan yazarın, Bu eseri hazırlamakta ki tek maksatı:
"Ben o Müslümanlar için ne yapabilirim? Sorusuna cevap içindi. Allahu Teâlâ dünya Müslümanlarına yardım etsin.

Veysel Topaloğlu

Geçmiş, herkesin kendi geçmişi;
Bana ne? Başkasının geçmişinden demeyin! Ben, size bunun nedenlerini söyleyeyim: Geçmiş, geçip gitmiş de: Giderken neler neler götürmüş?
Onlara bakmalı!
Budur: Konunun özü, "Gemi dolusu" sözü;
İse geride bırakmalı!
Bilelim ki: Bazılarının geçmişi toza (pembe), Bazılarının ise köze (kor) benzer! Benimki hangisi? Onu da siz söyleyiniz!
Manisa'nın Demirci kırsalında: Bir
Çiftlik evinde: (Bin dokuz yüz altmış yılının:
Yirmi altı Mayısında) Dünyaya geldim.
Ve Dünyanın gailesine öyle daldım.

Sadece, şu kısacık ömrümde: Bu kadar çok canavarla, Tanışmak zorunda kaldığım için; İçimde hep burukluk ve tiksinti vardır!

Özetle, diyenler için; Gazi üniversitesi, iktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Maliye Bölümünden mezun oldum. Askerliğimi, yedek subay olarak yaptım.
Uzun yıllar; bir bankada: Mali Analist ve Şube yöneticisi (Müdür) olarak çalıştım. Evli, barklı, çocuklu; kendi halinde ve mutlu bir insanım..

Veysi Topkaç

1989 yılında diyarbakırda doğdum. 1990 yılında İstanbula taşındık. İlk ve Orta okulu Adem Çelik İ.Ö. Okulunda, Liseyi 75. Yıl Cumhuriyet lisesinde okudum. 2008 yılında Beykent üniversitesini okurken bazı sorunlar nedeniyle okulu yarım bırakmak zorunda kaldım.

Bu olaydan sonra üniversite hayatıma 2012 yılına kadar ara verdim. 2012 yılında Anadolu üniversitesi tarım fakültesini kazandım. Bu bölüme şu anda devam ediyorum. Kızsız Hayat’ı 05.12.2011 yılında yazmaya başladım..

William Olaf Stapledon

Olaf Stapledon (10 Mayıs 1886 - 6 Eylül 1950), İngiltere doğumlu felsefeci ve yazar. "Geleceğin tarihi" tarzı romanları bilim kurgu üzerinde büyük etki yaratmıştır[1]. En ünlü yapıtları arasında Star Maker ve Last and First Men bulunmaktadır. Bu iki roman, milyarlarca yıla yayılan olayları zaman zaman detaylara inerek anlatmaktadır. Özellikle Last and First Men, anlatım dili bakımından romandan ziyade bir tarih kitabını andırmaktadır. İki kitapta da asıl anlatıcılar dışında baskın bir karakter yapısı yoktur. İki romanda da olayların tümüne çeşitli kurgusal sebeplerle hakim olan anlatıcılar, olayların içindeki karakterlere takılmaz ve daha büyük bir anlatıyı insanlara iletmeyi amaçlar.

Stapledon'ın yapıtları şimdiye kadar Türkçeye çevrilmemiştir.

Başlıca Eserleri:

Last and First Men (1930)
Last Men in London (1932)
Odd John (1935)
Star Maker (1937)
Darkness and the Light (1942)
Sirius: A Fantasy of Love and Discord (1944)
Old Man in a New World (1946)
Death Into Life (1947)
The Flames (1947)
A Man Divided (1950)
The Opening of the Eyes (1954)
Nebula Maker (1976)
Four Encounters (1976)

Yakup Balcı

1988 tarihinde Urfa’da doğdu. İlköğrenim ve liseyi Urfa’da tamamladı.
2010 yılında Gaziantep üniversitesi Tarih Bölümüne girdi.
2015 yılında mezun oldu. Şu anda ücretli öğretmenlik yapmaktadır.

Yalçın Ceylanoğlu

“1972 yılında Adana'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Adana'da tamamladı. Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden 1994 yılında mezun oldu. Çeviri işiyle uğraştı. 2004 yılından bu yana, özel bir şirkette muhasebe elemanı olarak çalışıyor. Hobi olarak, blog yazarlığı, editörlük (Adana Blog Yazarları Facebook sayfası) ve çeviri yapıyor. Yabancı dil olarak, İngilizce biliyor. Mitoloji ve simgecilik konularıyla ilgileniyor."

• bokbocekleri.blogspot.com.tr
• simgelerdensecmeler.wordpress.com
• cikolatamitivetarihi.wordpress.com
• ikarosmitosu.blogspot.com.tr
• davincininkalpcizimleri.blogspot.com
• misirulkesinedair.wordpress.com
• twitter.com/dorkasdes

Yaşar Ali Meşe

23 ekim 1967 İstanbul doğumludur. Açık öğretim muhasebe, ön lisans ile öğrenim hayatının noktalayan yazar, yazma hayatına günümüz Türkiye'sinin çalkantılı yakın tarihine tanık olarak başlamış, asker babanın çok sık değişen tayini sebebi ile bir çok yerde yaşamış ve Anadolu insanını yakından tanıma ile gözlemleme fırsatı bulmuştur. Eliniz de tuttuğunuz ilk kitabı (Olimpos'a Uzanan Yol) ile gençlere tarihi sevdirme görevini üstlenmiştir..

İLETİŞİM:
E-posta: kemeryayla07@gmail.com

Yaşar Aynur

1962 İstanbul Üsküdar doğumlu. Ortaokul ve liseyi Pendik Lisesi'nde, Üniversiteyi Anadolu üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi'nde okudu. Yayınlanmış, satışta olan eserleri:
• Kaybedilen Yıllar (Tarihi Roman)
• Ağlatan Kısa Hikayeler (Hikaye Kitabı)
• Şifre: Dayı'nın Akrabaları (Seri 1, Polisiye Roman e-kitap)
• Şifre: Dayı'nın Akrabaları (Seri 2, Polisiye Roman e-kitap)

Yasemin Dedeoğlu

1986 yılı Balıkesir doğumlu. 2004 yılında Balıkesir Ziraat Bankası Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nden mezun oldu. 2008 yılında 9 Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Anabilim Dalı Resim-İş Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Resim-İş Öğretmenliği bölümünde Tezli Yüksek Lisansını tamamladı. 2019 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık bölümü doktora programına başladı ve halen devam etmektedir. 2008 yılında atanmış olduğu Milli Eğitim Bakanlığı’nda Görsel Sanatlar öğretmenliği görevini halen sürdürmektedir.

Yesari Mahmut Esat

Yesârîzâde Mahmut Esat, 5 Mayıs 1895’te İstanbul’da doğmuştur. İstanbul’un önemli ve köklü ailelerinden Yesarîzâdeler’e mensuptur. Aileye ismini veren meşhur hattat Yesârî Mehmed Es’ad Efendi, Mahmut Yesari’nin büyük dedesidir. Son derece zeki, meraklı ve sanata ilgi duyan bir çocuk olarak yetişmiştir. Henüz on beş on altı yaşlarında iken Gıdık adlı mizah mecmuasında karikatürler yayımlamış ve bunun sonucunda Sanayi-i Nefise Mektebi’ne gönderilmiştir. Bu okuldaki eğitimini I. Dünya Savaşı yıllarında gönüllü olarak askere yazıldığı için yarıda bırakmıştır. Yüz on bir günlük memurluğu dışında bütün hayatını kalemiyle kazanmıştır. Üç kez evlenmiştir. Genellikle düzensiz ve bohem bir hayat süren Yesari, orta yaşlarında tüberküloz hastalığına yakalanmış, Yakacık Sanatoryumu’nda tedavi görmüş, ancak kurtarılamayarak 16 Ağustos 1945’te burada vefat etmiştir.

Mahmut Yesari’nin sanat ve edebiyat zevkinin başlangıcı, babası Mehmet Fahrettin Yesari’nin kültürlü, sanata ve edebiyata düşkün biri olması sayesinde küçük yaşlarda kitapla tanışmıştır. Mahmut Yesari’nin sanat ve edebiyat anlayışı, iki ana düzlemde kendini göstermektedir. Bunlardan ilki yazarın gerçekçi roman anlayışı, diğeri ise onun sanatı toplum açısından görüyor olmasıdır. Nitekim bu sayede, edebiyat dünyasında uzun yıllar ‘halk romancısı’ olarak tanınmıştır.

İlk romanı olan Çoban Yıldızı’nı 1925 yılında yayımlar ve bu tarihten itibaren sadece edebi türler üzerine yoğunlaşır. Mahmut Yesari’nin romanları konu ve tema bakımından iki ana düzlem üzerinde şekillenir. Bunlardan ilki, bireyin iç dünyası ve diğer bireylerle olan ilişkisi, diğeri ise toplumsal meseleler olarak kendini gösterir. Konunun etrafında döndüğü temalar aşk, sevgi, kıskançlık, şüphe vb.dir.
Mahmut Yesari’nin romanlarında toplumsal olarak en çok işlenen konulardan bazıları ise Tanzimat’la başlayan Türk modernleşmesinin, Cumhuriyet’le birlikte köklü değişmelere sebep olduğu yıllarda yaşayan Mahmut Yesari, bu değişimler karşısında duyarsız kalmamış ve romanlarında sıklıkla bu konuya değinmiştir. Modernleşme ve dolayısıyla Batılılaşma sonucunda kendi toplumuna yabancılaşmış kişilere yer verir. Bu kişiler çoğunlukla, zevk ve eğlenceye düşkün, sürekli yabancı kelimeler kullanan, toplumsal ve kültürel değerlerle bağ kuramayan bir karaktere sahiptirler.

Mahmut Yesari bazı romanlarında ise fabrika işçileri, köy ve köylü, işçilerin olumsuz çalışma şartları, toplumsal adaletsizlikler, yoksulluk gibi farklı konuları ele almıştır. Buna bir örnek olarak yazarın en tanınan romanı olan Çulluk, Türk edebiyatı için son derece önemli bir eserdir. Fabrika işçilerinin, köyün ve köylünün konu edildiği ilk roman olarak edebiyat tarihimize geçmiştir.

Mahmut Yesari, özellikle gerçekçi roman anlayışının bir sonucu olarak romanlarında halkın dilini yansıtan, sade, açık ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Mahmut Yesari’nin basılmış iki öykü kitabı, Geceleyin Sokaklar (1929) ve Yakacık Mektupları (1938)’dır.

Yeşim Büyük Adıgüzel

Hobi olarak yazdığı ilk kitaptır.
This is first book written as a hobby.

Yevgeny Zamyatin

Yevgeny Ivanovich Zamyatin (1884 – 1937), sometimes anglicized as Eugene Zamyatin, was a Russian author of science fiction and political satire. He is most famous for his 1921 novel We, a story set in a dystopian future police state.
Despite having been a prominent Old Bolshevik, Zamyatin was deeply disturbed by the policies pursued by the Communist Party of the Soviet Union (CPSU) following the October Revolution.
In 1921, We became the first work banned by the Soviet censorship board. Ultimately, Zamyatin arranged for We to be smuggled to the West for publication. The subsequent outrage this sparked within the Party and the Union of Soviet Writers led directly to Zamyatin's successful request for exile from his homeland. Due to his use of literature to criticize Soviet society, Zamyatin has been referred to as one of the first Soviet dissidents.

Yunus Emre

HAYATI (1238 – 1320)

Yaşamı konusunda yeterli bilgi olmadığı gibi onunla ilgili kaynaklarda anlatılanlar da birbirini tutmaz. Nerede, hangi yılda doğduğu kesinlikle bilinmiyor. Kimi kaynaklarda Anadolu'ya Doğu'dan gelen Türk oymaklarından birine bağlı olup, 1238 dolaylarında doğduğu söylenirse de kesin değildir. 1320 dolaylarında Eskişehir'de öldüğü söylenir. Batı Anadolu'nun birkaç yöresinde 'Yunus Emre' adını taşıyan ve onunla ilgili görüldüğünden 'makam' adı verilen yer vardır. Yapılan araştırmalara göre şiirlerinin toplandığı Divan ölümünden yetmiş yıl sonra düzenlenmiştir. Anadolu'da 'Yunus Emre' adını taşıyan ve Yunus Emre'den çok sonraları yaşamış başka şairlerin yapıtlarıyla karışan şiirlerinin bir bölümü dil incelemeleri sonunda ayıklanmış, böylece 357 şiirin onun olduğu konusunda görüş birliğine varılmıştır. Gene Yunus Emre adını taşıyan ve başka şairlerin elinden çıktığı ileri sürülen 310 şiir daha derlenmiştir. Onun dil, şiir ve düşünce bakımından özgünlüğü ve etkisi, ilk düzenlenen Divan'daki şiirleri nedeniyledir. Yunus Emre'nin şiirinde, edebiyat tarihi bakımından, dil, düşünce, duygu ve yaratıcılık gibi dört önemli sorun sergilenir.

Yunus İlik

YUNUS İLİK: 1971, Rize doğumlu ve Gerçeğin peşinde..

Zane Grey

Pearl Zane Grey (1872 –1939) was an American author and dentist best known for his popular adventure novels and stories associated with the Western genre in literature and the arts; he idealized the American frontier. Riders of the Purple Sage (1912) was his best-selling book.
Grey became one of the first millionaire authors. With his veracity and emotional intensity, he connected with millions of readers worldwide, during peacetime and war, and inspired many Western writers who followed him.
Zane Grey was a major force in shaping the myths of the Old West; his books and stories were adapted into other media, such as film and TV productions. He was the author of more than 90 books, some published posthumously and/or based on serials originally published in magazines. His total book sales exceed 40 million.
Grey wrote not only Westerns, but two hunting books, six children's books, three baseball books, and eight fishing books. Many of them became bestsellers. It is estimated that he wrote more than nine million words in his career. From 1917 to 1926, Grey was in the top ten best-seller list nine times, which required sales of more than 100,000 copies each time. Even after his death, Harper had a stockpile of his manuscripts and continued to publish a new title each year until 1963. During the 1940s and afterward, as Grey's books were reprinted as paperbacks, his sales exploded.

Zehra Bozkurt

Hayal kurmak yerine, hayalim için çalışıp yaşamayı tercih eden birisiydim her zaman!

29. Mart 1990 Almanya'da Osnabrück kentinde doğdum ve büyüdüm. Çok genc yaşta, stajer olarak eğitimini gördüğüm dünya markası olan bir şirkette staj sonrası Müdürlük pozisyonunda yer aldım ve çokça çalışanların eğitiminde yardımcı oldum. Yazmayı ise 17 yaşımda başladım, başta en çok dile getiremediklerimi kağıtlara dökmeyi severdim ben. Bundan ziyade piskolojik anlamda yazmak bana herzaman iyi gelirdi, hemde öyle iyi gelirdi ki... kendime huy edindim ve dünyaca notlar biriktirdim herzaman. Her anımı en güzel biçimde hatırlamanın yolu buydu benim için ve sonrasında günlük tutmaya başladım.

Hayatımın en büyük dönüm noktasını yaşarken, sonunda iki çoçuğumla tek başıma  kaldım,  Beni ben yapan herşeyimi, tüm emeklerimi avuclarımdan teker teker kayıp oluşlarını izlemek, diğer yandan ise çoçuklarıma yetebilmek için işimide bırakmak zorunda kaldım. Her gün TEK BAŞINA yeniden ayağa kalkmanın nedemek olduğunu, birileri beni alıştığım bir hayattan zorla kopardığı ve hiç bir zaman pes etme gibi bir lüksüm olmadığı bir hayatın içerisindeydim. Hayatın artık neresinden tutsam diye düşünürken, kendimi devamlı olarak geliştirebilmek için katıldığım seminarlerde yeni insanlar ve yeni hayatlar tanımaya başladım. Çok ilham verici insanlar olduğu gibi, hikayeleride beni etkiledi. Sonra dedim ki... '' madem bu şartlar altında normal iş hayatına kabul edilmiyorsun... bu sefer yeteneklerini kullan... en çok ne yapmayı seversin? Kalan malzeme nedir?'' Ilk yaptığım hamle ise kalemi yeniden elime almak oldu ve beni etkileyen bir hikayeyi yazmaya başladım, elimde kendime ait yazdığım notlarıda ekleyip bir eserim oluştu. Bir insanın, hele ki bir kadının çırpınışlarını duyuramadıkları sesleri bir taneside ben olmak istedim. Kadınlar her ne kadar güclü varlıklar olsalar bile bu bir nebze mecbur bırakıldıkları içindir. İki evladım ile birlikte, her ne kadar zor bir süreçten geçersek geçelim hayatımıza nasıl renk kattığımızı ve mutluluğu artık birilerinde aramayı bırakıp her daim hayalini kurduğumuz o hayatı yaşamaya karar verdik. Her nekadar kaderimiz yazılsada, yönünü belirlemek bize düşer.Tek başımıza huzurlu bir ortam yaratmanın aslında ne kadar güzel olabileceğini geçte olsa anladım.

Nefes aldığımız sürece hayat herşeye rağmen yinede güzel olabilir! Yeter ki umutsuzluğa kapılmayın.

Sevgilerimle...

Zehra Bozkurt

İletişim:

zehra_bozkurt@outlook.de

Zeki Basut

Ben Zeki BASUT 13.04.1982 yılında Giresun’da dünyaya geldim. Lise mezunuyum, uzun yıllar ticaret ile uğraştım. Şimdi bir kamu kurumunda memur olarak çalışmaktayım. 15 yıldır hobi olarak yazmaktayım.

İLETİŞİM:

E-posta: z.basut@hotmail.com
facebook.com/zeki.basut

İNSTAGRAM:
@z.basut
@kristal_krallık

Ziya Gökalp

Mehmet Ziya Gökalp (23 Mart 1876, Diyarbakır – 25 Ekim 1924, İstanbul), Osmanlı ve Türk toplumbilimci, yazar, şair ve siyasetçidir. Meclis-i Mebusan'da ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde milletvekilliği yapmıştır. "Türk milliyetçiliğinin babası" olarak da anılır.

Eserleri:
Limni ve Malta Mektupları
Kızıl Elma (1914)
Türkleşmek, İslâmlaşmak, Muasırlaşmak (1929)
Yeni Hayat (1930)
Altın Işık (1927)
Türk Töresi (1923)
Doğru Yol (1923)[9]
Türkçülüğün Esasları (1923) : Eserin ilk baskısı Osmanlı alfabesiyle yayınlanmıştır[10].
Türk Medeniyet Tarihi (1926, ölümünden sonra)
Kürt Aşiretleri Hakkında Sosyolojik Tetkikler (ölümünden sonra)
Altın Destan
Üç Cereyan